Hospodársky denník
USD48,952 Sk
EUR43,247 Sk
CHF28,203 Sk
CZK1,259 Sk
  Štvrtok  17.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Geneticky upravené deti

Vedci potvrdili, že sa narodili prví geneticky pozmenení ľudia a sú zdraví. Narodilo sa už 30 takýchto detí, 15 z nich ako výsledok experimentálneho programu v laboratóriu v Spojených štátoch amerických. Niektorí vedci však „techniku“ kritizujú ako neetickú a v mnohých krajinách vrátane Veľkej Británie je nelegálna.

Genetické testy dvoch jednoročných detí potvrdili, že obsahujú malé množstvo doplnkových génov, ktoré nezdedili od žiadneho rodiča. Doplnkové gény pochádzajú od zdravého donora a použili sa na prekonanie problému neplodnosti matky. Deti sa narodili vďaka technike ooplazmatického transferu. Spočíva v tom, že sa odoberie časť obsahu donorovej bunky a injikuje sa do vajcovej bunky (oocytu) ženy s problémami neplodnosti.

Vedci z Inštitútu reproduktívnej medicíny a vedy v St. Barnabas v New Jersey, USA, predpokladajú, že niektoré ženy sú neplodné kvôli defektom v mitochondriách. Mitochondrie sú drobné bunkové štruktúry obsahujúce gény, Sú to gény, ktoré sa nachádzajú v cytoplazme - mimo jadra bunky, kde sídli väčšina génov. V bunkovej cytoplazme môže plávať okolo 100 000 génov. Mitochondrie sú energetické stanice bunky a vedci predpokladajú, že plnia i mnohé ďalšie dôležité, ale ešte neprebádané úlohy. Mitochondriálna DNA sa prenáša z generácie na generáciu po materskej línii.

Americkí vedci dopĺňali chybné mitochondrie zdravými od darkýň. Po otestovaní detí narodených týmto postupom vedci potvrdili, že bunky detí obsahujú mitochondrie, a preto aj gény, od dvoch žien (matiek) ako aj otca. Podľa časopisu Human Reproduction ide o prvý prípad ľudskej genetickej modifikácie, ktorá vyústila do narodenia normálneho zdravého dieťaťa.

Britskí odborníci vývoj vážne kritizujú. Priekopník v oblasti neplodnosti Lord Winston z Hammersmith Hospital v Londýne vyhlásil, že má k technike veľké výhrady, pretože vzhľadom na liečbu neplodnosti neexistuje nijaký dôkaz, že ide o potenciálne hodnotnú liečbu infertility. Lord Winston tvrdí, že hoci množstvo dodávaných génov bolo malé, v princípe nebolo správne urobiť to.

The Human Fertilisation and Embryology Authority (HFEA), orgán, ktorý monitoruje medicínsku činnosť bol na techniku upozornený, ale rozhodol sa nepovoliť ju vo Veľkej Británii, pre nejasnosti a možným pozmeneniam ľudského genómu.

(kab)

Počasie

Dnes bude malá, miestami zväčšená oblačnosť a ojedinele, najmä večer, prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 24 až 28 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 16 stupňov. Vietor južných smerov 2 až 5, na juhozápade prechodne okolo 7 m/s. V piatok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach prehánky alebo občasný dážď, lokálne búrky ojedinele aj s krupobitím. Nočná teplota 15 až 11 stupňov. Denná teplota 15 až 19, na juhovýchode do 22 stupňov. V sobotu bude premenlivá časom zväčšená oblačnosť a miestami prehánky. Veterno. Nočná teplota 17 až 21, na severozápade okolo 15 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.10 a zapadne o 20.27 hod.

Amsterdamoblačno16
Atényjasno25
Belehradpolooblačno27
Berlínoblačno19
Bratislavaoblačno26
Bruseloblačno15
Budapešťpolooblačno27
Bukurešťpolooblačno24
Frankfurtoblačno20
Helsinkioblačno14
Istanbulpolooblačno20
Kodaňoblačno18
Lisabonoblačno18
Londýnprehánky11
Madridpolooblačno20
Milánopolooblačno24
Moskvapolooblačno18
Osloprehánky13
Parížprehánky15
Prahaoblačno21
Rímpolooblačno26
Sofiapolooblačno23
Štokholmoblačno13
Varšavapolooblačno25
Viedeňoblačno25
Záhrebpolooblačno26
Ženevadážď19

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.