Hospodársky denník
USD49,359 Sk
EUR43,221 Sk
CHF28,227 Sk
CZK1,256 Sk
  Streda  16.Mája 2001

Započítanie odbornej praxe

Píšte na adresu redakcie, faxujte na číslo 07/6381 0413 alebo mailujte do schránky: nazory@hd-dennik.sk

Ako zamestnanec rozpočtovej organizácie som bol v roku 1999 vymenovaný do novej funkcie. Už pri nástupe do zamestnania mi organizácia pre zaradenie do platového stupňa za rozhodné obdobie započítala len skutočnú prax v odbore (§ 6 ods. 1 písm. a) nariadenia vlády SR č. 249/1992 Zb. o platových pomeroch zamestnancov v rozpočtových a v niektorých ďalších organizáciách a orgánoch). Vymenovaním došlo k zmene obdobia „započítateľnej praxe“, keď v pracovnej činnosti pri výkone a riadení v podstatnej miere využívam aj pôvodne nadobudnutú kvalifikáciu. Po zistení (poradenstvo Hd 26. 3. 2001) chcem na túto skutočnosť organizáciu písomne upozorniť, pričom ma zaujíma, či mám nárok uplatniť si náhradu „ušlej mzdy“ z nezapočítania obdobia praxe od môjho vymenovania.

- Zamestnávateľ, ktorým v prípade pisateľa je rozpočtová organizácia, pri zistení započítateľnej praxe zamestnanca na účely zaradenia do príslušného platového stupňa, a tým určenia jeho tarifného platu, postupuje podľa ustanovení § 6 nariadenia vlády SR č. 249/1992 Zb. o platových pomeroch zamestnancov v rozpočtových a v niektorých ďalších organizáciách a orgánoch v znení neskorších predpisov (ďalej len „nariadenie vlády“). O započítateľnej praxi rozhoduje zamestnávateľ individuálne u každého zamestnanca.

U prevažnej časti zamestnancov rozhodujúcim obdobím je predovšetkým doba praxe, počas ktorej bol zamestnanec v pracovnom pomere (služobnom pomere), prípadne vykonával živnosť podľa živnostenského zákona alebo podnikal podľa Obchodného zákonníka. Zamestnávateľ v čase zisťovania času započítateľnej praxe posudzuje predchádzajúcu prax zamestnanca s prihliadnutím na pracovnú činnosť, ktorú má vykonávať. Hodnotí pritom či ide o prax vykonávanú

v odbore požadovanej pracovnej činnosti (§ 6 ods. 1 písm. a) nariadenia vlády).

Ak zamestnávateľ posúdi, že ide o prax v odbore požadovanej pracovnej činnosti, započíta ju do započítateľnej praxe v plnom rozsahu (1:1)

v inom než požadovanom odbore činnosti (§ 6 ods. 1 písm. b) nariadenia vlády).

Ak zamestnanec v predchádzajúcich obdobiach dosiahol prax v inom než požadovanom odbore pracovnej činnosti, zamestnávateľ po jej posúdení rozhodne, do akej miery je táto prax využiteľná pre úspešný výkon požadovanej pracovnej činnosti. V závislosti od miery využitia môže túto prax do započítateľnej praxe započítať najviac dvoma tretinami. To znamená, že v prípade posúdenia nevyužiteľnosti takejto praxe ju zamestnávateľ nemusí započítať vôbec.

Do započítateľnej praxe sa ako

podporné obdobie

započítavajú aj ďalšie obdobia, ktorých rozsah je vymedzený v ustanovení § 6 ods. 2 nariadenia vlády.

U mužov sa ako podporné obdobie započítava obdobie výkonu vojenskej základnej (náhradnej) služby v rozsahu ustanovenom osobitným predpisom platným v čase jej výkonu alebo výkonu civilnej služby v rozsahu najviac 18 mesiacov.

Možno predpokladať, že zamestnávateľ pri nástupe pisateľa do zamestnania pri zistení jeho započítateľnej praxe postupoval v zmysle uvedeného. Ak zamestnávateľ v tomto čase pisateľovi započítal „len skutočnú prax v odbore“ a pisateľ má odpracovaných viac rokov, je potom pravdepodobné, že túto zostávajúcu prax posúdil ako prax v inom než požadovanom odbore pracovnej činnosti (§ 6 ods. 1 písm. b) nariadenia vlády). Pritom zrejme ďalej zhodnotil, že táto predtým vykonávaná prax nie je pre úspešný výkon požadovaných pracovných činností využiteľná vôbec a rozhodol o jej nulovom zápočte.

Z otázky pisateľa však nie je jasné, k akej zmene obdobia započítateľnej praxe u neho došlo pri vymenovaní do novej funkcie. V prípade ak bol vymenovaný do novej funkcie v úplne

inom odbore

pracovnej činnosti, než v ktorom vykonával funkciu pred týmto vymenovaním, je pravdepodobné, že zamestnávateľ vo väzbe na nový odbor pracovnej činnosti v zmysle ustanovení § 6 nariadenia vlády prehodnotil jeho započítateľnú prax.

Ak pisateľ má pochybnosti o správnosti zápočtu predchádzajúcej praxe, odporúčame, aby požiadal zamestnávateľa o jej nové prehodnotenie, prípadne o vysvetlenie spôsobu zápočtu praxe. V prípade porušenia postupu zisťovania započítateľnej praxe podľa § 6 nariadenia vlády v neprospech pisateľa má nárok na doplatenie rozdielu medzi teraz určeným tarifným platom a tarifným platom vyplývajúcim z nového zaradenia do platového stupňa.

Aká je lehota na doplatenie prípadného rozdielu medzi teraz určeným tarifným platom a platom vyplývajúcim z nového zaradenia?

- Lehota na uplatnenie peňažných nárokov v zmysle ustanovenia § 263

ods. 1 Zákonníka práce je tri roky.

Ing. Ružena Ješinová

Poznámka redakcie na záver:

Z ustanovenia § 261 Zákonníka práce vyplýva, že:

nárok sa premlčí, ak sa neuplatnil na súde v lehote ustanovenej zákonom;

nepremlčujú sa nároky zamestnanca na náhradu na stratu na zárobku z dôvodu pracovného úrazu alebo choroby z povolania, alebo inej škody na zdraví a nároky na náhradu nákladov na výživu pozostalých.

Ak účastník uplatní na súde svoj nárok a v začatom konaní riadne pokračuje, premlčacia lehota po obdobie konania neplynie. Rovnako to platí o nároku, ktorý bol právoplatne priznaný, a pre ktorý bol na súde navrhnutý výkon rozhodnutia.

(pirš)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.