Hospodársky denník
USD48,75 Sk
EUR43,244 Sk
CHF28,075 Sk
CZK1,257 Sk
  Piatok  11.Mája 2001

Nielen financie a legislatíva, ale aj dialóg

V zdravotníctve výmena názorov nezdravo dominuje cez masmédiá

Väčšina problémov v oblasti financovania zdravotníctva sa v súčasnej situácii javí ako neriešiteľná. Diametrálne názory prezentované cez masovokomunikačné prostriedky východisko neprinášajú a zúčastnení akosi nie sú schopní nájsť spoločnú reč. Členovia Slovenskej asociácie dodávateľov zdravotníckych pomôcok a špeciálneho materiálu SK-MED poslali ministrovi zdravotníctva otvorený list, zástupcovia VšZP, ktorá sa doteraz držala v línii súčasného vedenia ministerstva zdravotníctva vyhlásili, že podľa nového cenového výmeru platiť nebudú a Predsedníctvo Združenia zdravotných poisťovní, že v súčasnej situácii v oblasti zdrojov sú zdravotné poisťovne schopné zabezpečiť túto dikciu štátnej politiky len po podstatnom obmedzení toku financií do ostatných zložiek zdravotnej starostlivosti. Minister zdravotníctva Roman Kováč oznámil, že organizácie pôsobiace vo verejnoprávnej oblasti nesmú prijímať rozhodnutia, ktoré sú v rozpore so všeobecným záväzným právnym predpisom. Bola to jeho reakcia na spomínané oznámenie VšZP. Zástupcovia tejto inštitúcie by sa radi dozvedeli, ktoré konkrétne ustanovenia porušujú. Predsedníctvo Združenia zdravotných poisťovní konštatovalo, že spomínané cenové opatrenie zaťaží systém povinného zdravotného poistenia o ďalších 200 mil. Sk mesačne, z ktorých viac ako 140 mil. Sk je určených na ústavnú zdravotnú starostlivosť zavedením tzv. minimálnych cien výkonových objemov, ďalších 52 mil. Sk sa do lôžkových zdravotníckych zariadení a nemocníc dostane mimo výkonných objemov priamymi úhradami v štátnej stomatológii a v špecializovaných výkonoch, ako sú chronické hemodialýzy, hyperbarické oxygenoterapie alebo výkony na pozitrónovej emisnej tomografii.

Takýto systém nič nerieši a v zdravotníctve sa nám hromadia problémy v tej oblasti, na ktorú je určené - pri každodennej starostlivosti o pacientov. Vyzerá to tak, že v operačných sálach môžeme zostať bez nenahraditeľných zdravotníckych pomôcok a v nemocniciach bez špeciálneho zdravotníckeho materiálu. Pretože práve dodávatelia, o ktorých sa vo všeobecnosti najmenej vie, v otvorenom liste R. Kováčovi okrem iného uviedli, že slová o oddlžení zdravotníctva sa im javia ako nevierohodné, pretože neboli podložené následnými skutkami. Je tam aj výzva k verejnej kontrole oddlžovania a k jeho mesačnému verejnému odpočtu za účasti oboch strán: odberateľov – nemocníc a dodávateľov – všetkých, teda aj zdravotníckych pomôcok a špeciálneho zdravotníckeho materiálu, ktorých náklady sa veľmi často schovávajú pod náklady na lieky. Tieto dlžoby len u členov SK-MED predstavujú viac ako 1 mld. Sk. Ak ich začnú vymáhať súdnou cestou a exekúciami, tak to budú minimálne 3 mld. Sk a spolu s províziami pre exekútorov 3,6 mld. Sk. Zaujímavé je aj odôvodnenie tejto formy komunikácie, úverujúci dodávatelia sú nútení reagovať formou otvoreného listu, pretože všetky predchádzajúce snahy o stretnutie zostali bez ohlasu z ministerskej strany.

Rozhodnutie ministra teda opäť raz vyvolalo len polemiku. Pritom je všeobecne známe, že nemocniciam už potraviny nechcú dávať na dlh a keďže pacientov ťažko možno odučiť jesť, núkajú sa otázky, či príbuzní budú donášať z domu jedlo v obedároch. So špeciálnymi zdravotníckymi pomôckami či materiálom to však bude oveľa zložitejšie.

Ľudmila Koníková

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.