Hospodársky denník
USD48,75 Sk
EUR43,244 Sk
CHF28,075 Sk
CZK1,257 Sk
  Piatok  11.Mája 2001

Menší rast HDP v ČR

Vývoj českej ekonomiky nie je jednoznačný

Česká národná banka (ČNB) zverejnila odhad maximálneho rastu HDP v tomto roku vo výške 3,3 %, čo je pokles oproti jej pôvodnej prognóze o štyri desatiny percenta. Tento rozdiel vysvetlila spomalením ekonomického rastu v krajinách hlavných obchodných partnerov, ktorými sú vyspelé trhové ekonomiky, najmä Nemecko. Prognóza ČNB je oveľa nižšia ako predpoveď premiéra, ktorý počíta až so štvorpercentným rastom a opatrnejšia ako odhad ministerstva financií, ktorý je o pol percenta nižší.

Pritom odhad OECD a MMF je ešte nižší než odhad ČNB. Tieto inštitúcie očakávajú rast HDP Česka o 3 %. Začiatkom tohto týždňa ministerstvo financií zvýšilo odhad tohoročného schodku rozpočtu na 96,3 mld. Kč oproti pôvodne schváleným 49 miliardám. Zvýšenie je dané najmä zahrnutím úhrady Konsolidačnej banky (KoB) za rok 1999 vo výške 36,1 mld. Kč a za dlhopisy, ktorými sa hradilo odškodnenie poľnohospodárov za sucho a veriteľov družstevných poisťovní vo výške 10,15 mld. Kč. Podľa ministerstva tento schodkový nárast ide mimo rámec politických dohôd, tzv. tolerančného patentu medzi ODS a ČSSD. Vyššie výdavky na KoB i dlhopisy sa majú premietnuť do rozpočtu prostredníctvom kapitoly štátnych finančných aktív a pasív, ktoré politické dohody medzi oboma stranami nezahŕňajú.

Faktom zostáva, že za minulý rok bol deficit rozpočtu 46,0 mld. bez straty KoB, čo však bolo o viac ako desať miliárd, ktoré boli vládou pôvodne schválené. Na tento rok sa dohodli obe opozičné strany na 20 mld. Kč, ale schválený bol schodok štátneho rozpočtu vo výške 49 miliárd, pričom odhadovaná strata KoB tvorí 18,8 mld. Kč. Veľkým problémom sa stávajú daňové výpadky. Ku koncu apríla skončilo hospodárenie štátneho rozpočtu deficitom vo výške 16,8 mld., hoci ešte koncom marca bol prebytok vo výške 2,4 mld. Kč. Český štatistický úrad (ČSÚ) zverejnil konjunkturálny prieskum za apríl, ktorý signalizuje prevažujúcu stabilitu dosiahnutej úrovne v priemysle a v stavebníctve. V obchode a turistike sa predpokladá zlepšenie. Z celkového súboru tisíc respondentov priemyselných podnikov sa hodnotenie domáceho dopytu zlepšilo, zatiaľ čo zahraničné sa mierne zhoršilo. Svoju ekonomickú situáciu považujú v minulom roku za uspokojivú a ako hlavný problém uvádzajú silnejúcu konkurenciu dovozu. V stavebných podnikoch zo súboru päťsto respondentov sa hodnotenie úrovne domáceho dopytu mierne znížilo. Ťažkosti vidia najmä vo vplyve nadmernej konkurencie a v problémoch vo financovaní. Pokiaľ ide o obchod, v apríli respondenti považovali ekonomickú situáciu väčšinou za lepšiu, 41 % očakáva zlepšenie a len dve percentá očakávajú zhoršenie. Podľa prieskumu ČSÚ z tisícky respondentov spotrebiteľov očakáva 34 % zlepšenie celkovej ekonomickej situácie a ďalších 28 % jej nemeniteľnosť.

Richard Seemann

Praha

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.