Hospodársky denník
USD48,912 Sk
EUR43,216 Sk
CHF28,204 Sk
CZK1,26 Sk
  Piatok  18.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Ísť svojou vlastnou cestou

V Slovarte vyšla významnému slovenskému umelcovi Tiborovi Bartfayovi (1922) po roku prípravy veľká monografia, v ktorej sú okrem jeho koláží aj plastiky. Autorom monografie je výtvarný teoretik Ľubomír Podušel a publikácia je dokumentom umelcových dlhoročných aktivít. „V tomto čase som mohol dať do knihy už to, čo som ja chcel,“ uviedol majster Bartfay pre Hospodársky denník. V súčasnosti sa chystá so svojimi najnovšími dielami do USA, ale aj Hamburgu a Paríža. Vzhľadom na mnohé rozporuplnosti súčasnosti sme sa ho spýtali, akú podobu artefaktu by jej dal, keby sa ju rozhodol stvárniť. „Je to obdobie s množstvom chaosu. Voľakedy sa umelecké smery vytvárali dlhé obdobie a teraz ani nedokážeme sledovať, čo za posledných päť až desať rokov vo svete vzniklo. Nepozerám sa však na filozofický prínos svojich prác, ale vnímam to tak, že buď sú sochy dobré, alebo zlé. A ja sa snažím robiť tie prvé.“ Ako zdôraznil, dnes chce byť v umení každý svetový. A to je zlý začiatok. Treba pracovať predovšetkým na sebe a nie pozerať sa, čo robí druhý. V týchto hektických časoch sa vracia do gréckej mytológie a chce stvárňovať aj našu starú slovanskú históriu, ale, ako povedal, cez nové videnie. Na Slovensku je podľa neho niekoľko dobrých sochárov, ktorí idú svojou cestou, ale je veľa aj tých, ktorí sa napriek snaženiu ťažko presadia doma, nieto ešte vo svete. „Odporúčam im vniesť do výtvarného umenia svoj vlastný pohľad a nezačínať tam, kde druhí končia. A ešte jedno: Základom je poznať prírodu a človeka,“ zdôrazňuje majster Bartfay.

(tu)

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno, v priebehu dňa od západu veľká oblačnosť s prehánkami a búrkami, ojedinele aj s krupobitím. Najvyššia denná teplota 23 až 28, na Orave, v Liptove a na krajnom západe okolo 18, na horách vo výške 1500 m 16 stupňov. Južný až juhozápadný vietor 3 až 6, na západe severozápadný okolo 8 m/s.

V sobotu bude premenlivá, časom zmenšená oblačnosť a miestami prehánky. Veterno. Nočná teplota 11 až 7, v horských dolinách okolo 5, denná teplota 16 až 20, na severe miestami okolo 14 stupňov. V nedeľu bude polooblačno až oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 9 až 4, v horských dolinách okolo 2, miestami nadránom slabý prízemný mráz. Denná teplota 17 až 21, na severe okolo 15 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 5.09 a zapadne o 20.28 hod.

Amsterdam

prehánky 12

Atény

jasno29

Belehrad

búrky28

Berlín

prehánky17

Bratislava

dážď18

Brusel

dážď12

Budapešť

prehánky25

Bukurešť

oblačno25

Frankfurt

prehánky14

Helsinki

dážď9

Istanbul

jasno26

Kodaň

dážď11

Lisabon

prehánky19

Londýn

polooblačno14

Madrid

búrky25

Miláno

polooblačno25

Moskva

dážď19

Oslo

dážď11

Paríž

prehánky17

Praha

prehánky15

Rím

búrky26

Sofia

oblačno24

Štokholm

oblačno14

Varšava

prehánky16

Viedeň

dážď17

Záhreb

prehánky24

Ženeva

oblačno16

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.