Hospodársky denník
USD48,912 Sk
EUR43,216 Sk
CHF28,204 Sk
CZK1,26 Sk
  Piatok  18.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Chcete byť úspešní? Musíte byť vyspatí!

Túžba po dokonalosti, stres, zodpovednosť, prepracovanosť - to všetko narúša kvalitu nášho spánku. Mozog je jediný orgán ľudského tela, ktorého regeneráciu zabezpečí jedine spánok. Pritom práve hodiny „strávené“ na lôžku považuje mnoho podnikateľov za zbytočnú stratu času. Odborníci však varujú: vaša výkonnosť sa tak podstatne znižuje, ohrozujete obranyschopnosť svojho organizmu, psychické zdravie a v konečnej dôsledku aj úspech. V seriáli dnes pokračujeme na tému: AJ NESPAVOSŤ JE CHOROBA.

Vo vyspelých krajinách trpí poruchami spánku tretina ľudí. Nespavosť je choroba . Začína ňou byť od tej chvíle, keď nám začne prekážať. Ale to je prísne individuálne, každý potrebuje na odpočinok iný počet hodín. Vo všeobecnosti platí, že spánok je výdatný vtedy, ak sa po ňom cítime svieži a odpočinutí.

Nespavosťou nepochybne trpeli už ľudia v minulých storočiach. Dnes sa však zlepšuje diagnostika a liečba porúch spánku, a to je jeden z dôvodov, prečo týchto pacientov pribúda. Žijeme iným spôsobom života, keď si nemôžeme odpočinúť tak, ako by to náš organizmus potreboval. V porovnaní s dobou pred 50 - 100 rokmi sa čas spánku skrátil v priemere o dve hodiny. Napríklad naše babičky si po obede na pol hodinky ľahli. To si dnes iba málokto môže dovoliť. Prosto i na našom spánku sa odráža zrýchlené životné tempo.

Dalo by sa povedať, že ľudí, ktorí sa na podobné ťažkosti sťažujú, pribúda. To ukazujú štatistiky vo vyspelých krajinách, kde 30 - 40 percent ľudí trpí nejakou poruchou spánku. V Spojených štátoch a mnohých západoeurópskych krajinách s vyspelým zdravotníctvom už vyrástla sieť špecializovaných kliník .

Čo všetko vedie k poruchám spánku? Predovšetkým sú to psychické poruchy, stres, zlé návyky, ale aj príčiny fyzikálneho rázu, kam patrí hluk, svetlo, nevhodná teplota miestnosti, ale aj nezvyčajná nadmorská výška...

Poruchy spánku bývajú prejavom iných chorôb ľudského organizmu. Človek, ktorý trpí nespavosťou, by si mal upraviť svoju životosprávu – fyzicky a duševne neprepínať, naučiť sa vhodne odpočívať, vyhýbať sa ťažkým jedlám a alkoholu. Odborníci radia rôzne relaxačné a psychologické techniky.

Výskumy ukazujú, že takmer 60 percent podnikateľov, manažérov a ďalších úspešných ľudí sa sťažuje na tento neduh. Práve túžba po úspechu, nevyhnutnosť byť stále v strehu, zvažovať svoje rozhodnutia a vyrovnať sa s veľkou zodpovednosťou je to, čo im doslova nedá spať.

Vedecké štúdie síce dokázali, že nejaký čas možno nedostatok spánku prekonať, že mozog dokáže na istý čas nahradiť funkciu tých svojich častí, ktoré sú nedostatkom spánku postihnuté, ako však odborníci upozorňujú, nič nie je večné. Následky sú kruté. Ak teda chcete byť skutočne úspešní, musíte byť vyspatí.

(mb)

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno, v priebehu dňa od západu veľká oblačnosť s prehánkami a búrkami, ojedinele aj s krupobitím. Najvyššia denná teplota 23 až 28, na Orave, v Liptove a na krajnom západe okolo 18, na horách vo výške 1500 m 16 stupňov. Južný až juhozápadný vietor 3 až 6, na západe severozápadný okolo 8 m/s.

V sobotu bude premenlivá, časom zmenšená oblačnosť a miestami prehánky. Veterno. Nočná teplota 11 až 7, v horských dolinách okolo 5, denná teplota 16 až 20, na severe miestami okolo 14 stupňov. V nedeľu bude polooblačno až oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 9 až 4, v horských dolinách okolo 2, miestami nadránom slabý prízemný mráz. Denná teplota 17 až 21, na severe okolo 15 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 5.09 a zapadne o 20.28 hod.

Amsterdam

prehánky 12

Atény

jasno29

Belehrad

búrky28

Berlín

prehánky17

Bratislava

dážď18

Brusel

dážď12

Budapešť

prehánky25

Bukurešť

oblačno25

Frankfurt

prehánky14

Helsinki

dážď9

Istanbul

jasno26

Kodaň

dážď11

Lisabon

prehánky19

Londýn

polooblačno14

Madrid

búrky25

Miláno

polooblačno25

Moskva

dážď19

Oslo

dážď11

Paríž

prehánky17

Praha

prehánky15

Rím

búrky26

Sofia

oblačno24

Štokholm

oblačno14

Varšava

prehánky16

Viedeň

dážď17

Záhreb

prehánky24

Ženeva

oblačno16

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.