Hospodársky denník
USD48,75 Sk
EUR43,244 Sk
CHF28,075 Sk
CZK1,257 Sk
  Piatok  11.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Európa cností a nedostatkov

Nemci majú strach z prílevu lacnej pracovnej sily, Španieli sa boja, že prídu o značné finančné prostriedky. Francúzska verejnosť nie je práve najspokojnejšia dohodou z Nice, zatiaľ čo jeden z jej hlavných architektov - prezident Jacques Chirac - hovorí o potrebe prijatia európskej ústavy. Kancelár Gerhard Schröder otvorene presadzuje federálny koncept (podľa vzoru Nemecka). Jeho francúzsky náprotivok Lionel Jospin radšej mlčí. Asi v takomto, trochu chaotickom štádiu sa nachádza debata o zrejme najväčšej politickej vízii dneška - veľkej zjednotenej Európe. A možno je tento zmätok na niečo aj dobrý. Človek sa vždy poteší, keď v dnešnom uponáhľanom a smrteľne serióznom svete objaví kúsok hravosti príznačnej pre druh homo sapiens.

Takáto obrovská vízia je totiž dosť neosobná. Jednoznačná ako ideológia či náboženstvo. Vyzdobená ako barokový kostol, vedľa ktorého si človek pripadá taký malý a bezvýznamný. Je jednotná ako spoločná fotografia mierne usmiatych prezidentov a premiérov na summitoch EÚ. Bežný smrteľník pred ňou pociťuje úctu a rešpekt, nie vždy však aj výraznejšiu emocionálnu náklonnosť. Práve preto, keď sa pozrieme na čisto ľudské motívy, ktorými sa riadia tvorcovia projektu, tá silná a veľká Európa nám môže byť hneď bližšia, ľahšie sa s ňou stotožňujeme.

Veď čo je pre priemerného Európana príznačnejšie ako postoj Španielska. „Odsúhlasíme vám sedemročné prechodné obdobia pre voľný pohyb osôb a nebudeme výraznejšie namietať proti definitívnemu usporiadaniu únie. Len nám ani po rozšírení nesiahajte na 100 miliárd nemeckých mariek, ktoré z fondov EÚ dostaneme v období 2000 až 2006,“ asi takto kalkulujú predstavitelia v Madride. Reči sa vravia a chlieb sa je!

A potom Nemecko. Pri jeho ekonomickej sile a vplyve sa nedá ani nič iné čakať ako presadzovanie čo najužšieho štátneho zväzku medzi členskými krajinami EÚ a rýchle rozšírenie. Prečo? „Z väčšej Európskej únie bude mať nesporne najväčší úžitok nemecké hospodárstvo,“ tvrdí Stuttgarter Zeitung. Federálna Európa zasa zvýši politický vplyv Nemecka na celom kontinente.

Najsympatickejší je však Lionel Jospin. Mlčí ako môj päťročný kamarát Alanko, keď sa ho otec zvýšeným hlasom opýta, prečo neposlúcha. Dieťa intuitívne cíti, že to trochu prehnalo a vysvetľovaním by si svoju situáciu mohlo ešte skomplikovať. Jospin podobne vie, že zverejnením vlastného projektu by sa mohol dostať do nepríjemností. Voliči by ho mohli obviniť z odpútavania pozornosti od vnútropolitických tém, odkloniť by sa od neho mohli protiintegračne naladení koaliční partneri a hrozí aj konflikt koncepcií s Nemeckom.

Nech žije Európa ľudí. S cnosťami a nedostatkami.

Počasie

Na celom území Slovenska očakávame vplyv vyššieho tlaku vzduchu. Bude prevládať zväčša priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Pacienti s kardiovaskulárnym postihnutím sa majú šetriť a vyhýbať väčšej námahe a stresom. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať náchylnosťou na bolesti hlavy, často migrenózneho pôvodu a miernym pocitom závratu. n Zajtra predpokladáme pretrvávanie priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)n Dnes bude oblačno, v priebehu dňa od severu zmenšovanie oblačnosti. Na severe a východe miestami, inde len ojedinele slabé prehánky. Najvyššia denná teplota 18 až 22, na severe a východe okolo 16 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 5 stupňov. Severný vietor 4 až 8 m/s, na východe miestami okolo 10 m/s. n V sobotu bude polojasno, na severe a východe časom až oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 10 až 6, v horských dolinách okolo 4 stupne. Denná teplota 16 až 20, na severe okolo 14 stupňov. V nedeľu bude polojasno, na východe miestami až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 8 až 4, v údoliach okolo 2 stupne. Ojedinele slabý prízemný mráz. Denná teplota 15 až 21 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.18 a zapadne o 20.19 hod.

Amsterdamjasno24
Aténypolojasno22
Belehraddážď20
Berlínoblačno22
Bratislavapolooblačno20
Bruselslnečno24
Budapešťoblačno21
Bukurešťdážď18
Frankfurtpolooblačno24
Helsinkioblačno10
Istanbuloblačno18
Kodaňpolooblačno19
Lisabonjasno17
Londýnslnečno21
Madridjasno21
Milánopolooblačno23
Moskvazamračené13
Oslojasno21
Parížpolojasno25
Prahapolooblačno20
Rímjasno24
Sofiadážď15
Štokholmpolojasno18
Varšavajasno18
Viedeňpolooblačno21
Záhreboblačno22
Ženevajasno 22

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.