Hospodársky denník
USD48,952 Sk
EUR43,247 Sk
CHF28,203 Sk
CZK1,259 Sk
  Štvrtok  17.Mája 2001

Na linku až po teste na BSE

Overovanie zdravia dobytka je finančné veľmi náročné

„Spoločnosť Tauris Danubius Dunajská Streda ako prvá na Slovensku testuje hovädzí dobytok na BSE. V koordinácii so Štátnou veterinárnou správou SR sú vzorky dopravované na špecializované pracovisko - laboratórium veterinárnej biomedicíny príslušného ústavu SAV, kde ich vyhodnocujú tzv. rýchlou metódou,“ uviedol pre Hospodársky denník prezident akciovej spoločnosti Tauris Ladislav Sedmák. „To znamená, že výsledky sú známe do 40 až 60 hodín po odbere. Do ich oznámenia sú jatočné štvrte uložené v osobitnej chladiarni kontrolovanej veterinármi. Až po ich získaní idú na spracovanie. Doteraz vyšetrili viac ako 450 kusov zvierat,“ približuje situáciu L. Sedmák. Mäsokombinát ako jediný na Slovensku spĺňa veterinárne, hygienické a asanačné podmienky určené EÚ na usmrcovanie hovädzieho dobytka. „V blízkej budúcnosti sa vykonajú na hovädzej odporážacej linke aj niektoré technické úpravy tak, aby do 1. júla mäsokombinát plne vyhovoval smerniciam EÚ na neškodné odstránenie rizikových materiálov, ako je hlava dobytka, mozog, miecha, slezina, črevá a kosti chrbtice.“ V tejto súvislosti sme oslovili aj generálneho riaditeľa spoločnosti Tauris Danubius Ing. Arpáda Weisza, ktorý potvrdil, že testujú za štátne peniaze, ale má to svoju logiku. „Sme jediný bitúnok na Slovensku a jediná rozrábka s mraziarňou, čo sme schválení na export mäsa do krajín EÚ. Štátnou veterinárnou správou bol Tauris Danubius vybraný, lebo EÚ nariadila testovať stanovený počet kusov dobytka, teda asi 4000 kusov. Brusel uznáva len testy, ktoré sú robené za štátne peniaze, a tie idú do európskej štatistiky. S odberom vzoriek sme začali 12. marca a všetky boli s negatívnym výsledkom,“ vysvetľuje A. Weiss.

Balíčkované hovädzie mäso pochádzajúce od firmy Kabát Bratislava, ktoré prešlo testovaním na BSE, bude od dnešného dňa označované logom o testovaní. Zajtra by sa mäso s týmto symbolom malo objaviť už aj v predajniach. V ďalšej etape toto označenie dostanú aj výrobky z hovädzieho mäsa, napríklad konzervy a pod., pričom väčšie kusy výsekového mäsa, ktoré nemajú obal a sú na pultoch, tiež prešli testom na tzv. chorobu šialených kráv. Ako nám potvrdil hlavný hygienik a. s. Kabát Ing. Ľuboš Heriban, odber vzoriek z predĺženej miechy každého zvieraťa zabezpečujú veterinári ihneď po usmrtení dobytka. Posielajú ich do laboratória Štátneho veterinárneho ústavu vo Zvolene. Jatočne opracované kusy sú až do získania výsledku testu v karanténe v chladiacich boxoch a spracúvajú sa po získaní negatívneho výsledku. Ako uviedol, test jedného kusa zvieraťa stojí 2300 Sk a firma si hradí tieto náklady z vlastných prostriedkov.

Ani jeden bitúnok na Slovensku podľa dostupných informácií nemá odsávačku miechy, ktorá stojí niekoľko stotisíc korún, pretože miecha sa nesmie dostať z preventívnych dôvodov do potravinového reťazca, lebo je jednou z najrizikovejších častí dobytka. Pri likvidácii potenciálne nebezpečných častí tiel býkov a kráv predstavuje ekonomická strata na jednu tonu živej hmotnosti približne 1700 Sk. Ako v tejto súvislosti poznamenal A. Weisz, 26. apríla bola v Tauris Danubius celoslovenská ukážka na odsávanie miechy. Podľa časového harmonogramu opatrení, ktoré Slovensko Európskej únii garantuje, od 1. júla Tauris Danubius bude spracúvať hovädzí dobytok presne podľa európskych pravidiel, teda odstraňovať špecifikované rizikové materiály. Na otázku, či si odsávačku miechy budú musieť kúpiť za svoje, A. Weisz hovorí, že cez Zväz mäsiarov rokujú aj s ministerstvom pôdohospodárstva o prípadnom príspevku na tento prístroj.

Vladimír Turanský

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.