Hospodársky denník
USD48,952 Sk
EUR43,247 Sk
CHF28,203 Sk
CZK1,259 Sk
  Štvrtok  17.Mája 2001

Hlavný problém krajiny

Komentuje Ján Rehák

Skutočnosť, že Slovensko vďaka takmer 21-percentnej miere nezamestnanosti drží v súčasnosti európsky rekord a že práve vysoká miera nezamestnanosti je podľa výskumov verejnej mienky pre Slovákov najzávažnejším problémom, zdá sa, že vládnu koalíciu, ale ani opozíciu netrápi natoľko, aby konala rázne. Spôsob, akým slovenskí politici zaobchádzajú s vysokou mierou nezamestnanosti, je prinajmenšom nezodpovedný. Na druhej strane treba popravde povedať, že Slovensko toho za tejto vlády dohnalo skutočne veľa v snahe o prijatie do Európskej únie, súčasne so susedmi - Českom, Poľskom a Maďarskom. Ale aj tento úspech je ohrozený, keďže s blížiacim sa termínom parlamentných volieb v roku 2002 si chce každá zo strán, medzičasom už rozpadnutej vládnej koalície, z tohto koláča uchmatnúť čo najviac pre seba. Vláda by však mala vziať na vedomie dôležitú skutočnosť, a to, že na Slovensku rastú rozdiely medzi jednotlivými regiónmi. Zatiaľ čo hlavné mesto Bratislava leží so siedmimi percentami nezamestnanosti dokonca pod európskym priemerom a jej kúpna sila sa pomaly rovná európskemu priemeru, existujú na východe a juhu krajiny okresy s 30- až 40-percentnou mierou nezamestnanosti. Ojedinele možno nájsť aj dediny rómskych menšín, kde okrem starostu prácu nemá nikto.

Podľa výsledkov prieskumu verejnej mienky zaujíma otázka budúceho rozdelenia Slovenska na územné celky a s tým spojená úprava volebného práva, ktorej v súčasnosti koaličné a opozičné strany venujú najväčšiu pozornosť, iba malú časť obyvateľstva. Za hlavný problém považujú Slováci otázku nezamestnanosti, ktorá dokonca ďaleko za sebou nechala aj doteraz najzávažnejší problém Slovákov - bytovú otázku. Ani „národnostné“ otázky, ktoré vo veľkej politike často vedú k vášnivým debatám a posúvajú ich do popredia tak slovenskí nacionalistickí politici, ako aj politickí predstavitelia maďarskej menšiny, obyvateľov Slovenska až tak veľmi nezaujímajú.

A tak hoci existujú mnohé veľkolepé zámery, viac či menej populistické, ich praktické riešenie zatiaľ stroskotáva. Balvan nezamestnanosti je však dnes už príliš ťažký a nepochybne následky dlhoročnej absencie aktívnej politiky zamestnanosti budú niesť ešte aj ďalšie generácie.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.