Hospodársky denník
USD48,912 Sk
EUR43,216 Sk
CHF28,204 Sk
CZK1,26 Sk
  Piatok  18.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Prioritou ceny a rast produkcie

Na krytie rozdielov ceny obilia 400 miliónov korún

Väzby cien poľnohospodárskych výrobkov a mimocenovej úhrady nákladov na proces integrácie slovenského agrosektora d. . .

Len aby poriadne neprestrelili...

Zatvorené dvere lekární - veľké riziko pre všetkých

Lekárnici už stratili trpezlivosť. Toľko sľubované vlastné peniaze nevideli, a tak od pondelka budú na Sl. . .

Mierny pokles

Miera nezamestnanosti v Poľsku v apríli po prvý raz za posledných 11 mesiacov zaznamenala medzimesačný pokles na úroveň 15,8 %. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka je však te. . .

Keď remeslo (skôr) živorí...

Budú podnikatelia stále dovážať remeselníkov zo zahraničia?

Vo vývoji odborného školstva je už zopár rokov citeľných niekoľko trendov. Pribúda napríklad mladých ľudí. . .

Lepší obrat

Maloobchodný obrat vo Veľkej Británii stúpol ku koncu štvrtého mesiaca tohto roka o 0,6 % v porovnaní s marcovými výsledkami. Na medziročnej báze zaznamenal zvýšenie o 5,9 %, čo je najv. . .

Stratový vývoj

Nemecká letecká spoločnosť Lufthansa skončila svoje hospodárenie za prvý kvartál 2001 so stratou 94 mil. EUR, kým v rovnakom období minulého roka vykázala zisk 5 mil. EUR. Tento výsl. . .

Zvýšiť podiel

Podľa návrhu MDPT SR by malo dôjsť k zvýšeniu podielu štátu v akciovej spoločnosti Slovenské aerolínie, a to navýšením základného imania spoločnosti formou vkladu troch lietadiel TU 1. . .

Sčítanie ľudu

Sčítanie obyvateľov, domov a bytov sa oficiálne začne v sobotu 19. mája. Od uvedeného dňa budú sčítací komisári navštevovať domácnosti, do ktorých prinesú sčítacie tlačivá. Vyplnené t. . .

Kabát má modernú linku

Ako jediní testujú na vlastné náklady

Firma Kabát, a. s., Bratislava, ktorá nakupuje na tak ďalšie spracovanie, ako aj na produkciu výrobkov z mäsa len zvieratá slove. . .

Aj malé firmy

Nové pracovné príležitosti najmä pre ženy vytvára v obci Kuraľany v okrese Levice firma K plus, s. r. o., Partizánske v spolupráci s miestnym obecným úradom. V dielni na výrobu zvrš. . .

Kúpila mliekareň

Spoločnosť Sole Finanziaria S.p.A. so sídlom v Ríme, prvý taliansky investor v mliekarenstve na Slovensku, v priebehu tohto týždňa odkúpením ďalších akcií Krtíšskej mliekarne, a.. . .

Umorili stratu z minulosti

Potvrdzujú prospešnosť hotelových reťazcov

Najväčšia hotelová spoločnosť SOREA na Slovensku v minulom roku znova potvrdila svoje miesto na trhu cestovného ruchu. St. . .

Nové poznatky

Využitím komunikačných a informačných systémov ako dôležitej súčasti procesu pri príprave a realizácii úloh krízového manažmentu sa zaoberá približne 80 účastníkov dvojdňového semin. . .

Možnosti vypovedania z bytu

O novele školského zákona ďalšie rokovania

Novelu Občianskeho zákonníka schválili včera poslanci parlamentu na svojej 48. schôdzi. Navrhované zmeny by mali priniesť . . .

Odvezú stroje?

Firma Oryx Piešťany, ktorá v marci získala na dražbe podstatnú časť technológie Chirany Injecta Stará Turá, chce dnes predpoludním odmontovať a odviezť 305 strojov, čo by znamenalo. . .

Matsushita v Krompachoch

Denná produkcia 4000 videorekordérov

Včera v Krompachoch otvorili výrobné priestory spoločnosti Matsushita Audio Video (Slovakia), s. r. o. Závod so súčasným stavom 33. . .

Rast miezd

Za prvý štvrťrok 2001 priemerné mzdy v priemysle SR, ktorý zamestnáva viac ako 550 tis. obyvateľov, dosiahli 12 296 Sk, čo je oproti predchádzajúceho roku nárast o 3,7 %. Tržby v maloo. . .

Tornádo u nás

Na prezentácii výsledkov spoločného cvičenia slovenských a britských pilotov pod názvom Long Eagle sa včera na 31. leteckej základni Armády SR na Sliači zúčastnili tri lietadlá typu. . .

Starneme...

Počet sobášov, ale i rozvodov sa v predchádzajúcom roku na území SR oproti roku 1999 znížil. Naopak zvýšil sa priemerný vek mužov a žien pri uzavretí manželského zväzku. V posledných . . .

Stimuly pre podnikateľov

Chcú skvalitniť podmienky pre investorov

Zákon o investičných stimuloch má výraznejšie zlepšiť prostredie pre malých a stredných podnikateľov a skvalitniť podmienky pre. . .

Bez skokov, len cupitáme

Konferencia EÚ a zástupcov miest a obcí

Styčná skupina Výboru regiónov Európskej únie s kandidátskymi krajinami, ako aj Združenie miest a obcí Slovenska a Únia mies. . .

Naša chyba

Postreh Ivana Klačanského

Určite ste už počuli, že niektorí účastníci stavebného sporenia zneužívajú situáciu a dostávajú sa k vyššiemu úročeniu svojich vkladov tým, že po uplynutí u. . .

Hrozí nám čo izba to rodina

Komentuje Jozef Kunik

Aj podľa výsledkov prvých štyroch mesiacov je každému odborníkovi jasné, že situácia v stavebníctve sa ani v tomto roku nepohne výraznejšie . . .

Niet dymu bez ohňa

Komentuje Ladislav Kulik

Kauza Rolanda Tótha na úrade vlády, ktorá prinajmenšom vyvolala vážne pochybnosti o regulárnom využívaní predvstupových fondov EÚ pre Slovensko a pr. . .

Štát ráta s trvalou účasťou

Železničná spoločnosť, a. s., dostala súhlas

Poslanci slovenského parlamentu v týchto dňoch už prerokovali vládny návrh zákona o Železničnej spoločnosti (ŽS), a. s. . .

Zbližovanie Európy s Áziou

O oživení prepráv medzi Ruskom a Európou

V dňoch 23. a 24. apríla sa v Košiciach stretli predstavitelia ruských, ukrajinských, maďarských a slovenských železníc a šp. . .

Semafor

Súčasný rýchlik Slovenská strela, ktorý premáva medzi Prahou a Bratislavou, nahradí od polovice júna nový vlak kategórie EuroCity (EC), ktorý si však ponechá jeho tradičný názov. K tejto. . .

Ľahké to teda nebude

Na pracovných aktívoch vedenie so zamestnancami

Vedenie Generálneho riaditeľstva ŽSR pripravilo v uplynulých týždňoch celú sériu pracovných aktívov na tému, transformáci. . .

Vláda neplatí

Výška štátom nepokrytej straty ŽSR za objednané výkony v osobnej doprave na tento rok predstavuje 2,505 mld. Sk. Vyplýva to z návrhu Zmluvy o výkonoch vo verejnom záujme v osobnej. . .

Ovplyvníte hrozbu tisícročia?

Chcete si zapáliť? Skúste chvíľu počkať a prečítať si nasledujúce riadky. Možno budete potom hľadať inú možnosť reakcie na stres. Vážení podnikatelia (ky), odborn. . .

Chcete byť úspešní? Musíte byť vyspatí!

Túžba po dokonalosti, stres, zodpovednosť, prepracovanosť - to všetko narúša kvalitu nášho spánku. Mozog je jediný orgán ľudského tela, ktorého regenerác. . .

Ako sa brániť proti stresu

Stres považujú odborníci za najčastejšiu, ale aj najviac podcenenú príčinu chorôb u človeka. Viac ako tri štvrtiny obyvateľstva v priemyselne vyspelých krajinách . . .

Ísť svojou vlastnou cestou

V Slovarte vyšla významnému slovenskému umelcovi Tiborovi Bartfayovi (1922) po roku prípravy veľká monografia, v ktorej sú okrem jeho koláží aj plastiky. Autorom mono. . .

Extravagantné múzeum

Jedným z najdiskutovanejších múzeí v Holandsku sa stalo múzeum v Groningene. Po dlhých diskusiách v roku 1987 vybrali na jeho výstavbu miesto v centre mesta na kanáli oproti. . .

Drobničky

l Belgický lyrik Hugo Claus a dve prekladateľky jeho diela do nemeckého jazyka prevzali v Münsteri Cenu za európsku poéziu dotovanú sumou 30 000 DEM, ktorú im udelili za dvojjazyčný v. . .

Luna a vy

Často ho ospevujú básnici, priťahuje vedcov, vzhliadajú k nemu milenci... V posledných rokoch si však Mesiac vyslúžil mimoriadnu pozornosť aj odborníkov v gastronómii. Tí sa už ner. . .

Dve jubileá majstra

Pre klasika českého kresleného humoru Vladimíra Renčína (1941), je prvý rok nového milénia aj rokom jubileí. V roku, keď od jeho prvej kresby uverejnenej v „Zemědelkách“ uply. . .

Novinkou vzácne šperky

Dva vzácne šperky v podobe masívnych ihlíc s kotúčovitou hlavicou a nevýrazným stredovým tŕňom pribudli k pokladu nachádzajúcom sa vo Vlastivednom múzeu v Hanušovciach nad. . .

Austrálski rockeri do Prahy

Na nezvyčajne veľkom koncertnom pódiu s plochou 1500 štvorcových metrov vystúpi 12. júna v Prahe na Strahovskom štadióne jedna z najúspešnejších austrálskych rocko. . .

Rotujú okolo vlastnej osi

Americkí astronómi prišli na stopu zvláštneho fenoménu: Pri skúmaní čiernej diery vo vzdialenosti 10 000 svetelných rokov namerali röntgenové žiarenie, ktoré tam . . .

Ženy ovplyvniteľnejšie

Spôsob rozkladania alkoholu v žalúdku vysvetľuje, prečo má požívanie alkoholu výraznejšie účinky u žien. Ženy sú zraniteľnejšie, pokiaľ ide o choroby spojené s alkoholom.. . .

Nielen proti požiarom

Austrálski vedci pracujú na vývoji systému, ktorý automaticky rozozná vzdialenosť medzi elektrickými vedeniami a vrcholcami okolitých stromov. Takto sa má podstatne zníž. . .

Vývoj obchodovania na BCPB – apríl 2001

Celkový objem obchodov na BCPB počas 19 aprílových obchodovacích dní dosiahol v 608 transakciách 22,9 mld. Sk. V porovnaní s aprílom 2000 celkový objem obc. . .

Vývoj obchodovania na RM-S - apríl 2001

Počas apríla bolo možné sledovať na mimoburzovom trhu RM-Systému Slovakia, a. s., mierny pokles anonymných a registrovaných priamych obchodov. Celkový obje. . .

Osobitné druhy pozemkov

Majetok štátu n Vlastníctvo neidentifikovaných vlastníkov

Osobitný právny režim sa viaže na pozemky:

ktoré sú maje. . .

Územné plánovanie

Stavebné povolenie n Ohlásenie stavby

Územným plánovaním rozumieme riešenie priestorového usporiadania a funkčného využívania územia. Územný plán ustanovuje pravidlá organizo. . .

Stavby a ich užívanie

Ochrana poľnohospodárskeho pôdneho fondu

Treba rešpektovať predpisy zákona o ochrane poľnohospodárskeho pôdneho fondu, a to nielen z hľadiska podnikania v poľnohospodárstv. . .

Pozemkové vzťahy

Preukazovanie a usporiadanie vlastníctva

Keďže pozemky sú základňou pre najrôznejšie druhy podnikania, každý podnikateľ musí mať pozemok právne usporiadaný, a to tak z hľadisk. . .

TWIST - piatok

 6:00  Twist s Vladom Voštinárom

 6:30  Prehľad tlače

 7:00  Žurnál Rádia Twist

       s Annou Sámelovou

 7:15  Šport

 7:33  Trendy v ekonomike

 9:30  Čierna skri. . .

TWIST - sobota

 6:30  Prehľad tlače

 7:30  Rozprávka

       Zjazvená tvár - indiánska

 8:00  Twistík

       téma: zdravotníctvo

 9:30  Twist mix

10:00  Milánium

       Milan . . .

TWIST - nedeľa

 8:30  Zamyslenie s J. Sucháňom

 9:00  Twist mix

 9:30  Automototwist

10:30  Tančiareň

       kontaktná, súťažno-zábavná relácia

12:00  Siesta

       hodina hudby. . .

Meniny

Na Slovensku

dnes Viola

v sobotu Gertrúda

v nedeľu Bernard

V Českej republike

dnes Nataša

v sobotu Ivo

v nedeľu Zbyšek. . .

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 16. 5. 2001: Bratislava 99,67, Sliač 97,63, Košice 98,6. . .

Rádio Slovensko

0.05 Nočná pyramída

5.05 Dobré ráno

8.30 Sanja Lovrenčicová: Deväť oktáv. Hra

10.00 Minižurnál

10.30 Odkazy

11.00 Štúdio Kontakt

12.00 Rádiožurnál

. . .

Piatok 18. mája

MARKÍZA

*19.00*Televízne noviny

*19.30*Alf I. Seriál USA

*20.00*Milionár. Vedomosti premenené na peniaze

*20.50*Riadit. . .

. . .

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno, v priebehu dňa od západu veľká oblačnosť s prehánkami a búrkami, ojedinele aj s krupobitím. Najvyššia denná teplota 23 až 28, na Orave, v Liptove a na krajnom západe okolo 18, na horách vo výške 1500 m 16 stupňov. Južný až juhozápadný vietor 3 až 6, na západe severozápadný okolo 8 m/s.

V sobotu bude premenlivá, časom zmenšená oblačnosť a miestami prehánky. Veterno. Nočná teplota 11 až 7, v horských dolinách okolo 5, denná teplota 16 až 20, na severe miestami okolo 14 stupňov. V nedeľu bude polooblačno až oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 9 až 4, v horských dolinách okolo 2, miestami nadránom slabý prízemný mráz. Denná teplota 17 až 21, na severe okolo 15 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 5.09 a zapadne o 20.28 hod.

Amsterdam

prehánky 12

Atény

jasno29

Belehrad

búrky28

Berlín

prehánky17

Bratislava

dážď18

Brusel

dážď12

Budapešť

prehánky25

Bukurešť

oblačno25

Frankfurt

prehánky14

Helsinki

dážď9

Istanbul

jasno26

Kodaň

dážď11

Lisabon

prehánky19

Londýn

polooblačno14

Madrid

búrky25

Miláno

polooblačno25

Moskva

dážď19

Oslo

dážď11

Paríž

prehánky17

Praha

prehánky15

Rím

búrky26

Sofia

oblačno24

Štokholm

oblačno14

Varšava

prehánky16

Viedeň

dážď17

Záhreb

prehánky24

Ženeva

oblačno16

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.