Hospodársky denník
USD49,412 Sk
EUR43,223 Sk
CHF28,181 Sk
CZK1,258 Sk
  Utorok  15.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Milióny navyše, prečo šetriť?

Dôsledky nečinnosti koaličnej vlády v projekte GOVNET

Vládna dátová sieť GOVNET je komunikačná sieť realizovaná na základe uznesenia vlády SR č. 310/1993. GOVNET je definovaný ako technická a komunikačná infraštruktúra Štátneho informačného systému Slovenskej republiky. Tvorba a prevádzkovanie informačných systémov, ktoré sú financované zo štátneho rozpočtu, sú koordinované od roku 1995 zákonom NR SR č. 261/1995 o štátnom informačnom systéme (ŠIS). V decembri 1996 vláda určila, že sieť GOVNET sa stane základom Štátneho informačného systému. V júni 1998 schválili projekt, ktorý určuje, že sieť GOVNET bude siahať až po úroveň krajských a okresných úradov. V programovom vyhlásení súčasnej vlády sa uvádza: „Vláda priblíži výkon štátnej moci občanovi. Vyrieši tok informácií v štátnej správe dobudovaním vládnej dátovej siete GOVNET, ktorá umožní poskytovanie informácií vo všetkých oblastiach a na všetkých úrovniach štátnej správy.“ Vláda sa uzniesla 22. novembra 2000 v súlade s programovým vyhlásením dobudovať celoplošnú sieť GOVNET s investíciou približne vo výške 1 mld. Sk v dnešných cenách. Uložila ministerke financií určiť spôsob a splátkový kalendár financovania siete GOVNET. Nedostatok finančných prostriedkov v minulých rokoch na vybudovanie siete GOVNET podľa uvedených uznesení a zámerov, a teda vlastne jej neexistencia, paradoxne spôsobuje, že niektoré rezorty ako ministerstvo vnútra, obrany a financií a iné pokrývajú svoje komunikačné potreby a prevádzkovanie informačných systémov finančnými prostriedkami zo svojich rozpočtových kapitol.

Podľa dostupných informácií ministerstvo vnútra vynakladá ročne na tento účel asi 240 mil. Sk, minister obrany v decembri roku 2000 podpísal kontrakt vo výške 1,2 mld. Sk na vybudovania armádnej siete v nasledujúcich rokoch v rozpore s uvedenými uzneseniami. A navyše plánované parametre tejto siete, a ani siete ministerstva vnútra vôbec nedosahujú plánované technické parametre siete GOVNET. Ostatné rezorty podľa vládnych materiálov vynakladajú na prevádzku svojich dátových sietí približne 380 mil. Sk ročne. Len bezodkladné odštartovanie projektu GOVNET, jeho pružná realizácia v termínoch podľa vládnych zámerov, vytvorí podmienky na uplatnenie zdravého rozumu pri pokrývaní komunikačných potrieb jednotlivých rezortov. Kľúčové uznesenie vlády je zo 14. februára 2001 a hovorí o vytvorení novej telekomunikačnej spoločnosti, ktorá prevezme optické trasy energetikov. Spoločnosť sa mala vytvoriť do 31. marca 2001.

Uznesenie vlády má zásadný vplyv na budovanie siete GOVNET a SANET, pre ktoré majú byť vyčlenené optické vlákna formou prenájmu, teda nebude prenajímaná kapacita, ale vlákna ako také, pričom zmluva by mala byť uzavretá na 15 rokov vo svetových cenách. Teda prenájom potrebných vláken pre sieť GOVNET bude vo výške približne 30 mil. Sk ročne. Týmto opatrením štát oproti prenájmu kapacity opäť ušetrí, približne 700 mil. Sk počas štyroch rokov. Z uvedených faktov je zrejmé, že návratnosť investície do vybudovania siete GOVNET je maximálne do dvoch rokov. V tomto stave je potrebné aktivitu firmy KISS, s. r. o., ako zmluvného dodávateľa siete GOVNET hodnotiť za ostatné tri roky ako vysoko konštruktívnu a spoločensky potrebnú. V rámci platného právneho vzťahu sa podujala a našla finančné zabezpečenie projektu, ktoré je prijateľné pre investora, ktorým je Úrad vlády SR.

Je však načase, aby vládna administratíva začala plniť svoje úlohy v termínoch, ktoré si sama určila a nehospodárne vynakladanie finančných prostriedkov, ktoré len v oblasti dátovej komunikácie štátnej správy predstavuje stovky miliónov korún ročne, sa minimalizovalo.

(Hd, vs)

Počasie

Dnes bude spočiatku jasno až polojasno. V priebehu dňa od západu oblačno a popoludní a k večeru miestami prehánky, ojedinele aj búrky. Najvyššia denná teplota 20 až 25 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 12 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 7 m/s. V stredu bude prevažne oblačno a na viacerých miestach prehánky alebo občasný dážď, ojedinele búrky. Nočná teplota 8 až 4, na juhozápade okolo 10 stupňov. Denná teplota 21 až 25, na severe okolo 19 stupňov. Vo štvrtok bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky, ojedinele aj búrky. Nočná teplota 12 až 7 stupňov. Denná teplota 22 až 26 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.13 a zapadne o 20.24 hod.

Amsterdamdážď15
Atényjasno21
Belehradslnečno24
Berlínoblačno21
Bratislavaoblačno23
Bruseloblačno18
Budapešťoblačno23
Bukurešťpolooblačno22
Frankfurtoblačno21
Helsinkioblačno12
Istanbuloblačno18
Kodaňdážď18
Lisabonoblačno15
Londýnoblačno17
Madriddážď19
Milánodážď20
Moskvadážď10
Oslooblačno17
Paríždážď15
Prahaprehánky18
Rímpolojasno23
Sofiaoblačno18
Štokholmoblačno18
Varšavapolojasno25
Viedeňprehánky23
Záhreboblačno23
Ženevaprehánky20

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.