Hospodársky denník
USD48,912 Sk
EUR43,216 Sk
CHF28,204 Sk
CZK1,26 Sk
  Piatok  18.Mája 2001

Územné plánovanie

Stavebné povolenie n Ohlásenie stavby

Územným plánovaním rozumieme riešenie priestorového usporiadania a funkčného využívania územia. Územný plán ustanovuje pravidlá organizovania územia a vecne a časovo koordinuje výstavbu.

Územné plánovanie je vymedzená činnosť predovšetkým stavebných úradov, ktorými sú najmä odbory životného prostredia okresných úradov, kde sa zbierajú územnoplánovacie podklady a vypracúva na ich základe územnoplánovacia dokumentácia.

Ak je záujmom podnikateľa výstavba novej stavby alebo úprava, dostavba a podobne, potom potrebuje na túto akciu súhlas alebo vyjadrenie orgánu určeného zákonom, a to práve v súlade s územnou dokumentáciou, najmä územným plánom a územným projektom. O výstavbu možno žiadať aj mimo času schvaľovania príslušnej dokumentácie, ale aj mimo nej, avšak stavba bude musieť byť v súlade s danou koncepciou plánovania.

Proces územného plánovania je upravený v stavebnom zákone, t. j. v zákone č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku. Naposledy bol novelizovaný zákonom č. 237/2000 Z. z.

V rámci územného plánovania pre podnikateľa, ktorý mieni stavať, je najdôležitejšie, aby pre svoju stavbu dostal od stavebného úradu rozhodnutie o umiestnení stavby, v ktorom sa mu určí stavebný pozemok a určené sú podmienky na umiestnenie stavby.

Dôležité sú ustanovenia o stavebnom povolení. V podstate platí všeobecné pravidlo, že stavebné povolenie sa vyžaduje pri stavbách každého druhu bez zreteľa na ich stavebnotechnické vyhotovenie, účel a čas trvania, ako aj pri zmene stavieb, najmä pri prístavbe, nadstavbe a stavebných úpravách. To je základné pravidlo. Avšak niekedy netreba žiadať o stavebné povolenie a stačí iba ohlásenie stavby stavebnému úradu, a to:

pri drobných stavbách - to sú stavby, ktoré majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie, a to prízemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 5 m, napríklad kôlne, prístrešky, stavby na chov drobného hospodárskeho zvieratstva, práčovne, letné kuchyne, zariadenia na odpadky, úschovne bicyklov a detských kočíkov, čakárne, ale aj stavby športových zariadení; drobnou stavbou je aj oplotenie, priechody na susedné pozemky, sklady krmiva v lese a pod.;

pri stavebných úpravách,

pri udržiavacích prácach,

pri telekomunikačných stavbách,

pri prízemných telekomunikačných stavbách a

pri výmene alebo doplnení telekomunikačných zariadení.

Avšak ani stavebné povolenie, ani ohlásenie sa nevyžaduje pre osobitné odvetvia podľa osobitných zákonov, napr. nie v zmysle banských právnych predpisov.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.