Hospodársky denník
USD49,412 Sk
EUR43,223 Sk
CHF28,181 Sk
CZK1,258 Sk
  Utorok  15.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













A že úradníkom sa byť neoplatí

Keď sme v niečom svetoví, tak v korupcii určite

Nie je priveľa oblastí, kde sa Slovensko objavuje na prvých stupienkoch hodnotiaceho rebríčka. S istou dávkou čierneho humoru by sme azda mohli byť potešení, že pokiaľ ide o slovenskú skorumpovateľnosť, tam si vedieme viac ako dobre. V rebríčku 99 krajín odstupňovanom podľa indexu vnímania korupcie (Corruption Perception Index - CPI) sa Slovensko umiestnilo na 53. mieste. Z plnej hodnoty indexu CPI (10 bodov) získalo Slovensko 3,7 bodu, teda o 0,2 bodu menej ako vlani. Podľa nedávnej správy The Financial Times predstihla Slovenská republika Poľsko, Česko a v rebríčku najkorupčnejších krajín si hovie v tesnom závese za Maďarskom. V skupine reformných krajín žiadna sláva, dobrý základ to však je. Zaslúžene. Korupcia predsa u nás nie je cudzie slovo, domovské právo získala už dávno: jej začiatky siahajú ešte pred november 1989. Bývala to však korupcia akási „zakríknutá“, upachtená, podpultová, vzlet a šmrnc to nemalo... Ošemetnosť pomerov spočívala v tom, že človek nevedel komu, kedy a koľko platiť.

V tom je dnes už poriadok. Platí sa každému, kedykoľvek a čokoľvek. Berie sa aj nahryznuté jablko. Nevraví sa tomu všimné, ale provízie. Zahraniční podnikatelia už dávno prišli na to, že kto chce na Slovensku uspieť, musí mať „Geld, Geduld und Kontakten“ - peniaze, trpezlivosť a kontakty. Inak si ani nevrzgne. Prípadne by donekonečna vŕzgal pred zatvorenými dverami. Podnikatelia bez rozdielu národnosti si rozprávajú rozprávku o tých niekoľko málo morálkou očarovaných slovenských sudcov, ktorí vraj stále ešte zanášajú podniky do registrov bez umelých odkladov a teda bez „provízie“. Podivíni akýsi... Ich mená sa však nedozvieme, pretože by tým boli prezradení tí ostatní. Podnikatelia mlčia a vedia prečo. Preťahovanú s úradnými úplatkármi ešte nikto nikdy nevyhral. A ak azda niekedy áno, bolo to Pyrrhovo víťazstvo. Tým bolo možno aj bleskurýchle zavedenie nezávislosti sudcov. Je to iste skvelá a pre demokraciu nenahraditeľná inštitúcia, iba sa človek niekedy pýta, či sme sa neponáhľali príliš. Keď vidíme aké mláďatká, bez ľudských i odborných skúseností súdia, trochu zapochybujeme. A potom, sú naše súdy skutočne také nezávislé, ako by sme si želali a aké by mali byť? Príkladov, keď spravodlivosť dostala poriadne na frak, by sme našli dosť aj v celkom nedávnej minulosti.

A tak nie je vôbec prekvapujúci údaj, že až 79 % ľudí na Slovensku si myslí, že v krajine je rozšírená korupcia a prijímanie úplatkov. Vládu by mala znepokojovať skutočnosť, že väčšina respondentov si myslí, že mieru korupcie v krajine nie je možné podstatne znížiť, a že najhoršie skúsenosti sú so súdnictvom a políciou. Korupcia je teda na Slovensku masovým fenoménom, pričom jej objasnenosť je veľmi nízka. Zodpovední síce deklarujú, že prítomnosť korupcie deformuje hospodársku súťaž, odrádza zahraničných investorov, spôsobuje ekonomické zaostávanie, a tým znižuje konkurencieschopnosť ekonomiky. Veď pod jej vplyvom dochádza k predražovaniu verejných objednávok o 20 až 25 %, v niektorých prípadoch až o 50 %, ale zatiaľ sú v jej likvidovaní skôr neúspešní.

Korupcia na Slovensku je rozšírenejšia než pred desiatimi rokmi, za príjemcov úplatkov označujú experti aj niektoré regulačné a licenčné orgány, najmä tie, ktoré udeľujú dovozné, vývozné a stavebné povolenia. Dokonca aj Obchodný register (vedený súdmi), Certifikačný úrad, colné úrady a Štátnu obchodnú inšpekciu označili všetci podnikatelia, ktorí s nimi prichádzajú do styku, ako častých príjemcov úplatkov.

Mnohí podnikatelia uviedli, že zaplatili úplatky, aby dostali štátne dotácie, iní na to využili politický vplyv a známosti s priateľmi či príbuznými. Viacerí predstavitelia firiem, ktoré pravidelne predávajú svoje produkty štátu, uviedli, že rutinne dávajú úplatky, aby získali objednávky. Väčšina podnikateľov, ktorí sa zúčastnili na výberových konaniach, si myslí, že je veľmi ťažké vyhrať konkurz bez zaplatenia úplatkov.

Korupcia je problémom západnej i východnej Európy. Hlavný rozdiel však spočíva v tom, že hoci sa obyvatelia západoeurópskych krajín nesporne stretávajú s korupčnými škandálmi na vysokej úrovni v politike a v podnikaní, funguje tu dôraznejšie presadzovanie zákonov, sankcií a postihov.

Eleonóra Bujačková

Počasie

Dnes bude spočiatku jasno až polojasno. V priebehu dňa od západu oblačno a popoludní a k večeru miestami prehánky, ojedinele aj búrky. Najvyššia denná teplota 20 až 25 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 12 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 7 m/s. V stredu bude prevažne oblačno a na viacerých miestach prehánky alebo občasný dážď, ojedinele búrky. Nočná teplota 8 až 4, na juhozápade okolo 10 stupňov. Denná teplota 21 až 25, na severe okolo 19 stupňov. Vo štvrtok bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky, ojedinele aj búrky. Nočná teplota 12 až 7 stupňov. Denná teplota 22 až 26 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.13 a zapadne o 20.24 hod.

Amsterdamdážď15
Atényjasno21
Belehradslnečno24
Berlínoblačno21
Bratislavaoblačno23
Bruseloblačno18
Budapešťoblačno23
Bukurešťpolooblačno22
Frankfurtoblačno21
Helsinkioblačno12
Istanbuloblačno18
Kodaňdážď18
Lisabonoblačno15
Londýnoblačno17
Madriddážď19
Milánodážď20
Moskvadážď10
Oslooblačno17
Paríždážď15
Prahaprehánky18
Rímpolojasno23
Sofiaoblačno18
Štokholmoblačno18
Varšavapolojasno25
Viedeňprehánky23
Záhreboblačno23
Ženevaprehánky20

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.