Hospodársky denník
USD48,75 Sk
EUR43,244 Sk
CHF28,075 Sk
CZK1,257 Sk
  Piatok  11.Mája 2001

Taliani chcú silný a bohatý štát

Berlusconi ako prototyp úspechu a sily

Umberto Eco sa bojí, že vyhrá Silvio Berlusconi. Líder Forza Italia a teraz aj pravicového bloku Aliancia slobody podľa prieskumov má v nedeľňajších parlamentných voľbách najväčšie šance stať sa hlavným dirigentom v poradí už 59. povojnovej talianskej vlády. Známy spisovateľ Umberto Eco je presvedčením socialista, ktorý neuznáva politiku veľkého kapitálu, ktorej predstaviteľom je práve Berlusconi. Najbohatší muž Talianska. Umberto Eco sa v utorok v otvorenom liste, ktorý uverejnili viaceré talianske denníky, obrátil na nerozhodných talianskych voličov, aby si vstúpili do svedomia a nevolili Berlusconiho tábor. Na nerozhodných voličov sa však intenzívne zameriava aj Silvio Berlusconiho (64) a aj jeho rival z Bloku ľavého stredu, bývalý rímsky starosta Francesco Rutelli (46). Lebo práve táto kategória elektorátu - až tretina z platných voličov - môže rozhodnúť o tom, na koho sa v nedeľu usmeje Viktória - bohyňa víťazstva.

Rutelli sa nevzdáva a aj vďaka miernemu nárastu voličskej podpory do poslednej chvíle chce veriť, že Taliani si za šéfa budúcej vlády zvolia práve jeho. Berlusconi o svojom víťazstve už nepochybuje. A keďže pre potenciálny konflikt svojich politických a ekonomických záujmov zožal silnú kritiku zo strany medzinárodných médií, talianskej inteligencie a ľavicového tábora, pravicový líder počas predvolebnej kampane Talianom sľúbil, že takýto konflikt nenastane, že on ako premiér nebude vo svoj prospech či v prospech jeho vlády zneužívať ním kontrolovaný mediálny holding. Aby dodal dôraz svojim tvrdeniam, v utorok večer v priamom televíznom prenose podpísal symbolickú päťbodovú „zmluvu s Talianskom“, ktorá má byť nosným pilierom jeho vládnutia. Ak nesplní aspoň štyri body tejto zmluvy, nebude už kandidovať za premiéra v roku 2006, povedal. Terajším víťazstvom si je teda istý. Zaujímavé je, že volebný program stredoľavičiarov a pravičiarov je takmer identický. Obidva bloky a ich lídri chcú znížiť dane, minimalizovať vplyv centrálnej vlády a novelizovať už zastaranú ústavu. Oba bloky sa zameriavajú na rozvoj chudobného juhu krajiny, čomu by mali pomôcť najmä programy z oblasti infraštruktúry. Kým Rutelli sa chystá vyčistiť miestne orgány od korupcie, Berlusconi sa líška podnikateľom sľubmi o daňových úľavách. Najmarkantnejší rozdiel je v prístupe k otázke imigrácie. Kým súčasná vláda je relatívne striedma, Berlusconi je v tomto bode veľmi prísny a zrejme vychádza v ústrety svojmu politickému spojencovi Umbertovi Bossimu z Ligy severu, ktorý je známy svojou xenofóbiou a protieurópskym postojom, a ktorý podľa talianskych ľavičiarov je „horší ako Jörg Haider“. Forza Italia a Liga severu chcú čo najviac zabrániť ilegálnemu prisťahovalectvu, ktoré vraj zvyšuje kriminalitu a podporuje čierny trh. To u voličov zaberá, lebo ilegálna ekonomika tu predstavuje 10 miliónov pracovných hodín ročne (bez povolenia tu pracuje 3,5 milióna osôb), čo je okolo 27 % HDP.

Aj napriek tomu, že obaja „kohúti“ si počas predvolebnej kampane nekládli servítku pred ústa a správali sa typicky taliansky - temperamentne -, sľubujú, že ich vládnutie bude iné ako bolo doteraz. Už nikdy žiadny svár! Spory a hádky boli príčinou, že sa tu vlády a ich šéfovia striedali ako na bežiacom páse. Rutelli sľubuje politickú stabilitu, čo vzbudzuje úsmev, lebo vládnuca koalícia Olivovníka bola nesúdržná a za posledné štyri roky vystriedala troch premiérov a štyri vlády. Bosii tvrdí, že Berlusconiho vláda bude aj vďaka jeho podpore stabilná a silná. Misky váh sú zatiaľ naklonené pravému bloku. Po piatich rokoch je vládnuci Olivovník rozhádaný, bez pary a bez veľkých úspechov. Berlusconi profituje z toho, že volič má krátku pamäť a už zabudol na jeho škandály a aféry. Taliani považujú Berlusconiho za muža činu, za dobrého manažéra, za dosť bohatého na to, aby sa nemusel v politike obohacovať a za človeka s vplyvnými kontaktmi, veď sľubuje ministerský post napríklad šéfovi stajne Ferrari a v ich optike platí rovnica: silný a bohatý vodca, silná a bohatá krajina. Taliani chcú silný a bohatý štát. Aj preto si Berlusconi už pripravuje slávnostnú reč víťaza.

Iaromír Novák

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.