Hospodársky denník
USD48,75 Sk
EUR43,244 Sk
CHF28,075 Sk
CZK1,257 Sk
  Piatok  11.Mája 2001

Horúce dni v Gaze

Pri výbuchu bomby zahynuli dvaja Rumuni

Gaza (TASR) - Desať Palestínčanov bolo zranených v noci navčera počas najnovšej operácie izraelskej armády v južnej časti pásma Gazy. Podľa palestínskych bezpečnostných zdrojov izraelské jednotky prenikli s tankami do palestínskeho utečeneckého tábora Rafah, kde došlo k prestrelkám s palestínskou políciou.

Izraelská armáda podobné správy odmietla. Predtým však agentúry informovali o nočnom prieniku Izraelčanov do utečeneckého tábora Rafah až do hĺbky 150 metrov v sprievode tankov, čo následne vyústilo v izraelsko-palestínsky konflikt. Podľa verzie Tel Avivu izraelské buldozéry iba vyvracali stromy aj s koreňmi a zrovnali so zemou tie palestínske obydlia, odkiaľ údajne prichádzala streľba. Židovský štát tiež odmietol tvrdenie, že jeho armáda vstúpila aj na územie palestínskeho autonómneho územia v oblasti predjordánskeho mesta Ramalláh.

Pätnásť Palestínčanov utrpelo včera zranenia pri ostreľovaní budov palestínskych bezpečnostných síl v centre mesta Gaza izraelskou armádou. Projektily, pravdepodobne protitankové rakety, boli na palestínske územie vystrelené z priestorov izraelskej usadlosti Nahal Oz, ležiacej na hraniciach pásma Gazy. Vedenie ozbrojených síl židovského štátu túto vojenskú akciu novinárom odmietlo komentovať.

Výbuch bomby nastraženej pri hraničnom plote medzi Izraelom a pásmom Gazy si vyžiadal život dvoch robotníkov z Rumunska. Podľa izraelskej armády, ktorá o incidente južne od hraničného priechodu Kissufim informovala, zranený bol ďalší rumunský robotník. Všetci traja Rumuni opravovali zátarasu oddeľujúcu pásmo Gazy od izraelského územia na priechode Kissufim. Jeden z Rumunov zomrel okamžite, druhý podľahol zraneniam v helikoptére počas prevozu do nemocnice v Beerševe. Včerajším incidentom pri Kissufime počet obetí intifády stúpol na 520, z toho je 426 Palestínčanov, 78 Izraelčanov, 13 izraelských Arabov, dvaja Rumuni a jeden Nemec.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.