Hospodársky denník
USD48,952 Sk
EUR43,247 Sk
CHF28,203 Sk
CZK1,259 Sk
  Štvrtok  17.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Do únie už v roku 2004?

SR predbehne v uzavretí kapitol Poľsko a ČR

Štrasburg (TASR) - Európsky parlament (EP) si želá, aby Slovensko bolo medzi krajinami, ktoré vstúpia do EÚ v roku 2004. Na tlačovej konferencii s prezidentom SR R. Schusterom to včera v Štrasburgu vyhlásila predsedníčka EP N. Fontainová. „Určite viete, že naším želaním je, aby Slovensko bolo medzi krajinami, ktoré vstúpia (pred budúcimi voľbami) do EP v roku 2004. Toto som povedala aj na dnešnom stretnutí prezidentovi,“ uviedla Fontainová po rokovaní so Schusterom a jeho prejave v pléne EP. „Či je to možné, nie je na mne, aby som to povedala. Môžem však konštatovať, že (prístupové) rokovania postupujú mimoriadne pozitívnym a aktívnym spôsobom,“ dodala šéfka EP.

Parlament podľa nej prijal všeobecnú politickú líniu a pracuje tak, aby mohlo čo najviac kandidátskych krajín vstúpiť do únie pred voľbami v roku 2004. Nemôže však rozhodnúť, ktorá kandidátska krajina je pripravená, platí princíp diferenciácie a každý je hodnotený podľa dosiahnutých výsledkov.

Nezhody medzi členskými krajinami EÚ v otázke voľného pohybu pracujúcich z krajín strednej a východnej Európy po jej rozšírení vyvolali odloženie na piatok plánovaného ďalšieho kola prístupových rokovaní so šiestimi kandidátskymi krajinami tzv. luxemburskej skupiny - s Poľskom, Maďarskom, Českou republikou, Estónskom, Cyprom a so Slovinskom.

Slovensko však dnes uzavrie počas ďalšieho kola prístupových rokovaní s EÚ až štyri kapitoly európskej legislatívy. Celkový počet uzavretých kapitol dosiahne 16 a Slovensko sa tak dostane pred Českú republiku i Poľsko. Výbor stálych zástupcov členských štátov EÚ (COREPER) dnes v Bruseli rozhodol, že okrem kapitol telekomunikácie, právo spoločností a voľné poskytovanie služieb bude možné uzavrieť rokovania aj o sociálnej politike a zamestnanosti. Okrem toho Slovensko vo štvrtok otvorí rokovania v kapitole energetika.

Slovensko po štvrtku predbehne v neoficiálnom rebríčku podľa uzatvorených kapitol dve krajiny tzv. luxemburskej skupiny - Česko a Poľsko, ktoré uzavreli doteraz 15 kapitol.

Počasie

Dnes bude malá, miestami zväčšená oblačnosť a ojedinele, najmä večer, prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 24 až 28 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 16 stupňov. Vietor južných smerov 2 až 5, na juhozápade prechodne okolo 7 m/s. V piatok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach prehánky alebo občasný dážď, lokálne búrky ojedinele aj s krupobitím. Nočná teplota 15 až 11 stupňov. Denná teplota 15 až 19, na juhovýchode do 22 stupňov. V sobotu bude premenlivá časom zväčšená oblačnosť a miestami prehánky. Veterno. Nočná teplota 17 až 21, na severozápade okolo 15 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.10 a zapadne o 20.27 hod.

Amsterdamoblačno16
Atényjasno25
Belehradpolooblačno27
Berlínoblačno19
Bratislavaoblačno26
Bruseloblačno15
Budapešťpolooblačno27
Bukurešťpolooblačno24
Frankfurtoblačno20
Helsinkioblačno14
Istanbulpolooblačno20
Kodaňoblačno18
Lisabonoblačno18
Londýnprehánky11
Madridpolooblačno20
Milánopolooblačno24
Moskvapolooblačno18
Osloprehánky13
Parížprehánky15
Prahaoblačno21
Rímpolooblačno26
Sofiapolooblačno23
Štokholmoblačno13
Varšavapolooblačno25
Viedeňoblačno25
Záhrebpolooblačno26
Ženevadážď19

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.