Hospodársky denník
USD49,277 Sk
EUR43,243 Sk
CHF28,162 Sk
CZK1,258 Sk
  Pondelok  14.Mája 2001

Dinosaury s perím

V severovýchodnej čínskej provincii Liaoning objavili kompletne opereného dinosaura. Nový objav podporil argument, že vtáci sa pravdepodobne vyvinuli z dinosaurov a poskytuje najsilnejší dôkaz toho, že sa perie vyskytovalo ešte pred lietaním. Podrobnosti priniesli nedávno Sientific American a BBC.

Skoršie nálezy z Liaoningu (prvým bol objav Sinosauropteryxa z roku 1995) naznačovali prítomnosť štruktúr podobných periu u niektorých druhov dinosaurov. Vo väčšine prípadov však fosílie neboli kompletné a nebolo zrejmé či a ako boli štruktúry podobné periu pripojené k telu zvieraťa. Mnohí experti veria, že sa súčasné vtáky vyvinuli z dinosaurov a fosílie z Liaoningu považujú za dôkaz. Kritici tejto teórie namietajú, že tieto štruktúry nie sú pozostatkami primitívneho peria, prípadne fosílie nepovažujú za dinosaurov, ale za zmiešané fosílie nelietajúcich predchodcov vtákov a dinosaurov. Oponenti spojenia vtáci-dinosaury tiež poznamenávajú, že prítomnosť peria nebola známa od dromeosaurov – skupiny malých dinosaurov po skupinu strednej veľkosti theropod (dvojnohých) dinosaurov, ktoré vykazujú početné spoločné znaky s vtákmi, a preto sa považujú za ich najbližších príbuzných.

Zdá sa, že nové fosílie odpovedia na obidve námietky. Paleontológ Mark Norell z Amerického múzea prírodnej histórie v New Yorku s kolegami oznámili, že 130-miliónovročný druh predstavuje dromeosaura pokrytého vláknitými štruktúrami, ktoré vykazujú rozvetvovanie typické pre perie. „Objav týchto fosílií radikálne modifikuje náš pohľad na tieto vyhynuté zvieratá. Ukazuje sa, že theropod (dvojnohé) dinosaury mohli skôr vyzerať ako čudné vtáky a nie obrovské jaštery,“ poznamenáva Dr. Mark Norell. Nové nálezy obsahujú také detaily, že vedci budú schopní vidieť, ako bolo primitívne perie pripojené k telu dinosaurov.

Prítomnosť periu podobných štruktúr u takéhoto tvora naznačuje, že sa perie muselo vyvinúť kvôli niečomu inému ako lietaniu – možno pre udržiavanie teploty. Skutočne, pre moderné vtáky, ktoré sú teplokrvné, predstavuje perie kritickú izoláciu. Teda u nelietajúcich dinosaurov sa mohlo vyvinúť primitívne perie v štádiu, keď sa vyvíjala teplokrvnosť. Fosílie Dromaeosaura budú zapožičané od Číny a vystavené v Americkom múzeu prírodnej histórie. Počas pobytu v Spojených štátoch odcestujú aj do Texasu, kvôli CAT scanneru, ktorý urobí trojrozmerný obraz kostry.

(kab)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.