Hospodársky denník
USD48,75 Sk
EUR43,244 Sk
CHF28,075 Sk
CZK1,257 Sk
  Piatok  11.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Menší rast HDP v ČR

Vývoj českej ekonomiky nie je jednoznačný

Česká národná banka (ČNB) zverejnila odhad maximálneho rastu HDP v tomto roku vo výške 3,3 %, čo je pokles oproti jej pôvodnej prognóze o štyri desatiny percenta. Tento rozdiel vysvetlila spomalením ekonomického rastu v krajinách hlavných obchodných partnerov, ktorými sú vyspelé trhové ekonomiky, najmä Nemecko. Prognóza ČNB je oveľa nižšia ako predpoveď premiéra, ktorý počíta až so štvorpercentným rastom a opatrnejšia ako odhad ministerstva financií, ktorý je o pol percenta nižší.

Pritom odhad OECD a MMF je ešte nižší než odhad ČNB. Tieto inštitúcie očakávajú rast HDP Česka o 3 %. Začiatkom tohto týždňa ministerstvo financií zvýšilo odhad tohoročného schodku rozpočtu na 96,3 mld. Kč oproti pôvodne schváleným 49 miliardám. Zvýšenie je dané najmä zahrnutím úhrady Konsolidačnej banky (KoB) za rok 1999 vo výške 36,1 mld. Kč a za dlhopisy, ktorými sa hradilo odškodnenie poľnohospodárov za sucho a veriteľov družstevných poisťovní vo výške 10,15 mld. Kč. Podľa ministerstva tento schodkový nárast ide mimo rámec politických dohôd, tzv. tolerančného patentu medzi ODS a ČSSD. Vyššie výdavky na KoB i dlhopisy sa majú premietnuť do rozpočtu prostredníctvom kapitoly štátnych finančných aktív a pasív, ktoré politické dohody medzi oboma stranami nezahŕňajú.

Faktom zostáva, že za minulý rok bol deficit rozpočtu 46,0 mld. bez straty KoB, čo však bolo o viac ako desať miliárd, ktoré boli vládou pôvodne schválené. Na tento rok sa dohodli obe opozičné strany na 20 mld. Kč, ale schválený bol schodok štátneho rozpočtu vo výške 49 miliárd, pričom odhadovaná strata KoB tvorí 18,8 mld. Kč. Veľkým problémom sa stávajú daňové výpadky. Ku koncu apríla skončilo hospodárenie štátneho rozpočtu deficitom vo výške 16,8 mld., hoci ešte koncom marca bol prebytok vo výške 2,4 mld. Kč. Český štatistický úrad (ČSÚ) zverejnil konjunkturálny prieskum za apríl, ktorý signalizuje prevažujúcu stabilitu dosiahnutej úrovne v priemysle a v stavebníctve. V obchode a turistike sa predpokladá zlepšenie. Z celkového súboru tisíc respondentov priemyselných podnikov sa hodnotenie domáceho dopytu zlepšilo, zatiaľ čo zahraničné sa mierne zhoršilo. Svoju ekonomickú situáciu považujú v minulom roku za uspokojivú a ako hlavný problém uvádzajú silnejúcu konkurenciu dovozu. V stavebných podnikoch zo súboru päťsto respondentov sa hodnotenie úrovne domáceho dopytu mierne znížilo. Ťažkosti vidia najmä vo vplyve nadmernej konkurencie a v problémoch vo financovaní. Pokiaľ ide o obchod, v apríli respondenti považovali ekonomickú situáciu väčšinou za lepšiu, 41 % očakáva zlepšenie a len dve percentá očakávajú zhoršenie. Podľa prieskumu ČSÚ z tisícky respondentov spotrebiteľov očakáva 34 % zlepšenie celkovej ekonomickej situácie a ďalších 28 % jej nemeniteľnosť.

Richard Seemann

Praha

Počasie

Na celom území Slovenska očakávame vplyv vyššieho tlaku vzduchu. Bude prevládať zväčša priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Pacienti s kardiovaskulárnym postihnutím sa majú šetriť a vyhýbať väčšej námahe a stresom. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať náchylnosťou na bolesti hlavy, často migrenózneho pôvodu a miernym pocitom závratu. n Zajtra predpokladáme pretrvávanie priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)n Dnes bude oblačno, v priebehu dňa od severu zmenšovanie oblačnosti. Na severe a východe miestami, inde len ojedinele slabé prehánky. Najvyššia denná teplota 18 až 22, na severe a východe okolo 16 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 5 stupňov. Severný vietor 4 až 8 m/s, na východe miestami okolo 10 m/s. n V sobotu bude polojasno, na severe a východe časom až oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 10 až 6, v horských dolinách okolo 4 stupne. Denná teplota 16 až 20, na severe okolo 14 stupňov. V nedeľu bude polojasno, na východe miestami až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 8 až 4, v údoliach okolo 2 stupne. Ojedinele slabý prízemný mráz. Denná teplota 15 až 21 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.18 a zapadne o 20.19 hod.

Amsterdamjasno24
Aténypolojasno22
Belehraddážď20
Berlínoblačno22
Bratislavapolooblačno20
Bruselslnečno24
Budapešťoblačno21
Bukurešťdážď18
Frankfurtpolooblačno24
Helsinkioblačno10
Istanbuloblačno18
Kodaňpolooblačno19
Lisabonjasno17
Londýnslnečno21
Madridjasno21
Milánopolooblačno23
Moskvazamračené13
Oslojasno21
Parížpolojasno25
Prahapolooblačno20
Rímjasno24
Sofiadážď15
Štokholmpolojasno18
Varšavajasno18
Viedeňpolooblačno21
Záhreboblačno22
Ženevajasno 22

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.