Hospodársky denník
USD48,912 Sk
EUR43,216 Sk
CHF28,204 Sk
CZK1,26 Sk
  Piatok  18.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Nielen proti požiarom

Austrálski vedci pracujú na vývoji systému, ktorý automaticky rozozná vzdialenosť medzi elektrickými vedeniami a vrcholcami okolitých stromov. Takto sa má podstatne znížiť počet lesných požiarov a výpadkov v dodávkach prúdu.

Nová technológia umožní elektrárňam kontrolovať vedenia zo vzduchu, čím sa ušetria peniaze a nebude treba robiť manuálne inšpekcie. Systém vyvíja spoločnosť Powercor Australia v spolupráci so štátnym výskumným inštitútom CSIRO.

„Každý rok vynakladá Powercor milióny dolárov len na to, aby zabezpečil, že sa elektrické vedenia nedostanú do kontaktu s okolitou vegetáciou,“ uviedol Bob Coultier zo spoločnosti Powercor. Pracovníci musia vedenia obchádzať manuálne, čo zvyšuje náklady.

Základom revolučného systému sú dve kamery, ktoré stereofónne snímajú vedenia a ich okolie. Kamery sú namontované na malom lietadle, ktoré letí pozdĺž vedení. Na rozoznanie káblov a vegetácie vyvinuli Changming Sun a Mark Bergman špeciálny softvér. Ten vypočíta vzdialenosť tak, že zo stereozáberov odvodí priestorové informácie.

„Táto technológia je niečo ako stereo pohľad počítača. Podobá sa ľudskému videniu. Kamery a počítač sú ako oči a mozog, ktoré pracujú bezdotykovo,“ vysvetľuje Bergman. Napriek všetkej podobnosti je technika oveľa presnejšia ako ľudské oko.

Nový systém nájde v budúcnosti podľa Coultiera široké uplatnenie a neobmedzí sa len na kontrolu elektrických vedení. Využiť ho môžu cestári, železničiari, spojári a ďalšie odvetvia, v ktorých treba kontrolovať rozvodné siete. To všetko môže výrazne prospieť a eliminovať obrovské straty, ktoré vznikajú nielen pri požiaroch, ale aj rôznych poruchách a výpadkoch v dodávkach elektrického prúdu.

(TASR)

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno, v priebehu dňa od západu veľká oblačnosť s prehánkami a búrkami, ojedinele aj s krupobitím. Najvyššia denná teplota 23 až 28, na Orave, v Liptove a na krajnom západe okolo 18, na horách vo výške 1500 m 16 stupňov. Južný až juhozápadný vietor 3 až 6, na západe severozápadný okolo 8 m/s.

V sobotu bude premenlivá, časom zmenšená oblačnosť a miestami prehánky. Veterno. Nočná teplota 11 až 7, v horských dolinách okolo 5, denná teplota 16 až 20, na severe miestami okolo 14 stupňov. V nedeľu bude polooblačno až oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 9 až 4, v horských dolinách okolo 2, miestami nadránom slabý prízemný mráz. Denná teplota 17 až 21, na severe okolo 15 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 5.09 a zapadne o 20.28 hod.

Amsterdam

prehánky 12

Atény

jasno29

Belehrad

búrky28

Berlín

prehánky17

Bratislava

dážď18

Brusel

dážď12

Budapešť

prehánky25

Bukurešť

oblačno25

Frankfurt

prehánky14

Helsinki

dážď9

Istanbul

jasno26

Kodaň

dážď11

Lisabon

prehánky19

Londýn

polooblačno14

Madrid

búrky25

Miláno

polooblačno25

Moskva

dážď19

Oslo

dážď11

Paríž

prehánky17

Praha

prehánky15

Rím

búrky26

Sofia

oblačno24

Štokholm

oblačno14

Varšava

prehánky16

Viedeň

dážď17

Záhreb

prehánky24

Ženeva

oblačno16

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.