Hospodársky denník
USD48,912 Sk
EUR43,216 Sk
CHF28,204 Sk
CZK1,26 Sk
  Piatok  18.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Niet dymu bez ohňa

Komentuje Ladislav Kulik

Kauza Rolanda Tótha na úrade vlády, ktorá prinajmenšom vyvolala vážne pochybnosti o regulárnom využívaní predvstupových fondov EÚ pre Slovensko a prijímaní (či zamietnutí) projektov na ich získavanie, čo si napokon vypýtalo aj hlavu Pavla Hamžíka a jeho odchod z funkcie vicepremiéra pre integráciu, ešte stále rezonuje v našej spoločnosti napriek tomu, že súčasný kabinet je nás schopný ustavične zásobovať novými prekvapeniami. Pravdovravnosť porekadla, že naozaj niet dymu bez ohňa, potvrdili aj prorektori Prešovskej univerzity na prípade, z ktorého neostal v nich dobrý dojem, ba naopak, pocítili zo strany tých, ktorým projekt predložili, jeho zahmlievanie a odsúvanie do stratena. Univerzita asi pred dvoma rokmi pripravila projekt na získanie prostriedkov z fondu PHARE na prípravu učiteľov na vzdelávanie hlavne rómskych detí. Z Úradu vlády SR, kam ho odoslali im ho vrátili s tým, že majú predložený rozpočet ešte navŕšiť a podľa pokynov aj prepracovať. Aj keď to nevyznelo logicky, pretože u koho vyznie v dobrom svetle navýšený rozpočet, urobili tak a vrátili projekt späť. Odvtedy však takmer žiadnu pomoc, ba ani konkrétnu a uspokojivú odpoveď na otázky jeho osudu nedostali. Univerzita bola pritom zapojená do plnenia grantových úloh v rámci programu Tempus, z ktorých v piatich je dokonca hlavným koordinátorom v konzorciu zúčastnených univerzít, takže bol malý predpoklad o nekvalite odovzdaného projektu. V rámci nich už vlani otvorili ako uvádzací celoslovenský projekt Univerzitné centrum služieb študentom PU. Škola sa intenzívne zapája aj do najnovších podporných programov Socrates, Erasmus či Leonardo da Vinci. V naposledy spomínanom získali viac ako 80-tisíc EUR na podporu praxe študentov v zahraničí a v súčasnosti 22 poslucháčov anglistiky a amerikanistiky je na trojmesačnej praxi v Londýne. Má čo ponúknuť v rámci spolupráce a práve tu vzniká veľký priestor pre ďalšie možnosti získavania finančných prostriedkov zo zahraničných zdrojov na výskumnú činnosť. Pokiaľ sa vyčistia zahatané cesty k nim, ktoré vnímali zo správania sa vládnych úradníkov voči univerzite a nedostanú od nich zavádzajúce rady, sú presvedčení, že ak odteraz predložia dobre spracovaný projekt, neostane bez kladného ohlasu. O to viac môže byť táto premisa pravdivá, o čo gramotnejší ľudia vypracúvajú projekty. A je veľký predpoklad, že na univerzite (a nielen prešovskej) takí ľudia sú.

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno, v priebehu dňa od západu veľká oblačnosť s prehánkami a búrkami, ojedinele aj s krupobitím. Najvyššia denná teplota 23 až 28, na Orave, v Liptove a na krajnom západe okolo 18, na horách vo výške 1500 m 16 stupňov. Južný až juhozápadný vietor 3 až 6, na západe severozápadný okolo 8 m/s.

V sobotu bude premenlivá, časom zmenšená oblačnosť a miestami prehánky. Veterno. Nočná teplota 11 až 7, v horských dolinách okolo 5, denná teplota 16 až 20, na severe miestami okolo 14 stupňov. V nedeľu bude polooblačno až oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 9 až 4, v horských dolinách okolo 2, miestami nadránom slabý prízemný mráz. Denná teplota 17 až 21, na severe okolo 15 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 5.09 a zapadne o 20.28 hod.

Amsterdam

prehánky 12

Atény

jasno29

Belehrad

búrky28

Berlín

prehánky17

Bratislava

dážď18

Brusel

dážď12

Budapešť

prehánky25

Bukurešť

oblačno25

Frankfurt

prehánky14

Helsinki

dážď9

Istanbul

jasno26

Kodaň

dážď11

Lisabon

prehánky19

Londýn

polooblačno14

Madrid

búrky25

Miláno

polooblačno25

Moskva

dážď19

Oslo

dážď11

Paríž

prehánky17

Praha

prehánky15

Rím

búrky26

Sofia

oblačno24

Štokholm

oblačno14

Varšava

prehánky16

Viedeň

dážď17

Záhreb

prehánky24

Ženeva

oblačno16

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.