Hospodársky denník
USD48,912 Sk
EUR43,216 Sk
CHF28,204 Sk
CZK1,26 Sk
  Piatok  18.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Štát ráta s trvalou účasťou

Železničná spoločnosť, a. s., dostala súhlas

Poslanci slovenského parlamentu v týchto dňoch už prerokovali vládny návrh zákona o Železničnej spoločnosti (ŽS), a. s., ktorý upravuje spôsob založenia, postavenie a právne pomery tejto obchodnej organizácie. Zároveň rozhodli o tom, že legislatívnu normu prerokujú v druhom čítaní. Železničná spoločnosť vznikne odčlenením sa od Železníc SR (ŽSR), pričom jej postavenie budúceho vykonávateľa dopravných a obchodných činností určil Projekt transformácie a reštrukturalizácie ŽSR. Správcom dopravnej cesty ostanú podľa projektu ŽSR. Zákon by mal nadobudnúť účinnosť 1. júna 2001. Samostatné fungovanie oboch zložiek sa predpokladá od 1. júla. Počas rozpravy o transformácii železníc poslanci NR SR vyjadrili obavy z masového prepúšťania zamestnancov železníc, ktoré by podľa najpesimistickejších odhadov malo dosiahnuť počet 15-tisíc. Minister dopravy, pôšt a telekomunikácií SR Jozef Macejko predložil zákonodarcom aj novelu zákona o dráhach z roku 1996 a o živnostenskom podnikaní z roku 1991. Týmto spôsobom by sa mala zabezpečiť čistota vzťahov medzi ŽSR a ŽS. Keďže zakladateľom spoločnosti bude štát, uchová si v nej 100-percentnú akcionársku účasť, pričom v jeho mene bude konať rezortné ministerstvo, ktoré bude súčasne poverené uzatvárať so ŽS zmluvy o výkonoch vo verejnom záujme. V prípade, že dôjde v budúcnosti k rozhodovaniu o možnej privatizácii majetkovej účasti štátu na podnikaní ŽS, zákon ukladá povinnosť zachovania trvalej účasti štátu v rozsahu minimálne 51 %. Nepeňažný vklad ŽSR do ŽS bude pozostávať z divízií železničných koľajových vozidiel, osobnej a nákladnej prepravy, tatranských lanových dráh, obchodno-prekládkového centra, odúčtovne tržieb železníc a ich ústredia. Odčlenením ŽS od ŽSR, a teda plnením krokov projektu transformácie, sa dosiahne ekonomická efektívnosť oboch železničných zložiek a zobjektivizujú sa finančné nároky na štátne prostriedky. Postupné uplatňovanie samotného Projektu transformácie a reštrukturalizácie železníc vytvorí zároveň podmienky na liberalizáciu železničnej dopravy, čo umožní v budúcnosti vstup iných subjektov do podnikania v železničnej doprave. Zákon legalizuje túto možnosť po 18 mesiacoch fungovania ŽS.

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno, v priebehu dňa od západu veľká oblačnosť s prehánkami a búrkami, ojedinele aj s krupobitím. Najvyššia denná teplota 23 až 28, na Orave, v Liptove a na krajnom západe okolo 18, na horách vo výške 1500 m 16 stupňov. Južný až juhozápadný vietor 3 až 6, na západe severozápadný okolo 8 m/s.

V sobotu bude premenlivá, časom zmenšená oblačnosť a miestami prehánky. Veterno. Nočná teplota 11 až 7, v horských dolinách okolo 5, denná teplota 16 až 20, na severe miestami okolo 14 stupňov. V nedeľu bude polooblačno až oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 9 až 4, v horských dolinách okolo 2, miestami nadránom slabý prízemný mráz. Denná teplota 17 až 21, na severe okolo 15 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 5.09 a zapadne o 20.28 hod.

Amsterdam

prehánky 12

Atény

jasno29

Belehrad

búrky28

Berlín

prehánky17

Bratislava

dážď18

Brusel

dážď12

Budapešť

prehánky25

Bukurešť

oblačno25

Frankfurt

prehánky14

Helsinki

dážď9

Istanbul

jasno26

Kodaň

dážď11

Lisabon

prehánky19

Londýn

polooblačno14

Madrid

búrky25

Miláno

polooblačno25

Moskva

dážď19

Oslo

dážď11

Paríž

prehánky17

Praha

prehánky15

Rím

búrky26

Sofia

oblačno24

Štokholm

oblačno14

Varšava

prehánky16

Viedeň

dážď17

Záhreb

prehánky24

Ženeva

oblačno16

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.