Hospodársky denník
USD48,75 Sk
EUR43,244 Sk
CHF28,075 Sk
CZK1,257 Sk
  Piatok  11.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Horúce dni v Gaze

Pri výbuchu bomby zahynuli dvaja Rumuni

Gaza (TASR) - Desať Palestínčanov bolo zranených v noci navčera počas najnovšej operácie izraelskej armády v južnej časti pásma Gazy. Podľa palestínskych bezpečnostných zdrojov izraelské jednotky prenikli s tankami do palestínskeho utečeneckého tábora Rafah, kde došlo k prestrelkám s palestínskou políciou.

Izraelská armáda podobné správy odmietla. Predtým však agentúry informovali o nočnom prieniku Izraelčanov do utečeneckého tábora Rafah až do hĺbky 150 metrov v sprievode tankov, čo následne vyústilo v izraelsko-palestínsky konflikt. Podľa verzie Tel Avivu izraelské buldozéry iba vyvracali stromy aj s koreňmi a zrovnali so zemou tie palestínske obydlia, odkiaľ údajne prichádzala streľba. Židovský štát tiež odmietol tvrdenie, že jeho armáda vstúpila aj na územie palestínskeho autonómneho územia v oblasti predjordánskeho mesta Ramalláh.

Pätnásť Palestínčanov utrpelo včera zranenia pri ostreľovaní budov palestínskych bezpečnostných síl v centre mesta Gaza izraelskou armádou. Projektily, pravdepodobne protitankové rakety, boli na palestínske územie vystrelené z priestorov izraelskej usadlosti Nahal Oz, ležiacej na hraniciach pásma Gazy. Vedenie ozbrojených síl židovského štátu túto vojenskú akciu novinárom odmietlo komentovať.

Výbuch bomby nastraženej pri hraničnom plote medzi Izraelom a pásmom Gazy si vyžiadal život dvoch robotníkov z Rumunska. Podľa izraelskej armády, ktorá o incidente južne od hraničného priechodu Kissufim informovala, zranený bol ďalší rumunský robotník. Všetci traja Rumuni opravovali zátarasu oddeľujúcu pásmo Gazy od izraelského územia na priechode Kissufim. Jeden z Rumunov zomrel okamžite, druhý podľahol zraneniam v helikoptére počas prevozu do nemocnice v Beerševe. Včerajším incidentom pri Kissufime počet obetí intifády stúpol na 520, z toho je 426 Palestínčanov, 78 Izraelčanov, 13 izraelských Arabov, dvaja Rumuni a jeden Nemec.

Počasie

Na celom území Slovenska očakávame vplyv vyššieho tlaku vzduchu. Bude prevládať zväčša priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Pacienti s kardiovaskulárnym postihnutím sa majú šetriť a vyhýbať väčšej námahe a stresom. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať náchylnosťou na bolesti hlavy, často migrenózneho pôvodu a miernym pocitom závratu. n Zajtra predpokladáme pretrvávanie priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)n Dnes bude oblačno, v priebehu dňa od severu zmenšovanie oblačnosti. Na severe a východe miestami, inde len ojedinele slabé prehánky. Najvyššia denná teplota 18 až 22, na severe a východe okolo 16 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 5 stupňov. Severný vietor 4 až 8 m/s, na východe miestami okolo 10 m/s. n V sobotu bude polojasno, na severe a východe časom až oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 10 až 6, v horských dolinách okolo 4 stupne. Denná teplota 16 až 20, na severe okolo 14 stupňov. V nedeľu bude polojasno, na východe miestami až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 8 až 4, v údoliach okolo 2 stupne. Ojedinele slabý prízemný mráz. Denná teplota 15 až 21 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.18 a zapadne o 20.19 hod.

Amsterdamjasno24
Aténypolojasno22
Belehraddážď20
Berlínoblačno22
Bratislavapolooblačno20
Bruselslnečno24
Budapešťoblačno21
Bukurešťdážď18
Frankfurtpolooblačno24
Helsinkioblačno10
Istanbuloblačno18
Kodaňpolooblačno19
Lisabonjasno17
Londýnslnečno21
Madridjasno21
Milánopolooblačno23
Moskvazamračené13
Oslojasno21
Parížpolojasno25
Prahapolooblačno20
Rímjasno24
Sofiadážď15
Štokholmpolojasno18
Varšavajasno18
Viedeňpolooblačno21
Záhreboblačno22
Ženevajasno 22

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.