Hospodársky denník
USD48,912 Sk
EUR43,216 Sk
CHF28,204 Sk
CZK1,26 Sk
  Piatok  18.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Rotujú okolo vlastnej osi

Americkí astronómi prišli na stopu zvláštneho fenoménu: Pri skúmaní čiernej diery vo vzdialenosti 10 000 svetelných rokov namerali röntgenové žiarenie, ktoré tam vôbec nemalo byť. Žiarenie, pochádzajúce z blízkeho okolia čiernej diery, svedčí o tom, že tieto útvary sú v pohybe - rotujú okolo svojej vlastnej osi.

„Skoro každý vesmírny objekt rotuje - planéty, hviezdy a galaxie,“ hovorí Tod Strohmayer z Goddardovho centra vesmírnych letov (GSFC). „Pri čiernych dierach je takýto proces ťažšie pozorovateľný, pretože nemajú pevný povrch.“

Strohmayerov tím si vzal na mušku mikrokvazar s označením GRO J1655-40. Mikrokvazary sú zvláštne formy čiernych dier: Z ich pólov vystreľujú veľkou rýchlosťou do vesmíru prúdy častíc, takzvané džety. Ako ostatné čierne diery sa ani mikrokvazary nedajú pozorovať priamo, pretože ich mohutná gravitácia pohltí všetko svetlo.

Astronómi pri pozorovaní čiernych dier preto používajú malý trik: Nevšímajú si čiernu dieru samotnú, ale jej vplyvy na okolie. Ak sa hmota dostane do blízkosti čiernej diery, vytvorí okolo nej najprv akýsi prstenec. Pri putovaní k centru diery sa hmota tak silno zahreje, že začne emitovať röntgenové žiarenie, ktoré sa dá merať röntgenovým teleskopom umiestneným na zemskom orbite.

Pre svoje pozorovania Strohmayer využil družicu Rossi X-Ray Timing Explorer, ktorú vypustili v roku 1995. Počas vyhodnocovania dát narazil na periodicky sa opakujúci signál. Časť röntgenového žiarenia sa zablysla asi 300-krát za sekundu - to je typické pre oblak plynu v tesnej blízkosti čiernej diery.

Druhý signál, ktorý Strohmayer objavil, však už vôbec nebol typický - objavoval sa 450-krát za sekundu. Takto rýchlo rotujúci plyn musí byť podľa teórie veľmi blízko pri čiernej diere. A to tak blízko, že by nemalo uniknúť žiadne žiarenie - iba ak čierna diera rotuje. V tomto prípade môže hmota krúžiť okolo diery rýchlejšie bez toho, že by padla do temna jej gravitačnej pasce.

Strohmayerov objav je zrozumiteľnejší vo svetle teórie o vzniku čiernych dier. Tieto útvary sú pozostatkami veľkých hviezd (viac ako desať hmotností Slnka), ktoré svoju existenciu skončia výbuchom supernovy. Hviezda pritom veľkou rýchlosťou odhodí svoj vonkajší plynný obal, zatiaľ čo jej centrálna oblasť pôsobením gravitácie skolabuje do extrémne hustého objektu - čiernej diery. Pri tomto procese sa točivý moment rotujúcej hviezdy prenesie na čiernu dieru. A práve tento fenomén dokázal Strohmayer ako prvý.

(kab)

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno, v priebehu dňa od západu veľká oblačnosť s prehánkami a búrkami, ojedinele aj s krupobitím. Najvyššia denná teplota 23 až 28, na Orave, v Liptove a na krajnom západe okolo 18, na horách vo výške 1500 m 16 stupňov. Južný až juhozápadný vietor 3 až 6, na západe severozápadný okolo 8 m/s.

V sobotu bude premenlivá, časom zmenšená oblačnosť a miestami prehánky. Veterno. Nočná teplota 11 až 7, v horských dolinách okolo 5, denná teplota 16 až 20, na severe miestami okolo 14 stupňov. V nedeľu bude polooblačno až oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 9 až 4, v horských dolinách okolo 2, miestami nadránom slabý prízemný mráz. Denná teplota 17 až 21, na severe okolo 15 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 5.09 a zapadne o 20.28 hod.

Amsterdam

prehánky 12

Atény

jasno29

Belehrad

búrky28

Berlín

prehánky17

Bratislava

dážď18

Brusel

dážď12

Budapešť

prehánky25

Bukurešť

oblačno25

Frankfurt

prehánky14

Helsinki

dážď9

Istanbul

jasno26

Kodaň

dážď11

Lisabon

prehánky19

Londýn

polooblačno14

Madrid

búrky25

Miláno

polooblačno25

Moskva

dážď19

Oslo

dážď11

Paríž

prehánky17

Praha

prehánky15

Rím

búrky26

Sofia

oblačno24

Štokholm

oblačno14

Varšava

prehánky16

Viedeň

dážď17

Záhreb

prehánky24

Ženeva

oblačno16

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.