Hospodársky denník
USD49,277 Sk
EUR43,243 Sk
CHF28,162 Sk
CZK1,258 Sk
  Pondelok  14.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Dodržíme záväzky voči Pobaltiu

Moderátorom prvého panelu zameraného na komplementaritu a partnerstvo EÚ a NATO bol Bruce P. Jackson, prezident a spolupredseda Komisie USA pre NATO. Keďže diskusia sa orientovala na nové väčšie NATO, zaujímali sme sa o viac ako len o vízie a riziká.

Pred časom ste v našom interview povedali, že nie je priama súvislosť medzi investíciami a členstvom v NATO. Napriek tomu väčšina z prítomných premiérov v daný fakt prílevu investícií po vstupe do NATO verí.

- Záleží, na čo kladieme dôraz. Ľudia, ktorí si myslia, že by mali vstúpiť do NATO, aby im „zarobilo“ peniaze, sa do NATO ani dostať nemusia. To je skutočne veľmi zlý dôvod. NATO je spoločnosť, ktorá uctieva spoločné hodnoty. Ak položíte otázku, či ako úspešný kandidát na členstvo v NATO a EÚ máte mať veľmi dobré ekonomické podmienky, potom je odpoveď áno. Ak ste totiž úspešní v integrácií, potom táto integrácia zahŕňa i kapitálový trh, aj keď to nie je hlavný dôvod partnerstva či efektu členstva. Nikto na Wall Street nepovie: „Pozrite, sú v NATO, investujme tam peniaze!“ Investori pozerajú na právny a súdny systém, daňový systém, druhy vlastníctva, pre nich je právny systém oveľa dôležitejší ako systém bezpečnostný.

U pobaltských krajín silne rezonovalo odhodlanie stať sa členmi NATO, aby sa vymanili zo „sovietskej šedej minulosti“. Ako bude po pražskom summite aliančná rodina vyzerať?

- Väčšina z prítomných premiérov očakáva od Prahy väčšiu alianciu. Mali by sme sa preto pokúsiť urobiť čo najviac, a nie čo najmenej. Keď sa krajiny rozhodnú budovať novú Európu, musia poskytnúť aj nejaké kontribúcie novým demokraciám v Európe, ktoré sa musia stať súčasťou plánu rozšírenia. Osobne si myslím, že integrácia Ruska do prinajmenšom európskych štruktúr, ako to žiadal slovinský premiér, je ešte ďaleko. V súčasnosti si myslím, že sa bude hovoriť skôr o troch pobaltských krajinách, ďalej absolútne favorizovaných kandidátov Slovensku a Slovinsku, potom Bulharsku a Rumunsku, ktoré tu majú tiež silnú pozíciu. No akčný plán členstva v NATO sa rozbehol aj v prípade Chorvátska, ktoré v podstate len teraz začalo silnejšie hovoriť o členstve. Základným signálom je, že by nik nemal zostať mimo EÚ.

Vybudovanie národnej protiraketovej obrany (NMD) USA nie je prijateľné pre Rusko. Aké ústupky USA poskytnú?

- Myslím, že prezidentova pozícia je jasná: nebude žiadneho zamieňania v diskusii o strategickej stabilite a túžbe európskeho Baltiku byť slobodným. Oboje sa uskutoční. Neustúpime v otázke záväzku voči juhovýchodnej Európe, Pobaltia, ani v otázke národnej obrany. Vo všetkých troch prípadoch ide o principiálne otázky a myslím, že v tomto to prezident povedal jasne. Rokovať sa nemôže o slobode rozhodovania týchto krajín stať sa členom NATO. Dnes (v sobotu - pozn. red.) je v Moskve aj oficiálna delegácia USA, aby vysvetlila postoj prezidenta Busha k vytvoreniu základu pre strategickú stabilitu, ktorá by mala byť postavená na vzájomnej spolupráci a deľbe zodpovednosti v základných záujmoch. Ďalšie podrobnosti sa budú dohadovať v nasledujúce dni, prípadne počas summitu G7+1 v júni tohto roka.

Keďže ste aj viceprezidentom pre stratégiu a plánovanie úspešnej zbrojárskej firmy Lockheed Martin Corporation, ktorá je jedným z kandidátov na dodávku systémov NMD, viete viac aj o zložení NMD?

- Nie, ešte sa nediskutovalo o architektúre a štruktúre NMD. Diskutuje sa stále len o vízii, akú by mal mať obranný dáždnik. Treba si počkať na nový obranný rozpočet, ktorý bude v októbri tohto roka.

Slávka Blazseková

Počasie

Dnes bude jasno až polooblačno. Najvyššia denná teplota 21 až 25, na severe a východe Slovenska okolo 19 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 9 stupňov. V utorok bude malá, od západu postupne veľká oblačnosť a neskôr miestami prehánky a búrky. Nočná teplota 8 až 4, na juhozápade okolo 10 stupňov, denná teplota 21 až 25, na severe okolo 19 stupňov. V stredu bude veľká oblačnosť a na mnohých miestach zrážky, cez deň prechodne zmenšená oblačnosť a ubúdanie zrážok. Nočná teplota 11 až 7 stupňov, denná teplota 21 až 25 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.14 a zapadne o 20.23 hod.

Amsterdamdážď20
Atényoblačno23
Belehradslnečno23
Berlínpolojasno22
Bratislavaslnečno24
Bruseldážď20
Budapešťslnečno25
Bukurešťpolooblačno21
Frankfurtoblačno22
Helsinkioblačno13
Istanbulprehánky21
Kodaňoblačno19
Kyjevpolooblačno18
Lisabonpolooblačno16
Londýnoblačno20
Madridpolooblačno23
Milánopolooblačno25
Moskvaoblačno13
Oslooblačno 18
Paríždážď21
Prahapolooblačno23
Rímpolooblačno27
Sofiajasno20
Štokholmobčasný dážď16
Varšavapolooblačno22
Viedeňpolooblačno24
Záhrebslnečno25
Ženevaoblačno20

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 10. 5. 2001: Bratislava 100,11, Sliač 97,97, Košice 98,93, Poprad 93,58, za 11. 5. 2001: Bratislava 97,74, Sliač 97,57, Košice 98,49, Poprad 93,13, za 12. 5. 2001: Bratislava 100,04, Sliač 97,78, Košice 98,76, Poprad 93,30.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.