Hospodársky denník
USD48,75 Sk
EUR43,244 Sk
CHF28,075 Sk
CZK1,257 Sk
  Piatok  11.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Súdom proti súperovi?

Mugabe sa Tsvangiraimu vyhráža likvidáciou

O osude zimbabwianskeho opozičného lídra Morgana Tsvangiraiho, ktorého vláda obviňuje zo spáchania teroristických činov a z propagovania násilia, rozhodne Najvyšší súd Zimbabwe. Jeho verdikt podľa zahraničných pozorovateľov ponúkne krajine poslednú príležitosť na obhájenie nezávislosti justície. Tú v Zimbabwe už pätnásť mesiacov ohrozujú nezákonné kroky legislatívy a exekutívy pod vedením prezidenta Roberta Mugabeho a jeho strany ZANU-PF. Po zmanipulovaných parlamentných voľbách v júli minulého roka k nim pribudli útoky na nezávislých sudcov a novinárov, protiústavné vyvlastňovanie belošských fariem a zastrašovanie opozície. Do poslednej kategórie patrí aj vládou riadená kampaň proti lídrovi opozičného Hnutia za demokratickú zmenu (MDC). Za obvineniami zo spáchania teroristických činov a propagovania násilia stojí Tsvangiraiho volanie po prezidentovej abdikácii. Vodca opozície opakovane nevylúčil možnosť násilného odchodu Roberta Mugabeho, ak sa prezident funkcie nevzdá dobrovoľne.

Britská televízna spoločnosť BBC v tejto súvislosti skonštatovala, že Tsvangiraiho vyhlásenia blednú popri Mugabeho vystúpeniach, počas ktorých sa prezident opozičnému lídrovi pravidelne vyhráža fyzickou likvidáciou. Ďalšou kuriozitou je skutočnosť, že Tsvangirai sa v očiach vlády previnil proti koloniálnemu zákonu o zachovaní poriadku a zákonnosti, ktorý proti Mugabeho partizánom v 70. rokoch uplatňoval vtedajší belošský režim. Zahraniční pozorovatelia sa s domácou opozíciou zhodujú v názore, že nadchádzajúci súdny proces má zabrániť Tsvangiraiho kandidatúre v budúcoročných prezidentských voľbách. Prieskumy verejnej mienky bývalému odborárovi dávajú 15-percentný náskok pred súčasným prezidentom.

Najvyšší súd Zimbabwe rozhodne najskôr o vzťahu niekdajšieho koloniálneho zákona k súčasnej ústave. Ak zákon vyhlási za ústavný a Tsvangiraiho uzná vinným, opozičnému vodcovi bude hroziť až doživotný trest. Opozícia sa však obáva, že aj spodná hranica šiestich mesiacov jej kandidátovi spoľahlivo zabráni v účasti na predvolebnej kampani. Opozičné obavy potvrdzujú najmä personálne zmeny na najvyšších justičných postoch. Po marcovom odvolaní predsedu senátu Najvyššieho súdu Anthonyho Gubbaya je na rade jeho ďalší člen James Devittie. Prezident Mugabe obidvoch nahrádza lojálnymi ľuďmi z ústredia ZANU-PF.

Roman Lipták

Pretória

Počasie

Na celom území Slovenska očakávame vplyv vyššieho tlaku vzduchu. Bude prevládať zväčša priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Pacienti s kardiovaskulárnym postihnutím sa majú šetriť a vyhýbať väčšej námahe a stresom. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať náchylnosťou na bolesti hlavy, často migrenózneho pôvodu a miernym pocitom závratu. n Zajtra predpokladáme pretrvávanie priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)n Dnes bude oblačno, v priebehu dňa od severu zmenšovanie oblačnosti. Na severe a východe miestami, inde len ojedinele slabé prehánky. Najvyššia denná teplota 18 až 22, na severe a východe okolo 16 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 5 stupňov. Severný vietor 4 až 8 m/s, na východe miestami okolo 10 m/s. n V sobotu bude polojasno, na severe a východe časom až oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 10 až 6, v horských dolinách okolo 4 stupne. Denná teplota 16 až 20, na severe okolo 14 stupňov. V nedeľu bude polojasno, na východe miestami až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 8 až 4, v údoliach okolo 2 stupne. Ojedinele slabý prízemný mráz. Denná teplota 15 až 21 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.18 a zapadne o 20.19 hod.

Amsterdamjasno24
Aténypolojasno22
Belehraddážď20
Berlínoblačno22
Bratislavapolooblačno20
Bruselslnečno24
Budapešťoblačno21
Bukurešťdážď18
Frankfurtpolooblačno24
Helsinkioblačno10
Istanbuloblačno18
Kodaňpolooblačno19
Lisabonjasno17
Londýnslnečno21
Madridjasno21
Milánopolooblačno23
Moskvazamračené13
Oslojasno21
Parížpolojasno25
Prahapolooblačno20
Rímjasno24
Sofiadážď15
Štokholmpolojasno18
Varšavajasno18
Viedeňpolooblačno21
Záhreboblačno22
Ženevajasno 22

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.