Hospodársky denník
USD48,912 Sk
EUR43,216 Sk
CHF28,204 Sk
CZK1,26 Sk
  Piatok  18.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Územné plánovanie

Stavebné povolenie n Ohlásenie stavby

Územným plánovaním rozumieme riešenie priestorového usporiadania a funkčného využívania územia. Územný plán ustanovuje pravidlá organizovania územia a vecne a časovo koordinuje výstavbu.

Územné plánovanie je vymedzená činnosť predovšetkým stavebných úradov, ktorými sú najmä odbory životného prostredia okresných úradov, kde sa zbierajú územnoplánovacie podklady a vypracúva na ich základe územnoplánovacia dokumentácia.

Ak je záujmom podnikateľa výstavba novej stavby alebo úprava, dostavba a podobne, potom potrebuje na túto akciu súhlas alebo vyjadrenie orgánu určeného zákonom, a to práve v súlade s územnou dokumentáciou, najmä územným plánom a územným projektom. O výstavbu možno žiadať aj mimo času schvaľovania príslušnej dokumentácie, ale aj mimo nej, avšak stavba bude musieť byť v súlade s danou koncepciou plánovania.

Proces územného plánovania je upravený v stavebnom zákone, t. j. v zákone č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku. Naposledy bol novelizovaný zákonom č. 237/2000 Z. z.

V rámci územného plánovania pre podnikateľa, ktorý mieni stavať, je najdôležitejšie, aby pre svoju stavbu dostal od stavebného úradu rozhodnutie o umiestnení stavby, v ktorom sa mu určí stavebný pozemok a určené sú podmienky na umiestnenie stavby.

Dôležité sú ustanovenia o stavebnom povolení. V podstate platí všeobecné pravidlo, že stavebné povolenie sa vyžaduje pri stavbách každého druhu bez zreteľa na ich stavebnotechnické vyhotovenie, účel a čas trvania, ako aj pri zmene stavieb, najmä pri prístavbe, nadstavbe a stavebných úpravách. To je základné pravidlo. Avšak niekedy netreba žiadať o stavebné povolenie a stačí iba ohlásenie stavby stavebnému úradu, a to:

pri drobných stavbách - to sú stavby, ktoré majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie, a to prízemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 5 m, napríklad kôlne, prístrešky, stavby na chov drobného hospodárskeho zvieratstva, práčovne, letné kuchyne, zariadenia na odpadky, úschovne bicyklov a detských kočíkov, čakárne, ale aj stavby športových zariadení; drobnou stavbou je aj oplotenie, priechody na susedné pozemky, sklady krmiva v lese a pod.;

pri stavebných úpravách,

pri udržiavacích prácach,

pri telekomunikačných stavbách,

pri prízemných telekomunikačných stavbách a

pri výmene alebo doplnení telekomunikačných zariadení.

Avšak ani stavebné povolenie, ani ohlásenie sa nevyžaduje pre osobitné odvetvia podľa osobitných zákonov, napr. nie v zmysle banských právnych predpisov.

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno, v priebehu dňa od západu veľká oblačnosť s prehánkami a búrkami, ojedinele aj s krupobitím. Najvyššia denná teplota 23 až 28, na Orave, v Liptove a na krajnom západe okolo 18, na horách vo výške 1500 m 16 stupňov. Južný až juhozápadný vietor 3 až 6, na západe severozápadný okolo 8 m/s.

V sobotu bude premenlivá, časom zmenšená oblačnosť a miestami prehánky. Veterno. Nočná teplota 11 až 7, v horských dolinách okolo 5, denná teplota 16 až 20, na severe miestami okolo 14 stupňov. V nedeľu bude polooblačno až oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 9 až 4, v horských dolinách okolo 2, miestami nadránom slabý prízemný mráz. Denná teplota 17 až 21, na severe okolo 15 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 5.09 a zapadne o 20.28 hod.

Amsterdam

prehánky 12

Atény

jasno29

Belehrad

búrky28

Berlín

prehánky17

Bratislava

dážď18

Brusel

dážď12

Budapešť

prehánky25

Bukurešť

oblačno25

Frankfurt

prehánky14

Helsinki

dážď9

Istanbul

jasno26

Kodaň

dážď11

Lisabon

prehánky19

Londýn

polooblačno14

Madrid

búrky25

Miláno

polooblačno25

Moskva

dážď19

Oslo

dážď11

Paríž

prehánky17

Praha

prehánky15

Rím

búrky26

Sofia

oblačno24

Štokholm

oblačno14

Varšava

prehánky16

Viedeň

dážď17

Záhreb

prehánky24

Ženeva

oblačno16

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.