Hospodársky denník
USD49,359 Sk
EUR43,221 Sk
CHF28,227 Sk
CZK1,256 Sk
  Streda  16.Mája 2001

Diskusia o teórii prenosu

Vedci dokázali, že je vysoko nepravdepodobné, že by sa HIV rozšírilo kontaminovanou vakcínou proti obrne. Predpokladalo sa, že HIV sa na ľudí pôvodne prenieslo koncom päťdesiatych rokov prostredníctvom orálneho aplikovania polio-vakcíny. V knihe Rieka (The River) žurnalista Edward Hooper tvrdí, že vakcína bola z obličiek šimpanza, kde sa kontaminovala opičou formou HIV známou ako SIV.

Avšak tri nezávislé štúdie publikované v časopise Nature túto kontroverznú teóriu vážne spochybnili. Vedecký tím z Národného inštitútu biologickej kontroly analyzoval DNA zo zmrazených vzoriek podozrivej vakcíny. Nenašli však žiadny genetický materiál, ktorý by pochádzal z HIV vírusu alebo zo šimpanzov. Nepodarilo sa detegovať HIV/SIV sekvencie ani šimpanzie bunkové komponenty, čo znamená, že neexistuje nijaká podpora pre hypotézu, že tento materiál je zodpovedný za prenos HIV ľudí. V druhej štúdii uskutočňovali podobné analýzy vedci z Pasteurovho inštitútu v Paríži a zistili, že vo vzorkách vakcíny boli prítomné iba bunky opice makak, čo znamená, že pri vývine vakcíny sa využívali makaky a nie šimpanzy. Makaky však nositeľmi vírusu SIV nie sú.

Zástancovia teórie polio-vakcíny poukazujú na fakt, že klastre HIV subtypov sa objavili presne v rovnakom čase. Tvrdia, že sa to dá vysvetliť jedine simultánnym prenosom namnožených vírusov zo šimpanzov na ľudí prostredníctvom kontaminovanej vakcíny. Tento argument vyvrátili vedci z Oxfordskej univerzity vo Veľkej Británii a z Retrovírusového laboratória v Montpellier (Francúzsko), ktorí študovali genetickú diverzitu vírusu HIV v Kongu. Kongo sa považuje sa za miesto, odkiaľ vírus pochádza. Zistili, že Kongo kmene majú dostatočnú variabilitu, aby mohli vytvoriť rozličné typy HIV. Závery indikujú, že HIV subtypy mohli vzniknúť pri náhodnom presune Kongo kmeňov do rozličných lokalít.

Vedci tvrdia, že vírus sa pravdepodobne preniesol zo šimpanzov na ľudí prirodzeným spôsobom. Ľudia sa mohli infikovať napríklad konzumovaním kontaminovaného mäsa, alebo poškriabaním sa pri love. Dr. Eddie Holmes, výskumník z oxfordskej katedry zoológie dodáva: „Hoci je nepravdepodobné, že sa niekedy presne dozvieme, ako sa vírus HIV preniesol zo šimpanzov na ľudí, z výsledkov je zrejmé, že teória prenosu polio-vakcináciou značne pokrivkáva.“

(kab)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.