Hospodársky denník
USD49,359 Sk
EUR43,221 Sk
CHF28,227 Sk
CZK1,256 Sk
  Streda  16.Mája 2001

Rekonštrukcia mäkkýša

Britským vedcom z univerzít v Oxforde, Bristole a Leicesteri sa podľa časopisu Nature podarilo zostaviť trojrozmerný obraz mäkkýša, ktorý žil pred 425 miliónmi rokov v oblasti Herefordshire. Pre paleontológov to je veľký úspech, pretože rekonštrukcia podoby fosílnych mäkkýšov nebola možná pre absenciu tkaniva, ktoré sa rozložilo.

V ére silúru, útvare starších prvohôr medzi ordovikom a devónom, nazvanom podľa keltského kmeňa Silúrov, pokrývalo región Herefordshire obrovské kontinentálne more s bohatou faunou a flórou. Pred asi 425 miliónmi rokov sa však na morské dno zniesla hrubá vrstva popola, ktorá pochádzala zo silnej sopečnej aktivity na celej Zemi.

Táto vrstva popola doslova pochovala život v mori a stala sa podkladom pre skameneliny. Uväznila aj veľa mäkkýšov, pričom väčšina zostala výborne zakonzervovaná.

Jedným z takto uchovaných mäkkýšov je asi štyri centimetre dlhý Acaenoplax hayae, ktorý je príbuzný s dnešnými lastúrami, slimákmi a sépiami, ale na rozdiel od nich nemal pevnú schránku. Povrch kože A. hayae zostal v stvrdnutej vrstve popola zakonzervovaný ako dutý priestor.

Na získanie názorného obrazu tohto živočícha použili vedci proces mikrobrúsenia, to znamená, že skamenelina bola po tenkých vrstvách odbrusovaná. V jednotlivých štádiách mikrobrúsenia sa skamenelina odfotografovala digitálnou kamerou a potom sa zábery v počítači poskladali do trojrozmerného obrazu.

Úspešná demonštrácia tejto novej techniky dala vedcom nádej, že podobným spôsobom sa bude dať zrekonštruovať výzor ďalších pravekých tvorov. „Čoskoro budeme môcť do mozaiky evolúcie vložiť ďalšie kamienky,“ povedal doktor Mark D. Sutton z Oxfordskej univerzity.

(mb)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.