Hospodársky denník
USD48,75 Sk
EUR43,244 Sk
CHF28,075 Sk
CZK1,257 Sk
  Piatok  11.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Rozšírenie za 44 miliárd eur

Obmedzenie voľného pohybu pracovníkov ekonomicky nepodložené

Brusel (TASR) - Prijatie 10 kandidátskych krajín do Európskej únie (EÚ) v roku 2005 by stálo úniu 44 miliárd eur za predpokladu, že budú noví členovia dostávať rovnaké platby na podporu zaostalých regiónov a farmárov ako terajšie členské štáty. Vyplýva to zo štúdie, ktorú zverejnila nemecká Dresdner Bank. Podľa týchto odhadov by sa rozpočet EÚ musel zvýšiť o 50 percent a z dnešného limitu 1,27 percenta celkového hrubého domáceho produktu únie by narástol na 1,4 percenta HDP. Znamenalo by to dodatočnú finančnú záťaž pre Nemecko, Francúzsko, Britániu a Taliansko, ktoré sú najväčšími prispievateľmi do spoločného rozpočtu pätnástky.

V prípade Nemecka by sa rozpočtový príspevok zdvojnásobil na 21 miliárd eur, Británia by namiesto dnešných 5,3 miliardy prispievala sumou 16,4 miliardy, príspevok Francúzska by sa zvýšil z 1,1 na 8,2 miliardy a Talianska z 1,8 na 8,5 miliardy eur, predpokladajú experti Dresdner Bank. Štúdia pripomína, že EÚ predpokladala pre nové členské štáty na rok 2005 iba 14,2 miliardy a na rok 2006 sumu 16,7 miliardy eur. Finančný výhľad Agenda 2000 - 2006 schválený v roku 1999 v Berlíne totiž nepočíta s priamymi platbami pre poľnohospodárov ani s plnou podporou zo štrukturálnych fondov, určených na podporu chudobnejších oblastí. Experti pracovali so scenárom, podľa ktorého sa v roku 2005 stane členmi EÚ 10 kandidátskych krajín, teda všetky okrem Bulharska, Rumunska a Turecka.

Prestížna nemecká banka ďalej odhaduje, že štátom strednej a východnej Európy bude trvať dve desaťročia, kým dosiahnu aspoň 50 percent priemernej životnej úrovne v dnešných členských krajinách EÚ. Pri takomto odhade brali experti do úvahy realistické prognózy ekonomického rastu, ako aj osem percent HDP vo forme podpory zo strany únie a 6 - 10 percent HDP vo forme priamych zahraničných investícií ročne. Štúdia Dresdner Bank očakáva pozitívne dôsledky rozšírenia na jednotný trh EÚ a životné prostredie. Za výhodu tiež považuje migráciu pracovnej sily z Východu - vzdelaní a kvalifikovaní pracovníci z nových štátov by mohli zaplniť existujúce medzery v určitých odvetviach a regiónoch dnešnej EÚ. Experti sa preto vyslovujú proti obmedzeniu voľného pohybu pracovnej sily, ktoré navrhla EK a ktoré presadzuje najmä Nemecko a Rakúsko. Podľa Dresdner Bank príde po rozšírení ročne do Nemecka asi 200 000 pracovníkov z východnej Európy a do všetkých ostatných krajín spolu asi 100 000, čo nepokrýva ani demografické potreby. Obmedzenie voľného pohybu pracovníkov je preto ekonomicky nepodložené, konštatujú experti Dresdner Bank.

Policajní šéfovia členských krajín EÚ rokovali včera v Bruseli o vytvorení spoločnej policajnej jednotky, ktorá by bola schopná zasahovať v krízových situáciách mimo územia EÚ. Je to vôbec prvé stretnutie najvyšších predstaviteľov policajných zborov európskej pätnástky. Jeho cieľom je dať praktický rozmer plánom na vytvorenie policajnej kapacity pre civilné riešenie kríz, ktoré vlani v júni schválila EÚ na summite v portugalskej Feire.

Počasie

Na celom území Slovenska očakávame vplyv vyššieho tlaku vzduchu. Bude prevládať zväčša priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Pacienti s kardiovaskulárnym postihnutím sa majú šetriť a vyhýbať väčšej námahe a stresom. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať náchylnosťou na bolesti hlavy, často migrenózneho pôvodu a miernym pocitom závratu. n Zajtra predpokladáme pretrvávanie priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)n Dnes bude oblačno, v priebehu dňa od severu zmenšovanie oblačnosti. Na severe a východe miestami, inde len ojedinele slabé prehánky. Najvyššia denná teplota 18 až 22, na severe a východe okolo 16 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 5 stupňov. Severný vietor 4 až 8 m/s, na východe miestami okolo 10 m/s. n V sobotu bude polojasno, na severe a východe časom až oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 10 až 6, v horských dolinách okolo 4 stupne. Denná teplota 16 až 20, na severe okolo 14 stupňov. V nedeľu bude polojasno, na východe miestami až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 8 až 4, v údoliach okolo 2 stupne. Ojedinele slabý prízemný mráz. Denná teplota 15 až 21 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.18 a zapadne o 20.19 hod.

Amsterdamjasno24
Aténypolojasno22
Belehraddážď20
Berlínoblačno22
Bratislavapolooblačno20
Bruselslnečno24
Budapešťoblačno21
Bukurešťdážď18
Frankfurtpolooblačno24
Helsinkioblačno10
Istanbuloblačno18
Kodaňpolooblačno19
Lisabonjasno17
Londýnslnečno21
Madridjasno21
Milánopolooblačno23
Moskvazamračené13
Oslojasno21
Parížpolojasno25
Prahapolooblačno20
Rímjasno24
Sofiadážď15
Štokholmpolojasno18
Varšavajasno18
Viedeňpolooblačno21
Záhreboblačno22
Ženevajasno 22

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.