Hospodársky denník
USD48,952 Sk
EUR43,247 Sk
CHF28,203 Sk
CZK1,259 Sk
  Štvrtok  17.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Štart sietí 3G sa odkladá

Ani Briti ani Japonci si zatiaľ nezatelefonujú

Prví zákazníci, ktorí budú môcť vyskúšať ako funguje systém mobilných telefónov tretej generácie UMTS, si budú musieť ešte počkať. British Telecommunicatons sa totiž rozhodla, že spustenie skúšobnej prevádzky v tejto sieti na britskom ostrove Isle of Man pre zle fungujúce prístroje ešte odloží.

Dcérska spoločnosť BT Manx Telecom odloží otvorenie prevádzky vysokokapacitnej internetovej technológie, ktoré sa malo odohrať koncom tohto mesiaca, o najmenej tri mesiace pre problémy so softvérom v telefónoch japonskej firmy NEC. Servis BT na ostrove Man mal byť prvou prevádzkou novej mobilnej siete na svete potom, ako sa japonská spoločnosť DoCoMo rozhodla odložiť spustenie svojej siete z mája na október.

Problém so softvérom prístrojov bráni v novej mobilnej sieti bezporuchovému prenosu hovoru z telefónu na základňovú stanicu. Rovnaký problém prinútil k odkladu prevádzky aj DoCoMo.

BT si vybrala ostrov Man ako testovací priestor novej technológie. Od budúceho roka chce spoločnosť tento servis spustiť v Británii, a potom v krajinách kontinentálnej Európy, kde na to so svojimi partnermi získala licenciu.

Podľa analytikov správa BT podkopáva dôveru novej mobilnej sieti. Toto oznámenie pritom prišlo v ten istý deň, ako spoločnosť začala rokovať s investormi o podpore svojho plánu emisie akcií v rekordnej hodnote 5,9 mld. libier. Emisia pomôže znížiť dlh, ktorý narástol aj vďaka kúpe drahých licencií na prevádzku

Japonská spoločnosť DoCoMo už začala prijímať objednávky na poskytovanie služieb mobilnej siete tretej generácie. Do novembra však bude môcť obmedzený počet používateľov využívať jej služby na skúšku. DoCoMo tak chce zaistiť bezproblémové uvedenie komerčných služieb na trh.

Vybraných bude asi 4000 žiadateľov o skúšanie novej siete, ktorí bývajú v blízkosti metropolitnej oblasti Tokia. Záujemcovia nebudú musieť platiť za mobilné telefóny či bežné služby, budú im však účtované prenosové poplatky.

Úspešní záujemcovia si budú musieť vybrať z troch typov mobilných terminálov - mobilného telefónu štandardného typu, mobilného telefónu určeného pre videokonferencie a karty na prenos dát pre notebooky.

(ČTK)

Počasie

Dnes bude malá, miestami zväčšená oblačnosť a ojedinele, najmä večer, prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 24 až 28 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 16 stupňov. Vietor južných smerov 2 až 5, na juhozápade prechodne okolo 7 m/s. V piatok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach prehánky alebo občasný dážď, lokálne búrky ojedinele aj s krupobitím. Nočná teplota 15 až 11 stupňov. Denná teplota 15 až 19, na juhovýchode do 22 stupňov. V sobotu bude premenlivá časom zväčšená oblačnosť a miestami prehánky. Veterno. Nočná teplota 17 až 21, na severozápade okolo 15 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.10 a zapadne o 20.27 hod.

Amsterdamoblačno16
Atényjasno25
Belehradpolooblačno27
Berlínoblačno19
Bratislavaoblačno26
Bruseloblačno15
Budapešťpolooblačno27
Bukurešťpolooblačno24
Frankfurtoblačno20
Helsinkioblačno14
Istanbulpolooblačno20
Kodaňoblačno18
Lisabonoblačno18
Londýnprehánky11
Madridpolooblačno20
Milánopolooblačno24
Moskvapolooblačno18
Osloprehánky13
Parížprehánky15
Prahaoblačno21
Rímpolooblačno26
Sofiapolooblačno23
Štokholmoblačno13
Varšavapolooblačno25
Viedeňoblačno25
Záhrebpolooblačno26
Ženevadážď19

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.