Hospodársky denník
USD48,912 Sk
EUR43,216 Sk
CHF28,204 Sk
CZK1,26 Sk
  Piatok  18.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Stavby a ich užívanie

Ochrana poľnohospodárskeho pôdneho fondu

Treba rešpektovať predpisy zákona o ochrane poľnohospodárskeho pôdneho fondu, a to nielen z hľadiska podnikania v poľnohospodárstve, ale na ktoromkoľvek úseku, kde by došlo k potrebe použiť poľnohospodársku pôdu najmä na účely výstavby. Základnú úpravu obsahuje zákon č. 307/1992 Zb., ktorý poskytuje osobitnú ochranu poľnohospodárskemu pôdnemu fondu, ktorý sa považuje za nezastupiteľnú zložku životného prostredia a je nenahraditeľným prírodným zdrojom.

Pre podnikateľa v poľnohospodárstve je táto pôda základným zdrojom podnikania a zákon obmedzuje či usmerňuje podnikanie veľmi prísne v záujme ochrany a zvelebovania tohto národného bohatstva.

Podnikateľ má predpísané povinnosti voči pôdnemu fondu, ktorý užíva: musí či môže vykonávať len také agrotechnické opatrenia, ktoré zaručujú ochranu, zachovanie a obnovu prirodzených vlastností pôdy, predchádzajú výskytu a šíreniu burín, zabraňujú znehodnoteniu a poškodeniu poľnohospodárskej pôdy.

Ďalej musí zohľadniť ustanovenia zákona týkajúce sa dodržania využívania pozemkov podľa ich účelového určenia, nemôže meniť druhy pozemkov ľubovoľne, potrebuje súhlas orgánu ochrany poľnohospodárskeho pôdneho fondu. Navyše zákon určil, že sa vyhlasuje osobitná sústava obhospodarovania pôdy, ak je to potrebné na vhodné využitie a ochranu pôdy z dôvodov jej ohrozenia. V podstate iba výnimočne sa povoľuje prísne podľa zákona použiť poľnohospodársku pôdu v osobitných prípadoch.

Budúce použitie poľnohospodárskej pôdy na nepoľnohospodárske účely sa posudzuje spravidla už pri návrhoch územnoplánovacej dokumentácie, územnoplánovacích podkladov a pri návrhoch projektov pozemkových úprav. Odnímanie pôdy tohto fondu sa pripúšťa len so schválením príslušného štátneho orgánu, a to s dodržaním predpísaných zásad, najmä čo najmenej narušovať organizáciu poľnohospodárskeho pôdneho fondu, jeho využitie a jeho prvky v ekologickej stabilite dotknutého územia, osobitne chrániť poľnohospodársku pôdu najlepšej kvality, ako aj ovocné sady, vinice, chmeľnice a tú poľnohospodársku pôdu, na ktorej boli vykonané hydromelioračné alebo iné opatrenia na zachovanie a zvýšenie úrodnosti, chrániť zariadenia na zachovanie a zvýšenie úrodnosti poľnohospodárskej pôdy a ich vlastností a funkcií, pri narušení obnovovať ich funkčnosť, vykonávať skrývku humusového horizontu použitej poľnohospodárskej pôdy a opatrenia na jej účelné využitie a tiež narušenú poľnohospodársku pôdu rekultivovať.

Ak sa má pôda využiť na iné ako poľnohospodárske účely na čas dlhší ako jeden rok, možno tak urobiť len na základe rozhodnutia orgánu ochrany poľnohospodárskeho pôdneho fondu.

Ten, na žiadosť koho sa odníma poľnohospodárska pôda, je povinný zaplatiť odvod Štátnemu fondu ochrany a zveľadenia poľnohospodárskeho pôdneho fondu. Vláda určila sadzobník na určenie výšky odvodu podľa kvality pôdy. V intraviláne sa za odnímanie neplatí.

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno, v priebehu dňa od západu veľká oblačnosť s prehánkami a búrkami, ojedinele aj s krupobitím. Najvyššia denná teplota 23 až 28, na Orave, v Liptove a na krajnom západe okolo 18, na horách vo výške 1500 m 16 stupňov. Južný až juhozápadný vietor 3 až 6, na západe severozápadný okolo 8 m/s.

V sobotu bude premenlivá, časom zmenšená oblačnosť a miestami prehánky. Veterno. Nočná teplota 11 až 7, v horských dolinách okolo 5, denná teplota 16 až 20, na severe miestami okolo 14 stupňov. V nedeľu bude polooblačno až oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 9 až 4, v horských dolinách okolo 2, miestami nadránom slabý prízemný mráz. Denná teplota 17 až 21, na severe okolo 15 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 5.09 a zapadne o 20.28 hod.

Amsterdam

prehánky 12

Atény

jasno29

Belehrad

búrky28

Berlín

prehánky17

Bratislava

dážď18

Brusel

dážď12

Budapešť

prehánky25

Bukurešť

oblačno25

Frankfurt

prehánky14

Helsinki

dážď9

Istanbul

jasno26

Kodaň

dážď11

Lisabon

prehánky19

Londýn

polooblačno14

Madrid

búrky25

Miláno

polooblačno25

Moskva

dážď19

Oslo

dážď11

Paríž

prehánky17

Praha

prehánky15

Rím

búrky26

Sofia

oblačno24

Štokholm

oblačno14

Varšava

prehánky16

Viedeň

dážď17

Záhreb

prehánky24

Ženeva

oblačno16

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.