Hospodársky denník
USD48,912 Sk
EUR43,216 Sk
CHF28,204 Sk
CZK1,26 Sk
  Piatok  18.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Ženy ovplyvniteľnejšie

Spôsob rozkladania alkoholu v žalúdku vysvetľuje, prečo má požívanie alkoholu výraznejšie účinky u žien. Ženy sú zraniteľnejšie, pokiaľ ide o choroby spojené s alkoholom. Toxické účinky alkoholu sa výraznejšie prejavujú na vnútorných orgánoch žien vrátane pečene, srdca a mozgu. Zistilo sa napríklad, že minimálne množstvo alkoholu potrebné na vznik cirhózy v pečeni je u žien dva- až trikrát menšie ako u mužov. Jeden z dôvodov, prečo u žien v porovnaní s mužmi vznikne v krvi vyššia hladina alkoholu po požití rovnakého množstva alkoholu, spočíva vo zvyčajne nižšej hmotnosti žien. Okrem toho tkanivá žien obsahujú viac tuku; alkohol sa v tuku nemôže rozptýliť, a preto sa u žien horšie rozrieďuje.

Avšak vedci zistili, že kľúčovým faktorom môže byť spôsob, akým sa alkohol rozkladá v žalúdku ešte predtým, ako sa dostane do krvného riečišťa. Enzýmy v žalúdku rozkladajú dávky alkoholu požité osobou, a tak tento systém zabraňuje nadmiernemu rastu hladiny alkoholu v krvi. Tieto enzýmy sú u žien menej aktívne ako u mužov, a preto v krvnom riečišti žien skončí väčšie množstvo alkoholu. Alkoholizmus zároveň potláča činnosť týchto enzýmov, následkom čoho ženy--alkoholičky nie sú schopné v žalúdku odbúravať žiadny alkohol. Hladina alkoholu v krvi je potom po požití taká istá, ako keby si ho podali injekčne priamo do žily.

Výskum prebiehal vo výskumnom centre zdravotného strediska v Bronxe, New York. Kým na pivo reagovali ženy i muži zhodne, ženy boli menej schopné rozkladať víno a destiláty. Profesor Steven Schenker z univerzity v Texase zdôrazňuje, že ženy si jednoducho musia dávať väčší pozor na množstvo alkoholu, ktoré vypijú. Andrew Varley z Inštitútu alkoholových štúdií dodáva, že hoci muži tradične majú väčší sklon k extrémnemu prepadnutiu alkoholu, ide iba o odraz tradičných vzorov pitia a nie prirodzenú vnímavosť na alkohol.

(kab)

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno, v priebehu dňa od západu veľká oblačnosť s prehánkami a búrkami, ojedinele aj s krupobitím. Najvyššia denná teplota 23 až 28, na Orave, v Liptove a na krajnom západe okolo 18, na horách vo výške 1500 m 16 stupňov. Južný až juhozápadný vietor 3 až 6, na západe severozápadný okolo 8 m/s.

V sobotu bude premenlivá, časom zmenšená oblačnosť a miestami prehánky. Veterno. Nočná teplota 11 až 7, v horských dolinách okolo 5, denná teplota 16 až 20, na severe miestami okolo 14 stupňov. V nedeľu bude polooblačno až oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 9 až 4, v horských dolinách okolo 2, miestami nadránom slabý prízemný mráz. Denná teplota 17 až 21, na severe okolo 15 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 5.09 a zapadne o 20.28 hod.

Amsterdam

prehánky 12

Atény

jasno29

Belehrad

búrky28

Berlín

prehánky17

Bratislava

dážď18

Brusel

dážď12

Budapešť

prehánky25

Bukurešť

oblačno25

Frankfurt

prehánky14

Helsinki

dážď9

Istanbul

jasno26

Kodaň

dážď11

Lisabon

prehánky19

Londýn

polooblačno14

Madrid

búrky25

Miláno

polooblačno25

Moskva

dážď19

Oslo

dážď11

Paríž

prehánky17

Praha

prehánky15

Rím

búrky26

Sofia

oblačno24

Štokholm

oblačno14

Varšava

prehánky16

Viedeň

dážď17

Záhreb

prehánky24

Ženeva

oblačno16

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.