Hospodársky denník
USD49,412 Sk
EUR43,223 Sk
CHF28,181 Sk
CZK1,258 Sk
  Utorok  15.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Čo si vypijú občania?

Peter Kasalovský

Najneskôr v septembri - októbri na budúci rok budú parlamentné voľby. Dovtedy budú štyri mesiace letné, dovolenkové a prázdninové aj pre Národnú radu SR. Dalo. . .

Milióny navyše, prečo šetriť?

Dôsledky nečinnosti koaličnej vlády v projekte GOVNET

Vládna dátová sieť GOVNET je komunikačná sieť realizovaná na základe uznesenia vlády SR č. 310/1993. GOVNET j. . .

A že úradníkom sa byť neoplatí

Keď sme v niečom svetoví, tak v korupcii určite

Nie je priveľa oblastí, kde sa Slovensko objavuje na prvých stupienkoch hodnotiaceho rebríčka. S istou dávkou čiern. . .

Najdôležitejšie v daňovej sfére?

Problematika daní je vari najdiskutovanejšia a názorovo najrozporuplnejšia oblasť. Moje chápanie daní a daňovej reformy vyplýva z môjho reálneho pohľadu na ekonom. . .

Bez L. Pittnera

Minister vnútra SR Ladislav Pittner podal včera demisiu. Abdikačné listy odovzdal prezidentovi SR R. Schusterovi, ktorý jeho demisiu prijal. L. Pittner sa vráti do parlamentu ako po. . .

Na minime

Tempo rastu produktivity a dôvera malých a stredných výrobcov vo Veľkej Británii klesli v apríli na najnižšiu úroveň za posledné dva roky. Index produktivity súkromného sektora klesol na . . .

Za 10 rokov

Priemyselná výroba v USA zaznamenala v apríli medzimesačný prepad o 0,3 %, prehĺbila tak svoj pokles z marca, keď sa znížila o 0,1 %. Z medziročného hľadiska sa znížila o 1 %. Ukazovate. . .

Ako vlani

Japonský prebytok bilancie bežného účtu klesol vo finančnom roku 2000/2001 končiacom sa marcom o 4,5 % na 12,07 bil. JPY (98,9 mld. USD). Minulý rok bol už druhým následným po sebe, kedy. . .

Ako to ekonomika utiahne?

Energie je málo, my sa jej však zriekame

Odstavenie atómovej elektrárne V-1 v Jaslovských Bohuniciach, ktoré je súčasťou rozsiahlych zmien zameraných na získanie členstv. . .

Z európskych zdrojov

Na podporu malého a stredného podnikania

Investovanie do malých a stredných podnikov je cieľom dvoch fondov, ktoré založili pred rokom prostredníctvom GIMV – Investičnej s. . .

Jediný neamerický zástupca

Ocenenie výstavbe diaľničného úseku D-61

Stavba diaľničného úseku D-61 Horná Streda - Nové Mesto nad Váhom, ktorej projekt vypracoval Geoconsult, investorsky zabezpe. . .

HDP, inflácia i nezamestnanosť

Nakoľko je oprávnený optimizmus vlády?

Vláda SR má dnes rokovať o východiskách štátneho rozpočtu na rok 2002. Jeho schodok by nemal prekročiť 36,5 mld. Sk, čo je. . .

Návrh na odvolanie nepodali

Zmenky preverí ministerstvo a inšpekcia ŽSR

„Ešte dnes dám podnet na zvolanie Správnej rady Železníc SR a v prípade, že sa potvrdia informácie, že generálny riaditeľ. . .

Úspešná liečba neplodnosti

Poisťovne budú preplácať základný zákrok

Centrum asistovanej reprodukcie - Iscare tento rok oslávilo svoj prvý Deň matiek spoločne so šťastnými matkami a otcami, ktor. . .

Strany

SDĽ - Odmietnutie prechodných období na voľný pohyb pracovných síl pre novoprijaté krajiny do Európskej únie chce navrhnúť J. Migaš do textu záverečnej deklarácie rokovania predsedov par. . .

Slovnaft nemení

Vzhľadom na nízky rast svetových cien ropy v minulom týždni a veľmi mierne oslabenie slovenskej koruny voči USD nepristúpi tento týždeň Slovnaft k úprave maloobchodných cien auto. . .

Trochu málo

V horských a podhorských oblastiach dorábame iba 31 % mlieka z celoslovenskej produkcie. Počet mliekarní poklesol za posledných šesť rokov zo 40 na 23. Okrem toho pôsobí na Slovensku . . .

Nový člen

V rámci 60. valného zhromaždenia Európskej komisie cestovného ruchu (ETC), ktoré sa uskutoční 17. až 18. mája v Bukurešti, Slovenskú agentúru pre cestovný ruch majú oficiálne prijať za . . .

Štyri roky

Kľúčovou legislatívnou normou v oblasti životného prostredia - zákonom o odpadoch - by sa mali začať zaoberať poslanci počas štvrtého dňa 48. schôdze NR SR, ktorá dnes pokračuje. Záko. . .

Baňa v zisku

Baňa Dolina Veľký Krtíš hospodárila v minulom roku s čistým ziskom 3,73 mil. Sk, pričom dosiahla výnosy 324 mil. Sk a vyťažila 347-tisíc ton uhlia. Podľa riaditeľa spoločnosti Igor. . .

Máli sa im

Nespokojnosť s percentom a termínom zvýšenia tarifných platov zdravotníckym pracovníkom vyjadrili predsedovia základných organizácií Lekárskeho odborového združenia (LOZ). Podľa jeho p. . .

Linka o sčítaní

Vzhľadom na blížiace sa sčítanie obyvateľov, domov a bytov a otázky občanov o jeho priebehu a vypĺňaní tlačív zriadil Štatistický úrad SR bezplatnú informačnú telefonickú linku 08. . .

Zhoda v praxi

Banskobystrická Regionálna komora SOPK pripravuje seminár Posudzovanie zhody v praxi. Koná sa 21. 5. a jeho cieľom je oboznámiť výrobné aj obchodné firmy so skúsenosťami s apliká. . .

Bez BSE

S testovaním BSE u hovädzieho dobytka, ktorý je určený na konzumáciu, začala v týchto dňoch a. s. Kabát Bratislava. V súčasnosti takto preverujú najmä býčkov. Napríklad veľkoobchody už . . .

Precedensom stavebný zákon

Ad: Dedičská daň, Hospodársky denník 4. mája 2001

Je naozaj skutočnosťou, že zákon platí od 1. 5. 2001 a nie je nikde určené prechodné obdobie.

Mám osobnú skúsenos. . .

Na príplatky nie je nárok

Mzdové zvýhodnenie určuje zamestnávateľ

Zamestnanci sa často pýtajú, podľa akého predpisu sa im majú poskytovať príplatky za prácu v sobotu alebo v nedeľu a aká je ich. . .

Sedan láka

Od piatka je na slovenskom trhu Škoda Fabia Sedan. Tento nový model typu rodinnej limuzíny má klasickú trojpriestorovú karosériu dĺžky 4222 milimetrov a uzatvorený dobre dostupný batož. . .

Imuna do ďalšieho kola

Komentuje Ladislav Kulik

Privatizačná komisia nedávno vybrala spomedzi troch potenciálnych záujemcov za víťaza privatizácie Imuny Šarišské Michaľany firmu Interaqua vzh. . .

Globalizácia kladie zvýšené nároky

Vláda Slovenskej republiky musí viac chrániť domácu výrobu a predaj

Zväz obchodu SR je stavovská organizácia zamestnávateľov a podnikateľov v obchode. Jeho. . .

Nová línia do nového tisícročia

Slovenské družstevníctvo má dlhodobo zdravé korene

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) je vrcholovou zamestnaneckou organizáciou na Slovensku,. . .

Vývoj spotrebiteľských cien v marci 2001

Spotrebiteľské ceny sa v marci oproti februáru zvýšili celkovo o 0,8 %. Najrýchlejšie rástli ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a iné palivá o 1,6 . . .

Časť, ktorá ovláda naše „ja“

Vedci skúmajúci pacientov so zriedkavým degeneratívnym ochorením mozgu spôsobujúcim dramatické zmeny osobnosti dnes oznámili, že sa im podarilo lokalizovať tú čas. . .

Cesta k superaspirínu

Dve nové štúdie zverejnené v britskom odbornom časopise Nature ukazujú, že pri zápale sa bolesť neobmedzuje len na postihnuté tkanivo, ale precitlivenými sa stanú aj oko. . .

Zemský svit a zmeny

Vedci oživili zabudnutú metódu sledovania klimatických zmien na Zemi. Opäť ich začal zaujímať tzv. zemský svit, oná tajomná žiara, ktorá osvetľuje tmavú stranu Mesiaca. Tent. . .

Ženská poézia priťahuje

Tento mesiac sa na francúzskom knižnom trhu objavuje výber básní slovenskej poetky Mily Haugovej, ktorý pod názvom Gradiva vydalo parížske vydavateľstvo Caracteres. Vydav. . .

Podujatie plné úsmevov

Na konto Detského mestečka Zlatovce pribudlo 100 000 korún. Nazbierali sa v rámci charitatívneho projektu „Darujte úsmev za úsmev", ktorý bol vyhlásený v apríli a súvi. . .

Náš vinš na Šumavu

Výtvarník, maliar, ilustrátor, karikaturista, tvorca kresleného filmu, spisovateľ, humorista a satirik Marian Vanek (1931) je našej širokej verejnosti všeobecne veľmi dobre zná. . .

Dielo, čo prachom nezapadlo

Román Fiodora Nikolajeviča Dostojevského Idiot je perlou v tvorbe tohto zakladateľa moderného psychologického románu a popri dielach Bratia Karamazovci či Zločin a tre. . .

Oslavuje stovku

V bratislavskom Polus City Centre bolo v týchto dňoch veselo. Slávili sa narodeniny - a nie hocijaké - ale storočnicu si pripomínala pochúťka najlahodnejšia, ktorej iba málokto . . .

Deti ako vyživované osoby, štatutári

Píšte na adresu redakcie, faxujte na číslo 07/6381 0413 alebo mailujte do schránky: nazory@hd-dennik.sk

Dokedy môže zamestnanec uplatňovať u zamestnávateľa . . .

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 13. 5. 2001: Bratislava 99,91 Sliač 97,83, Košice 98,81. . .

Rádio Slovensko

0.05 Nočná pyramída

5.05 Dobré ráno

8.30 LUK - literatúra, umenie, kritika

9.50 Literárna aktualita

10.30 Skicár

11.00 Štúdio Kontakt

12.00 Rádiožurnál

12.40. . .

Meniny

Na Slovensku

dnes Žofia

v stredu Svetozár

V Českej republike

dnes Žofie

v stredu Přemysl. . .

TWIST - utorok

 6:00  Twist so Zuzanou Čižinskou

 6:30  Prehľad tlače

 7:00  Žurnál Rádia Twist

       s Martinom Halandom

 7:15  Šport

 7:33  Trendy v ekonomike

 9:30  Čierna s. . .

. . .

Počasie

Dnes bude spočiatku jasno až polojasno. V priebehu dňa od západu oblačno a popoludní a k večeru miestami prehánky, ojedinele aj búrky. Najvyššia denná teplota 20 až 25 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 12 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 7 m/s. V stredu bude prevažne oblačno a na viacerých miestach prehánky alebo občasný dážď, ojedinele búrky. Nočná teplota 8 až 4, na juhozápade okolo 10 stupňov. Denná teplota 21 až 25, na severe okolo 19 stupňov. Vo štvrtok bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky, ojedinele aj búrky. Nočná teplota 12 až 7 stupňov. Denná teplota 22 až 26 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.13 a zapadne o 20.24 hod.

Amsterdamdážď15
Atényjasno21
Belehradslnečno24
Berlínoblačno21
Bratislavaoblačno23
Bruseloblačno18
Budapešťoblačno23
Bukurešťpolooblačno22
Frankfurtoblačno21
Helsinkioblačno12
Istanbuloblačno18
Kodaňdážď18
Lisabonoblačno15
Londýnoblačno17
Madriddážď19
Milánodážď20
Moskvadážď10
Oslooblačno17
Paríždážď15
Prahaprehánky18
Rímpolojasno23
Sofiaoblačno18
Štokholmoblačno18
Varšavapolojasno25
Viedeňprehánky23
Záhreboblačno23
Ženevaprehánky20

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.