Hospodársky denník
USD48,952 Sk
EUR43,247 Sk
CHF28,203 Sk
CZK1,259 Sk
  Štvrtok  17.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Rutelli sa stal šéfom opozície

Talianky len päťpercentné zastúpenie v parlamente

Rím (TASR) - Bývalý rímsky starosta a líder bloku ľavého stredu Olivovník Francesco Rutelli sa stal šéfom budúcej talianskej opozície. Odchádzajúci minister zahraničných vecí Lamberto Dini v utorok po zasadnutí vedenia Olivovníka uviedol, že predstavitelia jednotlivých strán bloku sa v osobe Rutelliho ako nového lídra zhodli jednohlasne. Sily ľavého stredu majú potrebné osobnosti, aby mohli vytvoriť vážnu a účinnú opozíciu voči vznikajúcej vláde, dodal Dini. Podľa Rutelliho Olivovník našiel opäť spoločnú reč po mesiacoch sporov, ktoré poznačili výsledky nedeľňajších volieb.

Parlamentné voľby sa neskončili iba porážkou bloku ľavého stredu, ale aj podstatným zoštíhlením zastúpenia nežného pohlavia v talianskom parlamente. Z novozvolených talianskych zákonodarcov budú totiž ženy tvoriť iba päť percent, čo predstavuje v porovnaní s minulým funkčným obdobím šesťpercentnú stratu. Menšie zastúpenie v zákonodarnom zbore majú už len Grékyne. Zdá sa, že situácia, ktorá teraz vládne vo Švédsku, kde je z celkového počtu poslancov približne polovica žien, je pre Rím nedosiahnuteľná. K tomu malému počtu žien, ktoré si aj po nedeľňajších voľbách udržali svoj parlamentný post, patrí aj vnučka bývalého fašistického diktátora Benita Mussoliniho Alexandra. Duceho vnučka, ktorá vyzvala ženy, aby dôraznejšie bojovali za svoje záujmy, kandidovala za blok pravého stredu Dom slobody víťazného Silvia Berlusconiho vo volebnom okrsku Neapol-Ischia.

Zo súčasných zástupkýň nežného pohlavia na ministerských postoch si svoje parlamentné kreslo udržala aj ministerka pre hospodárske súťaženie Katia Bellillová a ministerka sociálnych vecí Livia Turcová.

Silvio Berlusconi sa včera stretol s talianskym prezidentom Carlom Azegliom Ciampim, aby ho vyzval k vytvoreniu novej vlády. Budúci vládny kabinet S. Berlusconiho však včera zažil niekoľko porážok v podobe odmietnutých ministerských ponúk a v Taliansku sa už horlivo špekuluje nad jeho zložením. Prezident automobilovej spoločnosti Ferrari Luca Montezemolo odmietol ponuku na post ministra v Berlusconiho vláde. Berlusconi pred voľbami vyhlásil, že Montezemolo - symbol podnikateľského úspechu - prijme jeho ponuku. Ponuku pred voľbami odmietol na medzinárodnej scéne uznávaný Talian a európsky komisár pre konkurenciu a hospodárske súťaženie Mario Monti s odôvodnením, že jeho miesto je v Európe. K radu odpovedí „Nie, ďakujem“ sa pripojila aj odpoveď talianskeho diplomata a bývalého generálneho riaditeľa WTO R. Ruggiera.

Bitka o kabinetné posty sa zrejme ešte vyostrí v dôsledku nedávneho zníženia počtu ministerstiev na 12 v porovnaní s niekdajšími 24. Berlusconi zatiaľ neuviedol vytypované mená ministerských kandidátov, ale naznačil, že bude vychádzať zo svojej praxe z roku 1994, keď do vládneho kabinetu vymenoval svojich najprestížnejších poradcov.

Počasie

Dnes bude malá, miestami zväčšená oblačnosť a ojedinele, najmä večer, prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 24 až 28 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 16 stupňov. Vietor južných smerov 2 až 5, na juhozápade prechodne okolo 7 m/s. V piatok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach prehánky alebo občasný dážď, lokálne búrky ojedinele aj s krupobitím. Nočná teplota 15 až 11 stupňov. Denná teplota 15 až 19, na juhovýchode do 22 stupňov. V sobotu bude premenlivá časom zväčšená oblačnosť a miestami prehánky. Veterno. Nočná teplota 17 až 21, na severozápade okolo 15 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.10 a zapadne o 20.27 hod.

Amsterdamoblačno16
Atényjasno25
Belehradpolooblačno27
Berlínoblačno19
Bratislavaoblačno26
Bruseloblačno15
Budapešťpolooblačno27
Bukurešťpolooblačno24
Frankfurtoblačno20
Helsinkioblačno14
Istanbulpolooblačno20
Kodaňoblačno18
Lisabonoblačno18
Londýnprehánky11
Madridpolooblačno20
Milánopolooblačno24
Moskvapolooblačno18
Osloprehánky13
Parížprehánky15
Prahaoblačno21
Rímpolooblačno26
Sofiapolooblačno23
Štokholmoblačno13
Varšavapolooblačno25
Viedeňoblačno25
Záhrebpolooblačno26
Ženevadážď19

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.