Hospodársky denník
USD49,359 Sk
EUR43,221 Sk
CHF28,227 Sk
CZK1,256 Sk
  Streda  16.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Pomôžu pri vymáhaní pohľadávok

Hovoríme s generálnym riaditeľom DDP Mariánom Štofkom

Pred štyrmi rokmi vznikli prvé doplnkové dôchodkové poisťovne (DDP). Za ten krátky čas získali viac než 200-tisíc poistencov a majú podpísané stovky zmlúv so zamestnávateľmi. Čo ak sa však zamestnávateľ dostane dočasne do platobnej neschopnosti? Má možnosť dohodnúť sa s DDP na odložení splátok? Na to sme sa opýtali Mariána Štofka, generálneho riaditeľa DDP Stabilita.

Aké možnosti sa ponúkajú zamestnávateľovi, ktorý svojim zamestnancom prispieva na doplnkové dôchodkové poistenie, ale dočasne sa dostane do finančných problémov?

- Zamestnávateľ má možnosť požiadať DDP Stabilita, jej správnu radu o odklad platenia príspevkov z dôvodu svojej prechodnej platobnej neschopnosti. Znamená to, že po dohode v období platobnej neschopnosti neplatí, ale chýbajúce platby doplatí neskoršie. Presun platieb je teda možný, ide o určitú pomoc zamestnávateľovi. K takýmto požiadavkám zamestnávateľov sme ústretoví. Doteraz sme v našej poisťovni neodmietli žiadneho zamestnávateľa, ktorý uplatnil takúto požiadavku.

Nie je možné, aby zamestnávatelia tento váš ústretový krok zneužili a príspevky od zamestnancov-poistencov vyzbierali, ale nepoukázali na ich účty v DDP?

- Určite nie, treba si uvedomiť, že zamestnávateľ neplatí anonymne, ale každému svojmu zamestnancovi-poistencovi individuálne na jeho účet v poisťovni. To znamená, že každý poistenec kontroluje svojho zamestnávateľa, či peniaze, ktoré mu mal zaplatiť, aj naozaj do poisťovne odoslal. Takisto poistenec môže kontrolovať prostredníctvom poisťovne, či mu platba došla. Je samozrejmé, že pokiaľ zamestnávateľ nezaplatil a pokiaľ nepožiadal o odloženie platieb, nastáva proces vymáhania pohľadávok voči zamestnávateľovi.

Zo strany koho?

- Zo strany DDP, aj keď príspevky na účtoch poistencov patria poistencom, je to teda majetok, s ktorým DDP len hospodári, je povinnosťou poisťovne proces vymáhania pohľadávky zabezpečiť.

Aké sú výsledky v konkrétnych prípadoch?

- Výsledky sú vcelku pozitívne. Najhoršie je to s pohľadávkami v štádiu, keď je zamestnávateľ v konkurze alebo v likvidácii, v takomto prípade je proces vymáhania pohľadávky omnoho komplikovanejší. Vtedy veľmi úzko spolupracujeme práve s poistencami. Vypracovali sme vlastný model vymáhania pohľadávok voči týmto zamestnávateľom a veríme, že aj v takýchto prípadoch budeme spolu s našimi poistencami pri vymáhaní pohľadávok dostatočne úspešní.

Myslím si, že s pohľadávkami pracujeme celkom efektívne. Naše pohľadávky pri objeme majetku, s ktorým hospodárime, sú na úrovni len 2 mil. Sk k 31. 3. 2001. Čiže nie sú to vysoké pohľadávky, a niektoré z nich pritom vznikajú aj v dôsledku istých nedorozumení pri nástupe zamestnávateľov do systému, čo je následne vo veľmi krátkom čase v spolupráci so zamestnávateľom pozitívne vyriešené.

Aké kroky teda podnikáte v prípade, keď nedostanete od zamestnávateľa dohodnuté platby?

- V prvom rade sa kontaktujeme so zamestnávateľom a informujeme sa, prečo nezaplatil a vyzveme ho, aby svoj záväzok do poisťovne uhradil. V ďalšej fáze informujeme sociálnych partnerov, ak u zamestnávateľa odborová organizácia funguje, o nesplnení povinností zamestnávateľa vyplývajúcej zo zamestnávateľskej zmluvy.

Má možnosť prerušiť príspevky aj poistenec?

- Ak poistenec prestane platiť, je to obdobné ako v prípade zamestnávateľa. Môže požiadať o prerušenie účasti v systéme alebo môže zrušiť zmluvu

Aké kroky podnikáte v prípade, že poistenec zrazu bez udania dôvodu prestane posielať príspevky?

- Pokiaľ nám to neoznámi a pokiaľ nedostaneme platbu, tak to automaticky berieme ako prerušenie zmluvy a čakáme na vysvetlenie toho, čo sa stalo. Prostredníctvom zamestnávateľa zisťujeme situáciu o príčine neplatenia, keďže platby sú robené zrážkou zo mzdy, a tým aj komunikácia ide väčšinou cez zamestnávateľa.

Ako často odvádza zamestnávateľ a zamestnanec príspevky na poistenie?

- Je to raz mesačne. Z hľadiska zdrojov platieb príspevkov poistenca zákon o DDP uvádza mzdu a keďže nepozná žiadny iný zdroj platieb, z ktorého by sa mali platiť príspevky na DDP, je to vlastne prirodzene viazané na mesačné platby prostredníctvom zamestnávateľa.

Zamestnanec sa môže do systému doplnkového dôchodkového poistenia zapojiť aj sám.

- Dnes už, samozrejme, môže. Novela zákona o DDP priniesla niektoré zmeny, ktoré umožňujú, aby ktorýkoľvek zamestnanec bez ohľadu na to, či jeho zamestnávateľ uzavrie alebo neuzavrie s doplnkovou dôchodkovou poisťovňou zamestnávateľskú zmluvu, sa zapojil do DDP. Vždy je to síce viazané na jeho pracovnú zmluvu alebo na živnosť (u samostatne zárobkovo činných osôb a spolupracujúcich osôb), ale nie je v tomto smere obmedzovaný.

Ako je to v prípade nezamestnaných?

- Keďže zákon o DDP rieši doplnkové dôchodkové poistenie zamestnancov, nezamestnaní nemôžu byť účastníkmi tohto druhu poistenia. V prípade, že sa poistenec stane nezamestnaným v priebehu poistenia, jeho účasť na poistení sa preruší až dovtedy, keď opäť nastúpi do zamestnania, prípadne má poistenec možnosť skončiť poistenie, ak splnil podmienky poistenia vyplývajúce z dávkového plánu a zákona o DDP. Ako často zasielate výpisy z účtov poistencov?

- Výpisy z účtov poistencov, v ktorých oznamujeme našim klientom stav ich individuálneho účtu, sú v zmysle zákona o DDP bezplatne zasielané poistencom raz ročne.

Ako je to v prípade samostatne zárobkovo činných osôb, tam neexistuje klasický vzťah zamestnávateľ a zamestnanec.

- Máte pravdu, samostatne zárobkovo činné osoby a spolupracujúce osoby vstupujú do zmluvných vzťahov s DDP trochu odlišným spôsobom. Keďže zamestnávateľ aj zamestnanec v tomto prípade je vlastne totožný, nie je potrebné uzatvárať zamestnávateľskú zmluvu a zamestnaneckú zmluvu. Táto skupina klientov uzatvára „poistenecké zmluvy“, v ktorých sú dohodnuté všetky podmienky poistenia medzi poistencom a poisťovňou.

Ivana Sedliaková

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno. Na severe miestami, inde len ojedinele, prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 22 až 26, na horách vo výške 1500 m 14 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 6 m/s. Vo štvrtok bude polooblačno až oblačno a ojedinele prehánky alebo búrky. Nočná teplota 12 až 8, denná teplota 23 až 27, na severe okolo 20 stupňov. V piatok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach prehánky alebo búrky, ojedinele aj s krupobitím. Nočná teplota 14 až 10, na severovýchode okolo 8, denná teplota 18 až 22, na severozápade okolo 16 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.12 a zapadne o 20.26 hod.

Amsterdamoblačno17
Atényjasno21
Belehradpolooblačno25
Berlínoblačno17
Bratislavapolojasno23
Bruselpolooblačno17
Budapešťoblačno24
Bukurešťoblačno22
Frankfurtoblačno20
Helsinkijasno10
Istanbuloblačno20
Kodaňoblačno20
Lisabonoblačno19
Londýnoblačno13
Madridjasno23
Milánoprehánky23
Moskvajasno16
Oslodážď10
Parížoblačno19
Prahaoblačno21
Rímoblačno26
Sofiapolooblačno19
Štokholmzamračené13
Varšavaoblačno24
Viedeňoblačno24
Záhrebpolooblačno26
Ženevapolooblačno19

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.