Hospodársky denník
USD48,912 Sk
EUR43,216 Sk
CHF28,204 Sk
CZK1,26 Sk
  Piatok  18.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Ako sa brániť proti stresu

Stres považujú odborníci za najčastejšiu, ale aj najviac podcenenú príčinu chorôb u človeka. Viac ako tri štvrtiny obyvateľstva v priemyselne vyspelých krajinách sa sťažujú na nedostatok času.

Dlhšie stresové fázy môžu pritom vyvolať vážne ťažkosti, akými sú napríklad bolesti chrbtice, chronická únava, vysoký tlak a choroby srdca a ciev. Na stresové situácie reaguje organizmus každého z nás zvýšenou tvorbou hormónu adrenalínu, ktorý uľahčuje organizmu zvládnuť záťaž. Trvalý stres a trvalý prebytok adrenalínu však môže viesť k poškodeniu zdravia.

Na každodennú záťaž reaguje veľa ľudí neprimeraným spôsobom, napríklad nadmernou konzumáciou tukov a cukru. Pritom okrem dostatočného pohybu je dôležitým pomocníkom v odbúraní stresu práve správna výživa. Pokiaľ žije človek v ustavičnom telesnom a duševnom napätí, urýchľujú sa v organizme spaľovacie procesy.

Počas tohto zložitého procesu sa uvoľňuje množstvo tzv. voľných radikálov, ktoré nielenže oslabujú imunitný systém, ale bezprostredne podporujú aj vznik rakoviny. Dôležitý je preto pravidelný prísun vitamínu A, C a E, ktoré obsahuje ovocie, zelenina a obilniny. Práve preto by sme mali mať na tanieri čo najviac farieb, tvrdia odborníci z viedenskej univerzity a odporúčajú riadiť sa v boji proti stresu týmito princípmi:

- analýza: človek si musí najskôr vyjasniť, ktoré situácie ho privádzajú do infarktových stavov,

- dostatok pohybu: už 30-minútová pomalá prechádzka na čerstvom vzduchu odbúra zbytočný hnev a prebytočnú energiu,

- vyhýbanie sa možným stresovým situáciám,

- pokoj: človek si má dopriať dostatok odpočinku a spánku a v dostatočnej miere sa má venovať tomu, čo ho poteší a vyvolá pocity šťastia,

- časová a pracovná regulácia: nenaložte si na plecia viac práce a povinností, ako unesiete.

Dobrým pomocníkom v odbúraní stresu sú aj sociálne kontakty. Samota stres často zintenzívni. Psychológovia preto radia pomáhať ľuďom, ktorí sa ocitli v problémoch. Takéto rozhodnutie vyvolá pocity užitočnosti a pomôže pozrieť sa na vlastnú situáciu s nadhľadom.

(od)

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno, v priebehu dňa od západu veľká oblačnosť s prehánkami a búrkami, ojedinele aj s krupobitím. Najvyššia denná teplota 23 až 28, na Orave, v Liptove a na krajnom západe okolo 18, na horách vo výške 1500 m 16 stupňov. Južný až juhozápadný vietor 3 až 6, na západe severozápadný okolo 8 m/s.

V sobotu bude premenlivá, časom zmenšená oblačnosť a miestami prehánky. Veterno. Nočná teplota 11 až 7, v horských dolinách okolo 5, denná teplota 16 až 20, na severe miestami okolo 14 stupňov. V nedeľu bude polooblačno až oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 9 až 4, v horských dolinách okolo 2, miestami nadránom slabý prízemný mráz. Denná teplota 17 až 21, na severe okolo 15 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 5.09 a zapadne o 20.28 hod.

Amsterdam

prehánky 12

Atény

jasno29

Belehrad

búrky28

Berlín

prehánky17

Bratislava

dážď18

Brusel

dážď12

Budapešť

prehánky25

Bukurešť

oblačno25

Frankfurt

prehánky14

Helsinki

dážď9

Istanbul

jasno26

Kodaň

dážď11

Lisabon

prehánky19

Londýn

polooblačno14

Madrid

búrky25

Miláno

polooblačno25

Moskva

dážď19

Oslo

dážď11

Paríž

prehánky17

Praha

prehánky15

Rím

búrky26

Sofia

oblačno24

Štokholm

oblačno14

Varšava

prehánky16

Viedeň

dážď17

Záhreb

prehánky24

Ženeva

oblačno16

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.