Hospodársky denník
USD48,912 Sk
EUR43,216 Sk
CHF28,204 Sk
CZK1,26 Sk
  Piatok  18.Mája 2001

Chcete byť úspešní? Musíte byť vyspatí!

Túžba po dokonalosti, stres, zodpovednosť, prepracovanosť - to všetko narúša kvalitu nášho spánku. Mozog je jediný orgán ľudského tela, ktorého regeneráciu zabezpečí jedine spánok. Pritom práve hodiny „strávené“ na lôžku považuje mnoho podnikateľov za zbytočnú stratu času. Odborníci však varujú: vaša výkonnosť sa tak podstatne znižuje, ohrozujete obranyschopnosť svojho organizmu, psychické zdravie a v konečnej dôsledku aj úspech. V seriáli dnes pokračujeme na tému: AJ NESPAVOSŤ JE CHOROBA.

Vo vyspelých krajinách trpí poruchami spánku tretina ľudí. Nespavosť je choroba . Začína ňou byť od tej chvíle, keď nám začne prekážať. Ale to je prísne individuálne, každý potrebuje na odpočinok iný počet hodín. Vo všeobecnosti platí, že spánok je výdatný vtedy, ak sa po ňom cítime svieži a odpočinutí.

Nespavosťou nepochybne trpeli už ľudia v minulých storočiach. Dnes sa však zlepšuje diagnostika a liečba porúch spánku, a to je jeden z dôvodov, prečo týchto pacientov pribúda. Žijeme iným spôsobom života, keď si nemôžeme odpočinúť tak, ako by to náš organizmus potreboval. V porovnaní s dobou pred 50 - 100 rokmi sa čas spánku skrátil v priemere o dve hodiny. Napríklad naše babičky si po obede na pol hodinky ľahli. To si dnes iba málokto môže dovoliť. Prosto i na našom spánku sa odráža zrýchlené životné tempo.

Dalo by sa povedať, že ľudí, ktorí sa na podobné ťažkosti sťažujú, pribúda. To ukazujú štatistiky vo vyspelých krajinách, kde 30 - 40 percent ľudí trpí nejakou poruchou spánku. V Spojených štátoch a mnohých západoeurópskych krajinách s vyspelým zdravotníctvom už vyrástla sieť špecializovaných kliník .

Čo všetko vedie k poruchám spánku? Predovšetkým sú to psychické poruchy, stres, zlé návyky, ale aj príčiny fyzikálneho rázu, kam patrí hluk, svetlo, nevhodná teplota miestnosti, ale aj nezvyčajná nadmorská výška...

Poruchy spánku bývajú prejavom iných chorôb ľudského organizmu. Človek, ktorý trpí nespavosťou, by si mal upraviť svoju životosprávu – fyzicky a duševne neprepínať, naučiť sa vhodne odpočívať, vyhýbať sa ťažkým jedlám a alkoholu. Odborníci radia rôzne relaxačné a psychologické techniky.

Výskumy ukazujú, že takmer 60 percent podnikateľov, manažérov a ďalších úspešných ľudí sa sťažuje na tento neduh. Práve túžba po úspechu, nevyhnutnosť byť stále v strehu, zvažovať svoje rozhodnutia a vyrovnať sa s veľkou zodpovednosťou je to, čo im doslova nedá spať.

Vedecké štúdie síce dokázali, že nejaký čas možno nedostatok spánku prekonať, že mozog dokáže na istý čas nahradiť funkciu tých svojich častí, ktoré sú nedostatkom spánku postihnuté, ako však odborníci upozorňujú, nič nie je večné. Následky sú kruté. Ak teda chcete byť skutočne úspešní, musíte byť vyspatí.

(mb)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.