Hospodársky denník
USD49,277 Sk
EUR43,243 Sk
CHF28,162 Sk
CZK1,258 Sk
  Pondelok  14.Mája 2001

Inflačný cieľ nie je ohrozený

Väčšina analytikov sa po zverejnení jadrovej inflácie v SR zhoduje v tom, že Národná banka Slovenska (NBS) nepristúpi v najbližších mesiacoch, prípadne ani do konca tohto roka k zníženiu svojich kľúčových úrokových sadzieb. Ako vysvetlil P. Ondriska zo Slávie Capital, zatiaľ síce nie je ohrozený inflačný cieľ NBS, ale preplatenie dlhopisov Fondu národného majetku (FNM) SR, zvýšenie platov v zdravotníctve a školstve, ako aj použitie privatizačných príjmov by mohlo vytvoriť dodatočný tlak na spotrebu práve v čase, keď by sa dostavil efekt zo zníženia úrokových sadzieb z posledného obdobia. Menová politika totiž pôsobí na ekonomiku s niekoľkomesačným až ročným oneskorením a zvýšená spotreba by tak mohla negatívne pôsobiť nielen na rast cien, ale aj na ďalšie zvýšenie dovozu.

Aprílová medzimesačná jadrová inflácia predbehla rast spotrebiteľskej inflácie a na medziročnej báze dosiahla najvyššiu úroveň od novembra minulého roka. Súčasná hladina jadrovej inflácie tak podľa R. Pregu z Tatra banky nevytvára v najbližších mesiacoch predpoklady na zníženie sadzieb NBS napriek tomu, že sa stále nachádza v rámci cieleného intervalu. NBS si stanovila cieľ pre koncoročnú jadrovú infláciu v pásme 3,6 až 5,3 %. Štatistický úrad (ŠÚ) SR zverejnil aprílovú medzimesačnú jadrovú infláciu na úrovni 0,7 % a medziročnú na úrovni 4,8 %. Rast spotrebiteľských cien v apríli tohto roka dosiahol podľa ŠÚ SR 0,4 % v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom a 7,6 % oproti aprílu 2000.

Vývoj stavebnej produkcie v prvých troch mesiacoch tohto roka, keď sa objemovo medziročne zvýšila o 11 %, je jedným z prejavov očakávaného oživovania investičnej aktivity v hospodárstve SR. Uviedol to na margo zverejnenia aktuálnych údajov o stave stavebnej produkcii Štatistickým úradom SR analytik R. Prega z Tatra banky. Ako ďalej konštatoval, v doterajšom vývoji bola vysoká dynamika rastu stavebnej produkcie podporená aj lepšími klimatickými podmienkami v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. V nasledujúcich mesiacoch však už tento faktor nebude zohrávať výraznejšiu úlohu. Vzhľadom na predpokladanú akceleráciu investičnej výstavby zo strany súkromného aj verejného sektora počas roka by podľa názoru R. Pregu mala celková dynamika rastu zostať na približne rovnakej úrovni aj v najbližších mesiacoch. Z posledných informácií ŠÚ SR vyplýva, že stavebná produkcia v marci 2001 oproti marcu uplynulého roka vzrástla o 10,6 % na 5,3 miliardy Sk. Za január až marec sa objem stavebnej produkcie medziročne zvýšil o 11 %.

(TASR)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.