Hospodársky denník
USD48,952 Sk
EUR43,247 Sk
CHF28,203 Sk
CZK1,259 Sk
  Štvrtok  17.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Česká republika chystá profesionálnu armádu

Polovica armádneho rozpočtu na platy vojakom

Novovymenovaný český minister obrany Jaroslav Tvrdík dostal pri uvedení do funkcie od premiéra za úlohu v čo najkratšom čase spracovať materiál o profesionalizácii Armády Českej republiky (AČR). Ako oznámil náčelník generálneho štábu Jiří Šedivý, v súčasnosti už existujú príslušné materiály modelujúce podobu českých ozbrojených síl v rokoch 2010 - 2015, ktoré počítajú s profesionálnou armádou, ktorá by mala mať 40-tisíc mužov a 5-tisíc občianskych zamestnancov. Táto nová vízia AČR je vypracovaná už v šiestej verzii, z ktorej môže teraz vychádzať ministerstvo obrany a do troch mesiacov ju predložiť vláde. Generál Šedivý pritom upozornil, že je nevyhnutné, aby o tom padlo rozhodnutie vlády najneskôr do roku 2003 spolu s jasným politickým zadaním.

Okrem legislatívnych zmien je však potrebné vojakov k práci v profesionálnej armáde motivovať, čo v praxi znamená, aby polovica armádneho rozpočtu pripadla na ich platy, a treba urobiť mnoho krokov na zlepšenie životných podmienok vrátane rekonštrukcií objektov kasární. Bude pritom treba vyriešiť systém záloh a už teraz AČR uplatňuje druhý rok koncept. tzv. aktívnych záloh, založených na dobrovoľnej účasti na cvičeniach a nerušiť všeobecnú brannú povinnosť. Minister Tvrdík odhaduje, že armádu bude možné profesionalizovať do šiestich rokov a odmietol námietky, že tento zámer neobsahoval pôvodný program menšinovej sociálnodemokratickej vlády. Pokiaľ ide o náklady, zhodol sa so svojimi tieňovými opozičnými oponentmi z ODS a zo štvorkoalície, aby neprekročili súčasných 2,2 % HDP, ku ktorým sa zaviazala vláda. Tento rok štát vydá na obranu 45 mld. Kč a vzhľadom na rast HDP by mohol postupne ročne rásť o viac než miliardu korún.

ČR ako člen NATO má dostať ešte aliančnú finančnú injekciu vo výške 5 mld. Kč. na modernizáciu letísk a informačných systémov vrátane nových radarov, a to začínajúc budúcim rokom, keď sa poskytne prvých 1,4 mld. Kč. Nový minister obrany vyjadril aj veľký záujem o úzku spolupráci so Slovenskom a už šesť dní po uvedení do funkcie sa stretol so svojím slovenským náprotivkom Jozefom Stankom pri príležitosti medzinárodného zbrojárskeho veľtrhu IDET v Brne. Znovu potvrdil, že prioritou českej zahraničnej politiky zostáva vstup SR do NATO. Už teraz však budú obe krajiny modernizovať svoje vrtuľníky Mi-24 a tanky T-72 a navyše Slovensko ponúka húfnicu typu Zuzana. Slovenská armáda chce získať pre svoje vzdušné sily nové podzvukové lietadlá, pričom Česko ponúka letún L-159. Ďalej sa má prehĺbiť spolupráca oboch strán vo vojenskom školstve, vo vede a výskume. V školskom roku 2002/2003 sa očakáva zvýšený počet českých záujemcov o Vojenskú akadémiu v Košiciach a na druhej strane zase slovenských študentov o české vojenské školy. Ministri sa zhodli, že táto spolupráca má vychádzať z účelného vynakladania prostriedkov a budovania niektorých kapacít, ktoré obom krajinám chýbajú po rozdelení federácie. Príslušné dokumenty majú pripraviť expertné skupiny, o ktorých vytvorení budú rokovať už budúci týždeň predstavitelia generálnych štábov armád oboch krajín.

Richard Seemann

Praha

Počasie

Dnes bude malá, miestami zväčšená oblačnosť a ojedinele, najmä večer, prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 24 až 28 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 16 stupňov. Vietor južných smerov 2 až 5, na juhozápade prechodne okolo 7 m/s. V piatok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach prehánky alebo občasný dážď, lokálne búrky ojedinele aj s krupobitím. Nočná teplota 15 až 11 stupňov. Denná teplota 15 až 19, na juhovýchode do 22 stupňov. V sobotu bude premenlivá časom zväčšená oblačnosť a miestami prehánky. Veterno. Nočná teplota 17 až 21, na severozápade okolo 15 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.10 a zapadne o 20.27 hod.

Amsterdamoblačno16
Atényjasno25
Belehradpolooblačno27
Berlínoblačno19
Bratislavaoblačno26
Bruseloblačno15
Budapešťpolooblačno27
Bukurešťpolooblačno24
Frankfurtoblačno20
Helsinkioblačno14
Istanbulpolooblačno20
Kodaňoblačno18
Lisabonoblačno18
Londýnprehánky11
Madridpolooblačno20
Milánopolooblačno24
Moskvapolooblačno18
Osloprehánky13
Parížprehánky15
Prahaoblačno21
Rímpolooblačno26
Sofiapolooblačno23
Štokholmoblačno13
Varšavapolooblačno25
Viedeňoblačno25
Záhrebpolooblačno26
Ženevadážď19

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.