Hospodársky denník
USD49,412 Sk
EUR43,223 Sk
CHF28,181 Sk
CZK1,258 Sk
  Utorok  15.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Stav zásob určí smerovanie kávy

Posledné minulotýždňové obchodovanie na čiastkovom trhu kávy na newyorskej Coffee, Sugar & Cocoa Exchange (CSCE) prinieslo jednotlivým kontraktom tejto aromatickej komodity oslabenie, pod ktoré sa podpísala najmä likvidácia dlhých pozícií investorov. Stagnácia vývoja ceny benchmarkového kontraktu, ktorému sa ani v piatok nepodarilo prekonať dôležité hranice rezistencie spolu so zvýšeným predajným sentimentom na strane producentov, boli hlavnými determinantmi klesajúceho trendu kávy. Zvýšený predajný tlak producentov ešte umocnil nelichotivý vývoj brazílskej meny na devízových trhoch, ktorý odráža makroekonomické problémy kľúčového svetového producenta - Brazílie. Aj napriek aktuálnej situácii na burze sa nedá s určitosťou predpovedať budúci vývoj kávy vzhľadom na nízku likviditu trhu, ktorá do výraznej miery skresľuje cenové pohyby. Aktívny kontrakt kávy s dodávkou v júli si v predvíkendovom obchodovaní odpočítal minimálnych 0,90 USc zo svojej otváracej hodnoty a finišoval na 67,65 USc za libru. Pozornosť investorov sa upriamuje na tohtotýždňové zverejnenie správy o stave zásob kávových zŕn, ktorá by mohla výraznejšie zasiahnuť do orientácie tohto trhu.

Predajný tlak

Korekcia päťtýždňového maxima bola hlavnou charakteristikou piatkového obchodovania na trhu kakaa na CSCE, kde zvýšené producentské predaje spolu s likvidáciou dlhých pozícií stiahli jednotlivé kontrakty do stratového teritória. Na začiatku dňa dominovali najmä špekulatívne predaje, ktoré vyslali prvotný impulz cenovej korekcie. Pri absencii výraznejších nákupov a popoludňajšom zapojení sa producentov na predajnej strane trhu cena postupne prekonala viaceré hranice podpory. S tým súvisiaca realizácia stop-loss príkazov len umocnila oslabenie kakaových bôbov. Ich júlové kontrakty sa v predvíkendovom obchodovaní prepadli o 35 USD a zakončili na úrovni 1014 USD za tonu. Vysoká volatilita cien nevyhovuje producentom na Pobreží Slonoviny, keď ich hlavnou snahou v najbližších týždňoch bude práve stabilizácia ceny kakaa. Stanovenie hranice podpory pre benchmarkový kontrakt na úrovni 1014 USD a úrovne rezistencie na 1050 USD zo strany technických analytikov potvrdzuje očakávania investorov o opätovnom posilnení tejto komodity v priebehu tohto týždňa.

Stabilný cukor

Extrémne nízka likvidita kraľovala piatkovej seanse na trhu surového cukru na CSCE, čo podmienilo aj minimálne cenové pohyby v priebehu celého obchodného dňa. Jedinú výraznejšiu aktivitu vyvíjali špekulanti, no realizácia obchodov pri úzkom cenovom pásme nemala významnejší dosah na pozíciu trhu. Júlové kontrakty surového cukru si na konci minulého týždňa polepšili o miernych 0,04 USc a zatvárali obchodovanie na úrovni 9,10 USc za libru. V priebehu seansy bola zverejnená správa o stanovení importných kvót pre cukor v Číne, ktorá hovorí o dovoze 500- tis. ton tejto komodity v priebehu júna až augusta tohto roku. Okrem toho čínska vláda podpísala dlhodobejšiu dohodu s Kubou o nákupe 400-tis. ton surového cukru. Podľa vyjadrení investorov sa silný nákupný záujem Číny s určitosťou premietne do cenových relácií na trhu a zároveň sa vytvára priestor na ďalšie posilňovanie jeho ceny.

(M. Tirpák/REUTERS)

Počasie

Dnes bude spočiatku jasno až polojasno. V priebehu dňa od západu oblačno a popoludní a k večeru miestami prehánky, ojedinele aj búrky. Najvyššia denná teplota 20 až 25 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 12 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 7 m/s. V stredu bude prevažne oblačno a na viacerých miestach prehánky alebo občasný dážď, ojedinele búrky. Nočná teplota 8 až 4, na juhozápade okolo 10 stupňov. Denná teplota 21 až 25, na severe okolo 19 stupňov. Vo štvrtok bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky, ojedinele aj búrky. Nočná teplota 12 až 7 stupňov. Denná teplota 22 až 26 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.13 a zapadne o 20.24 hod.

Amsterdamdážď15
Atényjasno21
Belehradslnečno24
Berlínoblačno21
Bratislavaoblačno23
Bruseloblačno18
Budapešťoblačno23
Bukurešťpolooblačno22
Frankfurtoblačno21
Helsinkioblačno12
Istanbuloblačno18
Kodaňdážď18
Lisabonoblačno15
Londýnoblačno17
Madriddážď19
Milánodážď20
Moskvadážď10
Oslooblačno17
Paríždážď15
Prahaprehánky18
Rímpolojasno23
Sofiaoblačno18
Štokholmoblačno18
Varšavapolojasno25
Viedeňprehánky23
Záhreboblačno23
Ženevaprehánky20

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.