Hospodársky denník
USD48,952 Sk
EUR43,247 Sk
CHF28,203 Sk
CZK1,259 Sk
  Štvrtok  17.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Peniaze v rukách rezortov

Komentuje Robert Róm

Vláda podľa novej koncepcie intenzívne pracuje na tvorbe štátneho rozpočtu na budúci rok. Na rozdiel od predchádzajúcich období tentoraz zvolila nový model pod názvom návrh východísk štátneho rozpočtu na rok 2002. Ide o dokument, prostredníctvom ktorého sa bude zostavovať rozpočet podľa novej metodiky, ktorá ovplyvní časové hľadisko prípravy a umožní v predstihu rokovať o agregátnych údajoch za jednotlivé rezorty, ako aj o prioritách, ktoré budú kryté z rozpočtových prostriedkov. Práve o svojich prioritách budú po novom rozhodovať rezorty s minimálnymi zásahmi vlády. Logika súčasného zostavovania štátneho rozpočtu pozostáva z odhadu príjmovej časti, ku ktorej sa pripočíta podľa hospodárskej politiky vlády deficit vo výške 3,5 percenta HDP. Podľa týchto hodnôt sa určia celkové výdavky vo výške približne 236,5 mld. Sk. Suma predstavujúca približne 164,5 mld. Sk sa následne rozdelí na obligatórne, teda povinné výdavky, ktoré musí štát vynakladať v súlade so zákonom a ďalej 40 mld. Sk na vlastnú činnosť organizácií. V konečnom dôsledku na plnenie priorít ostáva rezortom približne 32,3 mld. Sk. Medzi ne je zaradená najmä výstavba bytov, diaľnic a integračné ambície Slovenska.

V predchádzajúcich rokoch prichádzal do vlády návrh rozpočtu štátu v takej podobe, že správcovia jednotlivých kapitol predložili požiadavky na množstvo financií potrebných na chod svojich rezortov a vláda iba škrtala, aby čo najviac znížila predpokladaný deficit. Rezort financií teda tento rok po prvý raz presadil nový spôsob hospodárenia s peniazmi zo štátnej pokladnice. Skončili sa časy, keď boli ministri zvyknutí prichádzať s konkrétnymi návrhmi, pretože dnes už na takéto postupy kabinet vôbec nereaguje. Výhodou novej koncepcie zostavovania rozpočtu je, že rezorty sa budú môcť pohybovať len v intenciách finančných prostriedkov, ktoré im pridelia na uvedené priority. Na iné, menej dôležité činnosti, jednoducho nebudú mať peniaze. Je to aj jedna z ciest, ako skončiť neraz zbytočné šafárenie s prostriedkami daňových poplatníkov a vytváranie nadštandardných podmienok na ministerstvách. Hlavným zámerom novej koncepcie však je, aby do roku 2004 mal rozpočet charakter programového rozpočtu, čo ministerka financií Brigita Schmögnerová označila za úplnú revolúciu.

Počasie

Dnes bude malá, miestami zväčšená oblačnosť a ojedinele, najmä večer, prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 24 až 28 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 16 stupňov. Vietor južných smerov 2 až 5, na juhozápade prechodne okolo 7 m/s. V piatok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach prehánky alebo občasný dážď, lokálne búrky ojedinele aj s krupobitím. Nočná teplota 15 až 11 stupňov. Denná teplota 15 až 19, na juhovýchode do 22 stupňov. V sobotu bude premenlivá časom zväčšená oblačnosť a miestami prehánky. Veterno. Nočná teplota 17 až 21, na severozápade okolo 15 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.10 a zapadne o 20.27 hod.

Amsterdamoblačno16
Atényjasno25
Belehradpolooblačno27
Berlínoblačno19
Bratislavaoblačno26
Bruseloblačno15
Budapešťpolooblačno27
Bukurešťpolooblačno24
Frankfurtoblačno20
Helsinkioblačno14
Istanbulpolooblačno20
Kodaňoblačno18
Lisabonoblačno18
Londýnprehánky11
Madridpolooblačno20
Milánopolooblačno24
Moskvapolooblačno18
Osloprehánky13
Parížprehánky15
Prahaoblačno21
Rímpolooblačno26
Sofiapolooblačno23
Štokholmoblačno13
Varšavapolooblačno25
Viedeňoblačno25
Záhrebpolooblačno26
Ženevadážď19

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.