Hospodársky denník
USD49,412 Sk
EUR43,223 Sk
CHF28,181 Sk
CZK1,258 Sk
  Utorok  15.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Najdôležitejšie v daňovej sfére?

Problematika daní je vari najdiskutovanejšia a názorovo najrozporuplnejšia oblasť. Moje chápanie daní a daňovej reformy vyplýva z môjho reálneho pohľadu na ekonomiku, hovorí vo svojom príspevku Ing. Pavol Konštiak, CSc., prezident Zväzu obchodu SR a generálny riaditeľ s. r. o. KON-RAD. Podnikateľ má snahu platiť čo najmenej a štát cez svoje orgány chce získať čo najviac. Tento rozpor nikdy nebude vyriešený k obojstrannej spokojnosti. Ja chápem štát ako podnikateľský subjekt, ktorý má za úlohu podnikateľa chrániť, vytvárať mu podmienky na prácu a k tomu príslušný servis na život, má za úlohu tvoriť rezervy a myslieť na budúcnosť. Na toto financovanie sú však potrebné peniaze, ktoré štát môže získať nielen od daňových poplatníkov výberom priamych a nepriamych daní, ale aj svojou vlastnou podnikateľskou činnosťou cez štátne podniky, banky a podobne. Žiaľ, práve táto podnikateľská činnosť štátu nám všetkým spôsobuje obrovské problémy. To čo štát neustriehne prostredníctvom jednotlivých ministerstiev svojou personálnou a riadiacou politikou v štátnych podnikoch, ktoré produkujú stratu namiesto ziskov, musí nahradiť zvyšovaním daňového zaťaženia súkromného sektora. Kde je profesionalita v štátnych firmách, ktoré produkujú stratu? Kto je za to zodpovedný a kto bol potrestaný? Štátny úradník na 99 % ako zodpovedný pracovník v štátnych firmách za nič v konečnom dôsledku „nemôže“. Ak by s platom (nie malým) išla ruka v ruke aj zodpovednosť, nemohla by VÚB vyplatiť 58,64 mld. Sk tzv. zlých úverov, SLSP - 33,29 mld. Sk a IRB 4,97 mld. Sk. Kto bol exemplárne potrestaný, prečo veľa zodpovedných sa tvári nevinne a prečo to musí zaplatiť podnikateľ?

Prípadov je veľmi veľa, od rozkrádania diaľničných známok až po nehospodárne vynakladanie rozpočtových prostriedkov od miestnych úradov až po ministerstvá. Podobný prístup je i v laxnosti výberu daní a colných poplatkov, kde neuhradená suma dosiahla 67 mld. Sk. Sme naozaj takí bohatí, aby sme si mohli dovoliť zabudnúť na tieto peniaze, prípadne ich presunúť kamsi do Slovenskej konsolidačnej, kde budú zhodnotené maximálne na 7 - 10 %. Toto je moje východisko chápania daní, pretože ako podnikateľ musím financovať všetky tieto prešľapy, všetky nehospodárnosti a hádky v parlamente. Podobne financujem katastre, ktoré neslúžia podnikateľom, súdne registre, ktoré vás mesiace a mesiace nechajú čakať. Kde je úcta k vytvoreným hodnotám a k tým, ktorí ich vytvárajú. Vláda by sa mala zamyslieť nad tým, či všetky svoje chyby bude prenášať na ešte fungujúce subjekty a nezačne sama od seba. A čo najviac chýba, je rovnosť pred zákonom, podnikateľský vzťah štátneho úradníka k hodnotám, ktoré spravuje alebo rozdeľuje a hlavne vzťah k tomuto štátu a jeho majetku.

Počasie

Dnes bude spočiatku jasno až polojasno. V priebehu dňa od západu oblačno a popoludní a k večeru miestami prehánky, ojedinele aj búrky. Najvyššia denná teplota 20 až 25 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 12 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 7 m/s. V stredu bude prevažne oblačno a na viacerých miestach prehánky alebo občasný dážď, ojedinele búrky. Nočná teplota 8 až 4, na juhozápade okolo 10 stupňov. Denná teplota 21 až 25, na severe okolo 19 stupňov. Vo štvrtok bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky, ojedinele aj búrky. Nočná teplota 12 až 7 stupňov. Denná teplota 22 až 26 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.13 a zapadne o 20.24 hod.

Amsterdamdážď15
Atényjasno21
Belehradslnečno24
Berlínoblačno21
Bratislavaoblačno23
Bruseloblačno18
Budapešťoblačno23
Bukurešťpolooblačno22
Frankfurtoblačno21
Helsinkioblačno12
Istanbuloblačno18
Kodaňdážď18
Lisabonoblačno15
Londýnoblačno17
Madriddážď19
Milánodážď20
Moskvadážď10
Oslooblačno17
Paríždážď15
Prahaprehánky18
Rímpolojasno23
Sofiaoblačno18
Štokholmoblačno18
Varšavapolojasno25
Viedeňprehánky23
Záhreboblačno23
Ženevaprehánky20

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.