Hospodársky denník
USD48,952 Sk
EUR43,247 Sk
CHF28,203 Sk
CZK1,259 Sk
  Štvrtok  17.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Hlavný problém krajiny

Komentuje Ján Rehák

Skutočnosť, že Slovensko vďaka takmer 21-percentnej miere nezamestnanosti drží v súčasnosti európsky rekord a že práve vysoká miera nezamestnanosti je podľa výskumov verejnej mienky pre Slovákov najzávažnejším problémom, zdá sa, že vládnu koalíciu, ale ani opozíciu netrápi natoľko, aby konala rázne. Spôsob, akým slovenskí politici zaobchádzajú s vysokou mierou nezamestnanosti, je prinajmenšom nezodpovedný. Na druhej strane treba popravde povedať, že Slovensko toho za tejto vlády dohnalo skutočne veľa v snahe o prijatie do Európskej únie, súčasne so susedmi - Českom, Poľskom a Maďarskom. Ale aj tento úspech je ohrozený, keďže s blížiacim sa termínom parlamentných volieb v roku 2002 si chce každá zo strán, medzičasom už rozpadnutej vládnej koalície, z tohto koláča uchmatnúť čo najviac pre seba. Vláda by však mala vziať na vedomie dôležitú skutočnosť, a to, že na Slovensku rastú rozdiely medzi jednotlivými regiónmi. Zatiaľ čo hlavné mesto Bratislava leží so siedmimi percentami nezamestnanosti dokonca pod európskym priemerom a jej kúpna sila sa pomaly rovná európskemu priemeru, existujú na východe a juhu krajiny okresy s 30- až 40-percentnou mierou nezamestnanosti. Ojedinele možno nájsť aj dediny rómskych menšín, kde okrem starostu prácu nemá nikto.

Podľa výsledkov prieskumu verejnej mienky zaujíma otázka budúceho rozdelenia Slovenska na územné celky a s tým spojená úprava volebného práva, ktorej v súčasnosti koaličné a opozičné strany venujú najväčšiu pozornosť, iba malú časť obyvateľstva. Za hlavný problém považujú Slováci otázku nezamestnanosti, ktorá dokonca ďaleko za sebou nechala aj doteraz najzávažnejší problém Slovákov - bytovú otázku. Ani „národnostné“ otázky, ktoré vo veľkej politike často vedú k vášnivým debatám a posúvajú ich do popredia tak slovenskí nacionalistickí politici, ako aj politickí predstavitelia maďarskej menšiny, obyvateľov Slovenska až tak veľmi nezaujímajú.

A tak hoci existujú mnohé veľkolepé zámery, viac či menej populistické, ich praktické riešenie zatiaľ stroskotáva. Balvan nezamestnanosti je však dnes už príliš ťažký a nepochybne následky dlhoročnej absencie aktívnej politiky zamestnanosti budú niesť ešte aj ďalšie generácie.

Počasie

Dnes bude malá, miestami zväčšená oblačnosť a ojedinele, najmä večer, prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 24 až 28 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 16 stupňov. Vietor južných smerov 2 až 5, na juhozápade prechodne okolo 7 m/s. V piatok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach prehánky alebo občasný dážď, lokálne búrky ojedinele aj s krupobitím. Nočná teplota 15 až 11 stupňov. Denná teplota 15 až 19, na juhovýchode do 22 stupňov. V sobotu bude premenlivá časom zväčšená oblačnosť a miestami prehánky. Veterno. Nočná teplota 17 až 21, na severozápade okolo 15 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.10 a zapadne o 20.27 hod.

Amsterdamoblačno16
Atényjasno25
Belehradpolooblačno27
Berlínoblačno19
Bratislavaoblačno26
Bruseloblačno15
Budapešťpolooblačno27
Bukurešťpolooblačno24
Frankfurtoblačno20
Helsinkioblačno14
Istanbulpolooblačno20
Kodaňoblačno18
Lisabonoblačno18
Londýnprehánky11
Madridpolooblačno20
Milánopolooblačno24
Moskvapolooblačno18
Osloprehánky13
Parížprehánky15
Prahaoblačno21
Rímpolooblačno26
Sofiapolooblačno23
Štokholmoblačno13
Varšavapolooblačno25
Viedeňoblačno25
Záhrebpolooblačno26
Ženevadážď19

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.