Hospodársky denník
USD48,912 Sk
EUR43,216 Sk
CHF28,204 Sk
CZK1,26 Sk
  Piatok  18.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Dve jubileá majstra

Pre klasika českého kresleného humoru Vladimíra Renčína (1941), je prvý rok nového milénia aj rokom jubileí. V roku, keď od jeho prvej kresby uverejnenej v „Zemědelkách“ uplynuli už štyri desaťročia, oslávi aj svoje ďalšie vzácne okrúhle životné jubileum - 60. narodeniny.

Pôvodným povolaním ekonóm, výtvarník samouk, výtvarne vyrástol, vyučil sa, zmaturoval a promoval na stránkach novín a časopisov, kde prísnu skúšobnú komisiu tvoril široký a početný pedagogický zbor - milióny vďačných divákov na obidvoch brehoch rieky Moravy.

Rokmi originálny a nenapodobiteľný, zaujímavý a inšpiratívny Vladimír Renčín by svoje kresby už dávno nemusel podpisovať, pretože ich už každý z nás dôverne pozná. Z populárneho Dikobrazu (kde už v roku 1984, spolu s Winterom - Nepraktom zvíťazili v celorepublikovej ankete o najpopulárnejšieho karikaturistu časopisu) Mladého světa, Vlasty a Květov, ale aj v ďalších spoločenských a politických mesačníkoch, týždenníkoch a v denníkoch ilustrovaných kníh, kalendárov, pohľadníc, plagátov a kreslených reklám.

Výrazne sa presadil aj za hranicami. Jeho kreslený humor je uhlom pohľadu na svet. Nevyčerpateľná mozaika humorných príbehov, portréty jeho názorov, postojov a pocitov, nám v širokom diapazóne nenapodobiteľne glosuje - slovným vtipom - obyčajný život okolo nás. Vyjadruje sa k problémom spoločnosti a jej vývoji, ktoré stoja za to, aby sa na ne poukazovalo. Život - po roku 1989 - je pre neho priam učebnicou ľudských vzťahov a charakterov v českej spoločnosti, ktoré treba bez noblesy pranierovať. S jeho glosami môžeme súhlasiť i polemizovať, no nikdy nezostanú bez povšimnutia. Na konte má (doma i v zahraničí) viac ako tucet kníh vlastných kresieb (z nich najznámejšia je Lety a pády, vyšli v náklade takmer 150-tisíc kusov). Má za sebou desiatky úspešných výstav doma a v zahraničí. Počty návštevníkov doma i v zahraničí vysoko prevyšujú bežný priemer. Český „východniar“ sa pre slávu a popularitu nenechal zlákať „stovežatou“ a ostal verný svojmu Hradcu Králové.

Peter Závacký

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno, v priebehu dňa od západu veľká oblačnosť s prehánkami a búrkami, ojedinele aj s krupobitím. Najvyššia denná teplota 23 až 28, na Orave, v Liptove a na krajnom západe okolo 18, na horách vo výške 1500 m 16 stupňov. Južný až juhozápadný vietor 3 až 6, na západe severozápadný okolo 8 m/s.

V sobotu bude premenlivá, časom zmenšená oblačnosť a miestami prehánky. Veterno. Nočná teplota 11 až 7, v horských dolinách okolo 5, denná teplota 16 až 20, na severe miestami okolo 14 stupňov. V nedeľu bude polooblačno až oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 9 až 4, v horských dolinách okolo 2, miestami nadránom slabý prízemný mráz. Denná teplota 17 až 21, na severe okolo 15 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 5.09 a zapadne o 20.28 hod.

Amsterdam

prehánky 12

Atény

jasno29

Belehrad

búrky28

Berlín

prehánky17

Bratislava

dážď18

Brusel

dážď12

Budapešť

prehánky25

Bukurešť

oblačno25

Frankfurt

prehánky14

Helsinki

dážď9

Istanbul

jasno26

Kodaň

dážď11

Lisabon

prehánky19

Londýn

polooblačno14

Madrid

búrky25

Miláno

polooblačno25

Moskva

dážď19

Oslo

dážď11

Paríž

prehánky17

Praha

prehánky15

Rím

búrky26

Sofia

oblačno24

Štokholm

oblačno14

Varšava

prehánky16

Viedeň

dážď17

Záhreb

prehánky24

Ženeva

oblačno16

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.