Hospodársky denník
USD49,277 Sk
EUR43,243 Sk
CHF28,162 Sk
CZK1,258 Sk
  Pondelok  14.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Štát musí vedieť, ako využije svoje suroviny

Nový prístup k bezpečnejším konštrukciám stavby tunelov

Absenciu tzv. surovinovej politiky štátu, hoci ten je vlastníkom nerastného bohatstva krajiny a mal by mať záujem koncepčne riešiť využívanie surovín, konštatovali delegáti 17. valného zhromaždenia Zväzu hutníctva, ťažobného priemyslu a geológie (ZHŤPG) SR, ktoré sa konalo koncom minulého týždňa v Demänovskej doline. V tejto súvislosti sa v dokumentoch zväzu hovorí aj o nezáujme ministerstva hospodárstva o túto problematiku. Ako sa uvádza v správe predstavenstva zväzu, ktorý je súčasťou Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení, nesplnenie tejto požiadavky ministerstvo hospodárstva odôvodnilo tým, že problematika surovinovej politiky nebola v pláne jej hlavných úloh. Vládny kabinet v tejto veci neurobil nič, hoci ústredie zväzu spoločne s viacerými svojimi organizáciami požiadavky konkretizovali a vlani ich predložili ministerstvu hospodárstva. „Nesúhlasíme s názorom, že vypracovanie surovinovej politiky by bolo návratom do obdobia pred rokom 1990,“ zdôraznilo predstavenstvo zväzu vo svojej hodnotiacej správe. Snahu po vypracovaní surovinovej politiky podporila aj výzva voči vláde, ktorú vlani prijali účastníci medzinárodnej konferencie o aktuálnych problémoch baníctva a geológie SR. V uplynulom období ZHŤPG riešil aj niektoré pálčivé problémy v odbore ťažby a odbytu hnedého uhlia na domácom trhu vo väzbe na výrobu elektrickej energie, ako aj prijateľnosť poplatkov za emisie z hnedého uhlia. Zväz sa tiež zaoberal sociálnou ťažbou uhlia v Bani Dolina, kde sa pripravuje útlmový program ťažby. Rozpracovaná je otázka štátnej pomoci pri ťažbe sideritových rúd a ich spracovania v Železorudných baniach Spišská Nová Ves. Orgány zväzu vynaložili veľa úsilia, aby zabránili skokovému nárastu cien ušľachtilých energií, najmä zemného plynu, keď pôvodný zámer zvýšiť jeho cenu o 45 % sa zredukoval na 25 %.

Na sneme sme oslovili predstaviteľov viacerých zväzových organizácií. Ako povedal pre Hospodársky denník prezident ZHŤPG SR a generálny riaditeľ ZSNP Žiar nad Hronom Ing. Jozef Pittner, o vypracovaní surovinovej politiky SR sa hovorí už tri roky a doteraz sa nič nestalo. Štát by mal stanoviť priority v tomto odvetví, ktoré by vychádzali z dokumentu Hospodárska a priemyselná politika SR. Zväz má v súčasnosti 47 členských organizácií. „Vývoj zamestnanosti v nich hodnotím ako stabilizovaný, keď za posledné tri roky dosahuje približne 42-tisíc pracovníkov. Podľa odvetvovej štruktúry 33,4 % je zamestnaných v ťažbe a spracúvaní nerastov, 63,4 % vo výrobe kovov a zvyšok v ostatných oblastiach. Z jedenástich priemyselných subjektov výroby kovov skončilo vlani hospodárenie so ziskom sedem organizácií.“ Na otázku, aká je situácia v rokovaní s odborovými organizáciami, hovorí, že sa vyostruje a bežné sú desať alebo aj viackolové rokovania o kolektívnych zmluvách, čo je náročné aj na financie.

„Takmer každá zmluva od konca roku 1999 končí u sprostredkovateľa,“ približuje situáciu J. Pittner.

„Hornonitrianske bane Prievidza, ktoré sú tiež členskou organizáciou ZHŤPG, dodávajú do Elektrárne Nováky priemerne ročne 2 až 2,1 milióna ton hnedého uhlia, pričom vyťažia okolo troch miliónov ton, z toho 500-tisíc triedeného pre obyvateľov a zvyšok na priemyselné využitie,“ hovorí ich generálny riaditeľ a predseda Slovenskej banskej komory Ing. Peter Čičmanec. Situáciu v plnení zmluvných vzťahov so slovenskou energetikou hodnotí ako „normálny prevádzkový režim“. Podľa neho v druhom polroku budú v baniach

reštrukturalizovať skladbu pracovníkov. Zmenší sa počet zamestnancov so zníženou pracovnou schopnosťou a vzrastie podiel pracovníkov v podzemí na úkor tých, ktorí robia na povrchu. Ako nám povedal, geologické zásoby uhlia v tejto lokalite predstavujú 270 miliónov ton, ale z hľadiska ekonomickej opodstatnenosti sú zásoby na úrovni 57 miliónov ton. „Na vytvorenie systémových podmienok pre geológiu a baníctvo je potrebné aktualizovať surovinovú politiku. Predovšetkým rešpektovať v geológii a uhoľnom baníctve dlhodobý investičný cyklus,“ zdôraznil P. Čičmanec.

Nosným programom spoločnosti Banské projekty Bratislava sú objekty špeciálneho podzemného staviteľstva, v čom dominuje diaľničný program. Firma je hlavným projektantom aj prvého diaľničného tunela u nás pod Braniskom, ktorý sa má ukončiť na budúci rok. Ako hovorí jej konateľ a riaditeľ Ing. Peter Čertík, skúsenosti a najmä poučenia preberajú aj zo zahraničia, kde sa v posledných rokoch stali v tuneloch viaceré havárie, napríklad pod Mont Blancom, následne aj v Rakúsku a pod. „Všetky kritériá na prevádzku a projektovanie tunelov sa na celom svete prehodnocujú. Ide o nový prístup k stavebným konštrukciám a technologickej vybavenosti takýchto stavieb, k systému ich vetrania a prevádzkovým predpisom. Toto všetko musíme zohľadniť aj na Branisku.“ Na tejto stavbe z tohto dôvodu zvýšili napríklad počet únikových chodieb, ale aj doprava a celková situácia bude v tejto oblasti po uvedení tunela do prevádzky veľmi starostlivo sledovaná. „Táto stavba bude z bezpečnostného hľadiska vybavená nadštandardným spôsobom,“ konštatuje P. Čertík.

Vladimír Turanský

Počasie

Dnes bude jasno až polooblačno. Najvyššia denná teplota 21 až 25, na severe a východe Slovenska okolo 19 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 9 stupňov. V utorok bude malá, od západu postupne veľká oblačnosť a neskôr miestami prehánky a búrky. Nočná teplota 8 až 4, na juhozápade okolo 10 stupňov, denná teplota 21 až 25, na severe okolo 19 stupňov. V stredu bude veľká oblačnosť a na mnohých miestach zrážky, cez deň prechodne zmenšená oblačnosť a ubúdanie zrážok. Nočná teplota 11 až 7 stupňov, denná teplota 21 až 25 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.14 a zapadne o 20.23 hod.

Amsterdamdážď20
Atényoblačno23
Belehradslnečno23
Berlínpolojasno22
Bratislavaslnečno24
Bruseldážď20
Budapešťslnečno25
Bukurešťpolooblačno21
Frankfurtoblačno22
Helsinkioblačno13
Istanbulprehánky21
Kodaňoblačno19
Kyjevpolooblačno18
Lisabonpolooblačno16
Londýnoblačno20
Madridpolooblačno23
Milánopolooblačno25
Moskvaoblačno13
Oslooblačno 18
Paríždážď21
Prahapolooblačno23
Rímpolooblačno27
Sofiajasno20
Štokholmobčasný dážď16
Varšavapolooblačno22
Viedeňpolooblačno24
Záhrebslnečno25
Ženevaoblačno20

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 10. 5. 2001: Bratislava 100,11, Sliač 97,97, Košice 98,93, Poprad 93,58, za 11. 5. 2001: Bratislava 97,74, Sliač 97,57, Košice 98,49, Poprad 93,13, za 12. 5. 2001: Bratislava 100,04, Sliač 97,78, Košice 98,76, Poprad 93,30.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.