Hospodársky denník
USD49,277 Sk
EUR43,243 Sk
CHF28,162 Sk
CZK1,258 Sk
  Pondelok  14.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Ružový obraz Balkánu

Úprimne, nikto ani nečakal, že účastníci bratislavskej konferencie Európske nové demokracie: líderstvo a demokracia, nájdu zázračnú formulku pre balkánsku biedu a konflikty. Klbko etnickej či náboženskej neznášanlivosti a najrozličnejších mocenských záujmov sa nedarí rozmotať už storočia, takže necelé dve hodiny, koľko trval panel venovaný ťažkostiam juhovýchodnej Európy v Redute, naozaj nemohli vecami až tak pohnúť. Aj tak je však trochu škoda, že početní politickí lídri a odborníci sa úspešne bránili akémukoľvek náznaku hlbšej analýzy situácie na Balkáne a ich príspevky sa vo väčšine prípadov obmedzovali na známe konštatácie v ružových odtieňoch.

V juhovýchodnej Európe badať pozitívny vývoj, hoci niektoré problémy stále pretrvávajú. Okolo tejto tézy sa krútila väčšina názorov. Pritom ako hlavné pozitíva účastníci diskusie označili skutočnosť, že v celej oblasti sú pri moci demokratické režimy, zemepisná poloha vedľa EÚ je dobrým východiskovým bodom pre ďalší hospodársky rozvoj regiónu a celková bezpečnostná situácia je vďaka Severoatlantickej aliancii lepšia ako v priebehu posledného desaťročia. V optimistickom duchu hádam najďalej zašiel predseda Gréckeho združenia pre atlantickú a európsku spoluprácu Theodossis Georgiou, ktorý okrem iného uviedol, že región juhovýchodnej Európy už nie je symbolom stagnácie, keďže vojnu vystriedal mier (?) a diktátorov demokrati. Negatívami sú pretrvávajúce ohniská napätia (Kosovo, Macedónsko, Čierna Hora a do určitej miery aj Bosna), ako aj zlá ekonomická situácia krajín v regióne. Problematické zóny napríklad diagnostikoval slovenský šéf diplomacie a osobitný vyslanec generálneho tajomníka pre Balkán Eduard Kukan. Škoda len, že sa pri navrhovaní východísk z konfliktov obmedzil na všeobecné konštatácie o potrebe dodržiavania platných medzinárodných dohôd a rezolúcii, ako aj na frázu, že rozpory sa musia riešiť silou, nie dialógom. Podobnú myšlienku prezentoval aj Lord Roper, parlamentný tajomník Liberálnej strany, podľa ktorého sa výraznejší pokrok pri odstraňovaní konfliktov dosiahne až vtedy, keď krajiny regiónu nájdu medzi sebou spoločnú reč, pričom vychádzal zo skúseností zo Severného Írska.

V celkovom hodnotení vo vývoji Balkánu prevládajú pozitívne elementy, zhodli sa účastníci debaty a väčšina z nich podotkla, že s pomocou medzinárodného spoločenstva vrátane perspektívy (hoci vzdialenej) integrácie do EÚ a NATO má región šancu dosiahnuť prosperitu a stabilitu. Z tohto názorového prúdu len chvíľkovo odbočil bulharský premiér Ivan Kostov, keď uviedol, že Pakt stability pre juhovýchodnú Európu, čiže základný rámec medzinárodnej pomoci krajinám regiónu, potrebuje novú víziu. Rumunský minister zahraničných vecí Mircea Dan Geoana zasa poukázal na netrpezlivosť obyvateľov Balkánu pri čakaní na prosperitu a označil chudobu za hlavný zdroj nestability regiónu.

Kreslenie ružovej perspektívy však v skutočnosti na moment prekazil len Steven J. Erlanger z denníka The New York Times, ktorý vymenoval zlyhania Severoatlantickej aliancie v Kosove - či už išlo o etnické čistky nealbánskeho obyvateľstva alebo export krízy do susedného Macedónska. Pozastavil sa aj nad ruským nesúhlasom s rozširovaním NATO. Ostatní účastníci panelu jeho pozoruhodné námety na diskusiu s prehľadom odignorovali.

No a o povahe celej debaty veľa napovedá aj fakt, že turecký predstaviteľ cítil potrebu podporiť názor Gréka Georgioua o výraznom zlepšení vzťahov medzi Aténami a Ankarou v posledných rokoch. Určite, môže byť aj menej záživná geopolitická debatu od tej, kde sa Turek a Grék zhovievavo potľapkávajú po pleciach. Osobne si ju však neviem predstaviť.

Rastislav Boldocký

Počasie

Dnes bude jasno až polooblačno. Najvyššia denná teplota 21 až 25, na severe a východe Slovenska okolo 19 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 9 stupňov. V utorok bude malá, od západu postupne veľká oblačnosť a neskôr miestami prehánky a búrky. Nočná teplota 8 až 4, na juhozápade okolo 10 stupňov, denná teplota 21 až 25, na severe okolo 19 stupňov. V stredu bude veľká oblačnosť a na mnohých miestach zrážky, cez deň prechodne zmenšená oblačnosť a ubúdanie zrážok. Nočná teplota 11 až 7 stupňov, denná teplota 21 až 25 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.14 a zapadne o 20.23 hod.

Amsterdamdážď20
Atényoblačno23
Belehradslnečno23
Berlínpolojasno22
Bratislavaslnečno24
Bruseldážď20
Budapešťslnečno25
Bukurešťpolooblačno21
Frankfurtoblačno22
Helsinkioblačno13
Istanbulprehánky21
Kodaňoblačno19
Kyjevpolooblačno18
Lisabonpolooblačno16
Londýnoblačno20
Madridpolooblačno23
Milánopolooblačno25
Moskvaoblačno13
Oslooblačno 18
Paríždážď21
Prahapolooblačno23
Rímpolooblačno27
Sofiajasno20
Štokholmobčasný dážď16
Varšavapolooblačno22
Viedeňpolooblačno24
Záhrebslnečno25
Ženevaoblačno20

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 10. 5. 2001: Bratislava 100,11, Sliač 97,97, Košice 98,93, Poprad 93,58, za 11. 5. 2001: Bratislava 97,74, Sliač 97,57, Košice 98,49, Poprad 93,13, za 12. 5. 2001: Bratislava 100,04, Sliač 97,78, Košice 98,76, Poprad 93,30.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.