Hospodársky denník
USD48,952 Sk
EUR43,247 Sk
CHF28,203 Sk
CZK1,259 Sk
  Štvrtok  17.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Zabudnutý hospodár

Medzi najvýznamnejších národohospodárov, pôsobiacich na území Slovenska patrí dnes už takmer zabudnutý Gregor František Berzevici. Narodil sa v roku 1763 v jednej z najstarších šľachtických rodín Spiša. Rodičia mu umožnili získať to najlepšie vzdelanie. Vďaka nadaniu a usilovnosti rýchlo skončil štúdium na právnickej fakulte v Pešti. Po absolvovaní povinnej praxe získal už ako 21-ročný právnický diplom.

Solídna kariéra pri hlavnom kráľovskom súde v Budíne ho však neuspokojovala. Dva roky strávil na prestížnej univerzite v Göttingene, kde sa venoval najmä ekonómii, právu a štatistike. Ďalšou zastávkou bol Paríž. Viac ako audiencia na kráľovskom dvore ho zaujala katastrofálna ekonomická situácia krajiny. Vysnívaný cieľ pre mladého nadšenca predstavovalo Anglicko. Obdivovať krajinu Adama Smitha, centrum obchodu a nesmierneho bohatstva však mohol len krátko. Náklady na jeho zahraničné štúdium presiahli možnosti rodiny, a tak sa cez Holandsko a Nemecko vrátil domov.

Nadobudnuté vedomosti i svoje nadanie chcel venovať vlasti. Napriek tomu, že ho sám cisár Jozef II. prijal dvakrát na súkromnej audiencii, vhodné miesto nezískal. O „priveľmi“ kvalifikovaného mladého muža neprejavil záujem žiadny z úradov, ktoré navštívil.

Už práca z roku 1797 O obchode a priemysle v Uhorsku vyvolala značný ohlas. Prvá národohospodárska štúdia v Uhorsku vychádzala z teórie A. Smitha o voľnom obchode. Ostrej kritike v nej podrobil najmä merkantilistickú politiku Viedne a koloniálne vzťahy voči Uhorsku. Knihu O postavení a povahe sedliakov v Uhorsku mu v roku 1804, podobne ako väčšinu ďalších skonfiškovala cenzúra. Venoval sa v nej analýze ustavične sa zhoršujúcej situácii poddaných v kráľovstve. Vzhľadom na príliš pokrokové názory, jeho hlavné teoretické dielo, prvé svojho druhu v Uhorsku O politickej ekonómii mohlo vyjsť tlačou až osemdesiat rokov po smrti autora (1902). Knihy venované ústave, vojenskému umeniu a pod., zostali v rukopise. Napriek tomu, že takmer celý život strávil na Slovensku, naši historici mu venovali len málo pozornosti.

Patrik Derfiňák

Počasie

Dnes bude malá, miestami zväčšená oblačnosť a ojedinele, najmä večer, prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 24 až 28 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 16 stupňov. Vietor južných smerov 2 až 5, na juhozápade prechodne okolo 7 m/s. V piatok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach prehánky alebo občasný dážď, lokálne búrky ojedinele aj s krupobitím. Nočná teplota 15 až 11 stupňov. Denná teplota 15 až 19, na juhovýchode do 22 stupňov. V sobotu bude premenlivá časom zväčšená oblačnosť a miestami prehánky. Veterno. Nočná teplota 17 až 21, na severozápade okolo 15 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.10 a zapadne o 20.27 hod.

Amsterdamoblačno16
Atényjasno25
Belehradpolooblačno27
Berlínoblačno19
Bratislavaoblačno26
Bruseloblačno15
Budapešťpolooblačno27
Bukurešťpolooblačno24
Frankfurtoblačno20
Helsinkioblačno14
Istanbulpolooblačno20
Kodaňoblačno18
Lisabonoblačno18
Londýnprehánky11
Madridpolooblačno20
Milánopolooblačno24
Moskvapolooblačno18
Osloprehánky13
Parížprehánky15
Prahaoblačno21
Rímpolooblačno26
Sofiapolooblačno23
Štokholmoblačno13
Varšavapolooblačno25
Viedeňoblačno25
Záhrebpolooblačno26
Ženevadážď19

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.