Hospodársky denník
USD48,912 Sk
EUR43,216 Sk
CHF28,204 Sk
CZK1,26 Sk
  Piatok  18.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Zbližovanie Európy s Áziou

O oživení prepráv medzi Ruskom a Európou

V dňoch 23. a 24. apríla sa v Košiciach stretli predstavitelia ruských, ukrajinských, maďarských a slovenských železníc a špeditérskych firiem na porade zástupcov Medzinárodného koordinačného zväzu Transsibírskych prepráv. Cieľom stretnutia bola dohoda o zvýšení objemov prepráv po Transsibírskej magistrále z Ázie do západnej Európy a opačne. Účastníci rokovania sa dohodli na opätovnom zavedení pravidelných nákladných vlakov Čardáš a Karpaty medzi Moskvou a strednou Európou. Po roku 1998 fungovalo toto spojenie len podľa potreby v prípade dostatočného množstva tovaru. Aby bolo pravidelné, rozhodlo sa, že vlaky nebudú len kontajnerové, ale aj zmiešané. Budú v nich radené aj bežné nákladné vozne. Toto riešenie je len dočasné. V okamihu, keď vlaky prilákajú dostatok prepráv, stanú sa opäť čisto kontajnerovými. Námestník generálneho riaditeľa ŽSR pre obchod a marketing Ing. Pavol Kužma v tejto súvislosti okrem iného zdôraznil: „Pozitívne treba z tohto hľadiska vnímať skutočnosť, že ukrajinské colné orgány zrušili colné kontroly tranzitných prepráv, čo je jeden z dôležitých faktorov pre nárast prepráv. Doteraz existovalo množstvo prepráv, ktoré podliehali zvláštnej kontrole a bolo treba platiť kauciu, aby cez Ukrajinu prešiel tranzit.“ Na porade zástupcov spomínaných krajín riešili aj problém nedostatku prázdnych kontajnerov. Na export z Ruska sa majú využívať kontajnery maďarských a ukrajinských dráh, prípadne ŽSR. Za ich obeh prevezmú zodpovednosť operátori. Aby bol vlak využitý, má sa určiť jeden operátor, ktorý obsadí celý vlak, zaplatí poplatok zúčastneným železniciam a bude získavať prepravy aj pomocou iných prepravcov. Pozvaní hostia navštívili aj terminál v Dobrej pri Čiernej nad Tisou. „Videli sme, že prekladisko má vybudovanú infraštruktúru, teda stačí voziť tovar a využívať jeho kapacity. To je dôležité pre každého operátora, ktorý sa rozhodne prepravovať tovar z Európy do Ruska. Terminál v Dobrej je predpokladom úspešného rozvíjania prepráv a ich nárastu do budúcnosti,“ zdôraznil na záver návštevy námestník generálneho tajomníka Medzinárodného koordinačného zväzu Transsibírskych prepráv, Boris Lukov.

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno, v priebehu dňa od západu veľká oblačnosť s prehánkami a búrkami, ojedinele aj s krupobitím. Najvyššia denná teplota 23 až 28, na Orave, v Liptove a na krajnom západe okolo 18, na horách vo výške 1500 m 16 stupňov. Južný až juhozápadný vietor 3 až 6, na západe severozápadný okolo 8 m/s.

V sobotu bude premenlivá, časom zmenšená oblačnosť a miestami prehánky. Veterno. Nočná teplota 11 až 7, v horských dolinách okolo 5, denná teplota 16 až 20, na severe miestami okolo 14 stupňov. V nedeľu bude polooblačno až oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 9 až 4, v horských dolinách okolo 2, miestami nadránom slabý prízemný mráz. Denná teplota 17 až 21, na severe okolo 15 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 5.09 a zapadne o 20.28 hod.

Amsterdam

prehánky 12

Atény

jasno29

Belehrad

búrky28

Berlín

prehánky17

Bratislava

dážď18

Brusel

dážď12

Budapešť

prehánky25

Bukurešť

oblačno25

Frankfurt

prehánky14

Helsinki

dážď9

Istanbul

jasno26

Kodaň

dážď11

Lisabon

prehánky19

Londýn

polooblačno14

Madrid

búrky25

Miláno

polooblačno25

Moskva

dážď19

Oslo

dážď11

Paríž

prehánky17

Praha

prehánky15

Rím

búrky26

Sofia

oblačno24

Štokholm

oblačno14

Varšava

prehánky16

Viedeň

dážď17

Záhreb

prehánky24

Ženeva

oblačno16

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.