Hospodársky denník
USD48,75 Sk
EUR43,244 Sk
CHF28,075 Sk
CZK1,257 Sk
  Piatok  11.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Taliani chcú silný a bohatý štát

Berlusconi ako prototyp úspechu a sily

Umberto Eco sa bojí, že vyhrá Silvio Berlusconi. Líder Forza Italia a teraz aj pravicového bloku Aliancia slobody podľa prieskumov má v nedeľňajších parlamentných voľbách najväčšie šance stať sa hlavným dirigentom v poradí už 59. povojnovej talianskej vlády. Známy spisovateľ Umberto Eco je presvedčením socialista, ktorý neuznáva politiku veľkého kapitálu, ktorej predstaviteľom je práve Berlusconi. Najbohatší muž Talianska. Umberto Eco sa v utorok v otvorenom liste, ktorý uverejnili viaceré talianske denníky, obrátil na nerozhodných talianskych voličov, aby si vstúpili do svedomia a nevolili Berlusconiho tábor. Na nerozhodných voličov sa však intenzívne zameriava aj Silvio Berlusconiho (64) a aj jeho rival z Bloku ľavého stredu, bývalý rímsky starosta Francesco Rutelli (46). Lebo práve táto kategória elektorátu - až tretina z platných voličov - môže rozhodnúť o tom, na koho sa v nedeľu usmeje Viktória - bohyňa víťazstva.

Rutelli sa nevzdáva a aj vďaka miernemu nárastu voličskej podpory do poslednej chvíle chce veriť, že Taliani si za šéfa budúcej vlády zvolia práve jeho. Berlusconi o svojom víťazstve už nepochybuje. A keďže pre potenciálny konflikt svojich politických a ekonomických záujmov zožal silnú kritiku zo strany medzinárodných médií, talianskej inteligencie a ľavicového tábora, pravicový líder počas predvolebnej kampane Talianom sľúbil, že takýto konflikt nenastane, že on ako premiér nebude vo svoj prospech či v prospech jeho vlády zneužívať ním kontrolovaný mediálny holding. Aby dodal dôraz svojim tvrdeniam, v utorok večer v priamom televíznom prenose podpísal symbolickú päťbodovú „zmluvu s Talianskom“, ktorá má byť nosným pilierom jeho vládnutia. Ak nesplní aspoň štyri body tejto zmluvy, nebude už kandidovať za premiéra v roku 2006, povedal. Terajším víťazstvom si je teda istý. Zaujímavé je, že volebný program stredoľavičiarov a pravičiarov je takmer identický. Obidva bloky a ich lídri chcú znížiť dane, minimalizovať vplyv centrálnej vlády a novelizovať už zastaranú ústavu. Oba bloky sa zameriavajú na rozvoj chudobného juhu krajiny, čomu by mali pomôcť najmä programy z oblasti infraštruktúry. Kým Rutelli sa chystá vyčistiť miestne orgány od korupcie, Berlusconi sa líška podnikateľom sľubmi o daňových úľavách. Najmarkantnejší rozdiel je v prístupe k otázke imigrácie. Kým súčasná vláda je relatívne striedma, Berlusconi je v tomto bode veľmi prísny a zrejme vychádza v ústrety svojmu politickému spojencovi Umbertovi Bossimu z Ligy severu, ktorý je známy svojou xenofóbiou a protieurópskym postojom, a ktorý podľa talianskych ľavičiarov je „horší ako Jörg Haider“. Forza Italia a Liga severu chcú čo najviac zabrániť ilegálnemu prisťahovalectvu, ktoré vraj zvyšuje kriminalitu a podporuje čierny trh. To u voličov zaberá, lebo ilegálna ekonomika tu predstavuje 10 miliónov pracovných hodín ročne (bez povolenia tu pracuje 3,5 milióna osôb), čo je okolo 27 % HDP.

Aj napriek tomu, že obaja „kohúti“ si počas predvolebnej kampane nekládli servítku pred ústa a správali sa typicky taliansky - temperamentne -, sľubujú, že ich vládnutie bude iné ako bolo doteraz. Už nikdy žiadny svár! Spory a hádky boli príčinou, že sa tu vlády a ich šéfovia striedali ako na bežiacom páse. Rutelli sľubuje politickú stabilitu, čo vzbudzuje úsmev, lebo vládnuca koalícia Olivovníka bola nesúdržná a za posledné štyri roky vystriedala troch premiérov a štyri vlády. Bosii tvrdí, že Berlusconiho vláda bude aj vďaka jeho podpore stabilná a silná. Misky váh sú zatiaľ naklonené pravému bloku. Po piatich rokoch je vládnuci Olivovník rozhádaný, bez pary a bez veľkých úspechov. Berlusconi profituje z toho, že volič má krátku pamäť a už zabudol na jeho škandály a aféry. Taliani považujú Berlusconiho za muža činu, za dobrého manažéra, za dosť bohatého na to, aby sa nemusel v politike obohacovať a za človeka s vplyvnými kontaktmi, veď sľubuje ministerský post napríklad šéfovi stajne Ferrari a v ich optike platí rovnica: silný a bohatý vodca, silná a bohatá krajina. Taliani chcú silný a bohatý štát. Aj preto si Berlusconi už pripravuje slávnostnú reč víťaza.

Iaromír Novák

Počasie

Na celom území Slovenska očakávame vplyv vyššieho tlaku vzduchu. Bude prevládať zväčša priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Pacienti s kardiovaskulárnym postihnutím sa majú šetriť a vyhýbať väčšej námahe a stresom. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať náchylnosťou na bolesti hlavy, často migrenózneho pôvodu a miernym pocitom závratu. n Zajtra predpokladáme pretrvávanie priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)n Dnes bude oblačno, v priebehu dňa od severu zmenšovanie oblačnosti. Na severe a východe miestami, inde len ojedinele slabé prehánky. Najvyššia denná teplota 18 až 22, na severe a východe okolo 16 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 5 stupňov. Severný vietor 4 až 8 m/s, na východe miestami okolo 10 m/s. n V sobotu bude polojasno, na severe a východe časom až oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 10 až 6, v horských dolinách okolo 4 stupne. Denná teplota 16 až 20, na severe okolo 14 stupňov. V nedeľu bude polojasno, na východe miestami až oblačno a ojedinele zrážky. Nočná teplota 8 až 4, v údoliach okolo 2 stupne. Ojedinele slabý prízemný mráz. Denná teplota 15 až 21 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.18 a zapadne o 20.19 hod.

Amsterdamjasno24
Aténypolojasno22
Belehraddážď20
Berlínoblačno22
Bratislavapolooblačno20
Bruselslnečno24
Budapešťoblačno21
Bukurešťdážď18
Frankfurtpolooblačno24
Helsinkioblačno10
Istanbuloblačno18
Kodaňpolooblačno19
Lisabonjasno17
Londýnslnečno21
Madridjasno21
Milánopolooblačno23
Moskvazamračené13
Oslojasno21
Parížpolojasno25
Prahapolooblačno20
Rímjasno24
Sofiadážď15
Štokholmpolojasno18
Varšavajasno18
Viedeňpolooblačno21
Záhreboblačno22
Ženevajasno 22

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.