Hospodársky denník
USD48,912 Sk
EUR43,216 Sk
CHF28,204 Sk
CZK1,26 Sk
  Piatok  18.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Ovplyvníte hrozbu tisícročia?

Chcete si zapáliť? Skúste chvíľu počkať a prečítať si nasledujúce riadky. Možno budete potom hľadať inú možnosť reakcie na stres. Vážení podnikatelia (ky), odborníci vám dennodenne pripomínajú, že hrozbou tretieho tisícročia je tzv. chronická obštrukčná choroba pľúc – poškodenie dýchacích orgánov dlhodobou inhaláciou škodlivín – predovšetkým cigaretového dymu. Ročne na ňu zomiera asi 3 milióny ľudí, v celosvetovom meradle je štvrtou najčastejšou príčinou smrti. Keďže fajčiarov pribúda, Svetová zdravotnícka organizácia predpokladá, že do roku 2020 sa táto choroba dostane na tretie miesto. Problémom však je i to, že sa podpisuje pod milióny predčasne invalidizovaných pacientov, neschopných aktívne, produktívne a plnohodnotne žiť.

Najčastejším symptómom, ktorý upozorňuje na prítomnosť ochorenia, je chronický kašeľ, k nemu sa potom pridružuje zhoršená tolerancia záťaže a dýchavičnosť – napr. pri chôdzi do schodov. Na Slovensku fajčí približne 50 % dospelých mužov a 35 % dospelých žien, pričom najviac ich je v produktívnom veku. Ohrození sú aj tí, ktorí sa v minulosti fajčenia vzdali a dnes majú problémy s dýchaním. V tejto súvislosti však treba poznamenať, že aj iné inhalované škodliviny, najmä také, ktoré sa vyskytujú v profesijnej činnosti ( v profesiách, ako sú baníci, tunelári, práca v prostredí s textilným prachom), môžu spôsobiť takéto ochorenie. Jeho príčinou je zápal najdrobnejších dýchacích ciest ako následok ich chronického poškodenia. Zhoršuje sa výmena plynov, sťažuje sa dýchanie cez zúžené a zdeformované cesty. Ak príde k poslednej fáze, pacienti sú odkázaní na kyslíkový prístroj a môžu zomrieť na nepríjemné udusenie.

Tak čo, nerozmyslíte si to s tou cigaretou? Kým nie je neskoro... Aj v určitej fáze už vzniknutého ochorenia je šanca, lieky síce nepredĺžia pacientovi život, ale významne môžu zlepšiť jeho kvalitu tým, že potláčajú symptómy ochorenia – predovšetkým pocit nedostatku vzduchu a nízku toleranciu fyzickej záťaže. Ale predsa, bez toho všetkého možno byť, keď napríklad zmeníme životný štýl a zostaneme vnímavejší k pravdám z medicínskeho sveta... To je však iba zbožné želanie, pretože ako definujú znalci - našinec je nepoučiteľný a cigareta čoraz viac a viac patrí k dennej výbave slovenského podnikateľa. Ale pozor, vážení... svet a jeho manažérske hviezdy už cigaretu dávno vylúčili zo svojho života a doménou úspešných sa stal kult o svoje telo a duševné zdravie.

(lk)

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno, v priebehu dňa od západu veľká oblačnosť s prehánkami a búrkami, ojedinele aj s krupobitím. Najvyššia denná teplota 23 až 28, na Orave, v Liptove a na krajnom západe okolo 18, na horách vo výške 1500 m 16 stupňov. Južný až juhozápadný vietor 3 až 6, na západe severozápadný okolo 8 m/s.

V sobotu bude premenlivá, časom zmenšená oblačnosť a miestami prehánky. Veterno. Nočná teplota 11 až 7, v horských dolinách okolo 5, denná teplota 16 až 20, na severe miestami okolo 14 stupňov. V nedeľu bude polooblačno až oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 9 až 4, v horských dolinách okolo 2, miestami nadránom slabý prízemný mráz. Denná teplota 17 až 21, na severe okolo 15 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 5.09 a zapadne o 20.28 hod.

Amsterdam

prehánky 12

Atény

jasno29

Belehrad

búrky28

Berlín

prehánky17

Bratislava

dážď18

Brusel

dážď12

Budapešť

prehánky25

Bukurešť

oblačno25

Frankfurt

prehánky14

Helsinki

dážď9

Istanbul

jasno26

Kodaň

dážď11

Lisabon

prehánky19

Londýn

polooblačno14

Madrid

búrky25

Miláno

polooblačno25

Moskva

dážď19

Oslo

dážď11

Paríž

prehánky17

Praha

prehánky15

Rím

búrky26

Sofia

oblačno24

Štokholm

oblačno14

Varšava

prehánky16

Viedeň

dážď17

Záhreb

prehánky24

Ženeva

oblačno16

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.